صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۰ تیر ۱۴۰۲ / ۰۰:۴۶
کد خبر: 15562
گزارشگر: 213
۴۲۴
۰
۰
۱
تاکید وزیر برق کشور همسایه

عراق گفت به دلیل تحریم‌ آمریکا بدهی ایران را نمی توانیم بپردازیم/چرا ایران صادرات گاز به عراق را قطع کرد؟

عراق گفت به دلیل تحریم‌ آمریکا بدهی ایران را نمی توانیم بپردازیم/چرا ایران صادرات گاز به عراق را قطع کرد؟
وزیر برق عراق تاکید کرد که این وزارت مطالبات ایران‌ را پرداخت کرده است، اما تحریم‌های آمریکا مانع انتقال این اموال از بانک تی بی آی به ایران می‌شود.

به گزارش آسیانیوز، وزیر برق عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) با اشاره به کاهش صادرات گاز ایران به عراق گفت که رایزنی‌های عمیقی با طرف ایرانی طی روزهای گذشته در این خصوص داشتیم.

وزیر برق عراق تاکید کرد که این وزارت مطالبات ایران‌ را پرداخت کرده است اما تحریم‌های آمریکا مانع انتقال این اموال از بانک تی بی آی به ایران می‌شود.

زیاد علی فاضل، وزیر برق عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) با اشاره به کاهش صادرات گاز ایران به عراق گفت که "رایزنی‌های عمیقی با طرف ایرانی طی روزهای گذشته در این خصوص داشتیم."

وی تاکید کرد که وزارت برق عراق تمام طلب‌های گازی ایران را پرداخت کرده است اما مشکلات مربوط به بانک تی بی آی به دلیل تحریم‌های آمریکا مانع انتقال این مبالغ به ایران می‌شود.

اخیرا احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق مدعی شد: در حالی که درجه هوا به ۵۱ درجه رسیده است ایران بدون اطلاع قبلی صادرات گاز به عراق را متوقف کرد.

وی گفت که نیروگاه‌های عراق اکنون از کار افتاده است زیرا گاز کافی برای راه اندازی آن ها نداریم.

سخنگوی وزارت برق عراق گفت که به دلیل کاهش صادرات گاز از ایران، نیروگاه‌های المنصوریه، الصدر، جنوب بغداد، الرشید، التاجی، خور الزبیر و نیروگاه‌های دیگر تعطیل شده و یا فعالیت آنها محدود شده است.

موسی عنوان داشت: از طرف ایرانی در خصوص دلیل کاهش صادرات گاز سوال کردیم و پاسخ آن ها این بود که بغداد به تهران بدهی دارد و باید آن را پرداخت کند.

ائتلاف «چارچوب هماهنگی» عراق روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه‌ای تاکید کرد که با گرم شدن هوا شهروندان عراقی با بحران نبود برق در ساعت‌های مختلف روز رو به رو هستند.

در این بیانیه آمده است: بعد از انجام تحقیقات و بررسی‌ها و مشخص شدن دلایل این بحران، از دولت عراق می‌خواهیم که از طریق وزارت خارجه با طرف آمریکایی ارتباط برقرار کند و بدون هیچگونه تعلل و تاخیر بدهی‌های گازی بغداد به ایران پرداخت شود.

چارچوب هماهنگی تاکید کرد که این پرونده نباید سیاسی شود تا نتایج منفی آن بر روی شهروندان عراقی منعکس نشود.

اخیرا متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به ادعای رسانه‌های دولتی عراق مبنی بر این که این کشور تمامی بدهی خود به ایران بابت واردات گازی را پرداخت کرده است که حدودا مبلغ ۱۱ تریلیون دینار عراقی است، آمریکا چطور برای پرداخت این مبلغ به ایران چراغ سبز نشان داده است و آیا میان آمریکا و ایران مذاکراتی درباره این موضوع انجام شده بود، گفت: در سیاست ما نسبت به ایران یا عراق تغییری ایجاد نشده است. دولت بایدن به اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران ادامه می‌دهد.

میلر ادامه داد: آمریکا از سال ۲۰۱۸ برخی معافیت‌ها را با مشورت کنگره در نظر گرفت که به عراق اجازه می‌دهد مبلغ واردات برق از ایران را پرداخت کند. مطابق قوانین آمریکا، این مبالغ فقط می‌توانند برای تبادلات بشردوستانه و دیگر امور غیرقابل تحریم مورد استفاده قرار بگیرند. این پول فقط به طرف سوم تایید شده می‌رسد. مستقیما به ایران انتقال داده نمی‌شود و آمریکا همچنان به صورت موردی موارد استفاده از این پول‌ها را بررسی می‌کند.

اظهارات میلر در پی این مطرح می‌شود که احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق اخیرا اعلام کرده بود که کشورش پول گاز ایران را به طور کامل پرداخت کرده و این پول در بانک تجارت عراق است.

وی در گفت‌وگو با روسیا الیوم افزود: وزارت برق عراق همه بدهی عراق به ایران بابت واردات گاز از این کشور را پرداخت کرده است.

موسی گفت: این پول در صندوق امانی بانک تجارت عراق است، اما این بانک به دلیل تحریم‌های آمریکا در انتقال آن به دولت ایران با مشکل مواجه است.

مجید چگنی، مدیرعامل شرکت گاز ایران نیز در حاشیه نخستین همایش مقاوم‌سازی تأسیسات و تجهیزات تولید، انتقال و شبکه توزیع گاز طبیعی کشور و در جمع خبرنگاران با اشاره به تسویه بدهی گازی عراق به ایران، اظهار داشت: وزارت برق عراق همه مطالبات گازی ایران را پرداخت کرده و این بدهی اکنون صفر است؛ اما بعضا، مشکلاتی برای انتقال وجه از بانک TBI عراق به ایران به وجود دارد./

https://www.asianews.ir/u/azk
اخبار مرتبط
مسئولان دانشگاه تهران در یک جلسه با برخی رهبران گروه حشد شعبی توافق کردند که اعضای این نیرو برای تحصیل وارد دانشگاه‌های ایران از جمله دانشگاه تهران شوند.
مهاجر ۳۷ ساله عراقی اعلام کرد که طی ۱۰ روز دیگر پرچم عراق و نسخه‌ای از قرآن را در مقابل سفارت عراق در استکهلم آتش خواهد زد.
یک ژنرال آمریکایی که در چندین نوبت شاهد جلسات بازجویی صدام حسین بوده درباره شب اعدام صدام خاطرات جالبی نقل کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید