صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۰ تیر ۱۴۰۲ / ۱۵:۵۶
کد خبر: 15568
گزارشگر: 213
۳۴۶
۰
۰
۱
آخرین وضعیت افزایش حقوق جمعیت بازنشسته کشور

تصویب «همسان‌سازی حقوق» بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در صحن علنی

تصویب «همسان‌سازی حقوق» بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در صحن علنی
در حالی که بند «ب» ماده 12 برنامه ششم توسعه، تامین اجتماعی را مکلف به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کرده، مجلس اعلام کرد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در صحن علنی تصویب می شود.

به گزارش آسیانیوز، ماجرا به بند «ب» ماده 12 برنامه ششم توسعه، سازمان تامین اجتماعی را مکلف کرده است که متناسب‌سازی حقوق را درباره بازنشستگان اجرا کند.

در حال حاضر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

در شرایطی که حال بازنشستگان خوب نیست و مرثیه صندوق‌های بازنشستگی سال‌هاست که خوانده شده، هزاران بازنشسته خواهان اجرای همسان‌سازی حقوق خود هستند و هزاران امضا را پای نامه‌های ارسالی خود خطاب به دولتی‌ها می‌زنند. با وجود این درخواست‌ها، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسیده و در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

ماجرا به بند «ب» ماده 12 برنامه ششم توسعه برمی‌گردد. آنچه در این بند ذکر شده، سازمان تامین اجتماعی را مکلف کرده است که متناسب‌سازی حقوق را درباره بازنشستگان اجرا کند.

حالا رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در کمیسیونی که او در آن عضو است، به تصویب رسیده و منتظر است که روانه صحن علنی شود. هرچند حالا این نگرانی برای بازنشستگان بخش کارگری ایجاد شده که آیا همسان‌سازی شامل حال آنها خواهد شد و رفاه از دست رفته خود را تا حدودی به دست می‌آورند یا خیر.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کلید خورد

در شرایطی که تورم سرسام‌آور و گرانی‌ها امید بازنشستگان را به یاس تبدیل کرده، سال‌هاست که صدایشان بلند شده و حالا دیگر امان آنها را بریده است. البته رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تایید این ماجرای تلخ که حال بازنشستگان خوب نیست، می‌گوید همسان‌سازی حقوق آنها را در کمیسیون متبوعه به تصویب رسانده‌اند. البته پله بعدی، همان صحن مجلس است که سرانجام مصوبه را معلوم خواهد کرد.

متناسب‌سازیِ بی یال و دم و اشکم به‌جای همسان‌سازی
اما صحبت از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، سروصدایی را نیز در بین کارگران بلند کرده. بررسی‌ها نشان می‌دهد که همسان‌سازی در دور قبل که به سال 99 برمی‌گردد، با اختصاص اعتبار جداگانه‌ای برای صندوق‌های کشوری و لشکری آغاز شد. این اعتبار موجب افزایش قابل توجه حقوق بازنشستگان هم شد اما در این بین، از خزانه دولت بودجه‌ای به بازنشستگان کارگری اختصاص داده نشد.

در همین زمینه یک بازنشسته کارگری به ایلنا گفت که «آنچه با منابع تامین اجتماعی اجرا شد، نه همسان‌سازی که یک متناسب‌سازیِ بی یال و دم و اشکم بود که بازنشستگان انتقادات بسیار به آن داشتند.»

 حالا بازنشستگان کارگری نگران این هستند که بار دیگر از شمول این طرح خط بخورند و اگر این اتفاق بیفتد، به اعتقاد این قشر زحمتکش که رفاه‌شان پیشکش فقر شده، بی‌عدالتی گسترده‌ای در جامعه اتفاق خواهد افتاد. البته هنوز مصوبه همسان‌سازی حقوق سایر بازنشستگان هم بلاتکلیف است و باید دید چه سرانجامی در صصحن علنی در انتظار آن است./

https://www.asianews.ir/u/azq
اخبار مرتبط
در حالی که تاکنون به وعده متناسب سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی محقق نشد، گفته شده با تصویب مجلس همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی اجرایی خواهد شد.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری درباره دائمی‌سازی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و نحوه افزایش حقوق بازنشستگان در صورت اجرای همسان‌سازی توضیحاتی داد.
در حالی که کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیشنهاد همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی را تصویب کرد، مدیرعامل صندوق بازنشستگان از متناسب سازی حقوق بازنشستگان تا پایان تیرماه خبر داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید