صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۷ تیر ۱۴۰۲ / ۱۴:۲۲
کد خبر: 15665
گزارشگر: 2
۲۵۱
۰
۰
۳
قیمت روز آهن آلات

تاثیر قیمت دلار بر میلگرد

تاثیر قیمت دلار بر میلگرد
ابتدا باید به این نکته توجه کرد که در حال حاضر دو نرخ بر قیمت محصولات فولادی موثر است. نرخ دلار نیمایی و نرخ دلار آزاد، هر یک به ترتیب بر قیمت فولاد در بورس کالا و بازار آزاد موثر هستند. قیمت دلار نیمایی تا به امروز همواره کمتر از قیمت دلار آزاد بوده است. در نتیجه قیمت‌های بورس کالا بر اساس این نرخ تعیین می‌شوند یا به طور دقیق‌تر قیمت‌های پایه‌ای عرضه بورس کالا بر اساس همین نرخ تعیین می‌گردد.

در حال حاضر قیمت بورس کالا و بازار آزاد اختلاف معناداری ندارند و معامله‌گران بورس کالا قیمت را به نزدیکی بازار رسانده‌اند.
در بازار آزاد اما قیمت به طور دقیقی بر اساس قیمت دلار تغییر می‌کنند. معامله‌گران بازار فولاد طی دو سال گذشته حساسیت شدیدی نسبت به نرخ دلار پیدا کرده‌اند و قیمت محصولات خود را هم روند با قیمت دلار تغییر می‌دهند. هرچند که این تغییر قیمت ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد، در نتیجه ممکن است گاهی تغییراتی که در بازار می‌بینیم در کنار چند عامل دیگر هم‌افزایی کنند و روند قیمت بازار فولاد را تغییر دهند.

 

میزان تاثیر نرخ ارز بر قیمت آهن‌آلات

 

دو سال گذشته بازار قیمت ارز به قدری نوسان داشت که عواملی همچون تغییر تقاضا یا تغییر قیمت‌های جهانی اثر کمرنگی داشتند و به طور نسبی اثر آنها بسیار کمرنگ‌تر از دلار بود. در مورد رابطه قیمت ارز و قیمت ریالی فولاد در بازار آزاد، همواره بحث‌های زیادی وجود دارد. در دو سال گذشته نرخ ارز و نرخ‌های جهانی فولاد نوسانات شدیدی داشته‌اند. از این رو در بازه‌های کوتاه مدت، رابطه قیمت ارز و قیمت فولاد تغییر کرده و همواره مستقیم نبوده است، اما به‌طورکلی رابطه این دو مستقیم است و با تحلیل تغییرات قیمت دلار و قیمت‌های جهانی فولاد می‌توان روند پیش‌رو بازار فولاد را تحلیل کرد.

 

رابطه دلار و قیمت آهن

 

مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین کالا و فلز اساسی، فولاد است. فولاد، به عنوان یک کالای جهانی که قیمت آن روزانه تغییر می‌کند، براساس دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود. در نتیجه در تحلیل قیمت فولاد به نسبت ریال باید حتما نسبت قیمت ریال و دلار را بررسی کرد. دو مورد بر قیمت شمش آهن و فولاد تاثیرگذار است که تعیین‌کننده قیمت نهایی فولاد هستند:

ارزش واحد پول کشورهای مختلف در مقابل دلار آمریکا
هر عامل طبیعی و غیرطبیعی تاثیرگذار بر حجم عرضه و تقاضا

 

اولین تاثیر دلار

 

اولین تاثیر دلار بر روی قیمت نفت و انرژی است. مطالعات نشان می‌دهد یک رابطه تک سویه بین قیمت نفت خام، شاخص قیمت فولاد و شاخص دلار (DXY) در سطح جهانی وجود دارد و به این معنی است که قیمت نفت خام تنها از نوسانات خودش تبعیت می‌کند. اما شاخص قیمت جهانی فولاد از هر دو حرکت قیمت خود و نوسانات قیمت نفت خام تاثیر می‌پذیرد. پس هنگامی که شاخص قیمت نفت رو به بالا می‌رود قیمت آهن کیلویی نیز افزایش می‌یابد.
البته، باید به این نکته توجه کرد که بسیاری از اوقات روند کلی قیمت کومودیتی‌ها تعیین‌کننده کاهش یا افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی است. در واقع شاخص قیمت دلار و به طور کلی تقاضای کلان اقتصاد جهانی، قیمت کومودیتی‌ها را تغییر می‌دهد. شاخص‌های تاثیرگذاری قیمت نفت از افزایش هزینه‌های تولید گرفته تا افزایش هزینه‌های حمل و نقل بر روی قیمت فولاد تاثیر می‌گذارد.

قیمت میلگرد

بیشتر بدانید: کاربرد و نحوه استحکام بخشی سازه با ناودانی

 

اثر ابهامات آینده نرخ دلار بر قیمت میلگرد

 

میلگرد یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی است که در صنایع مختلف به‌ویژه ساخت‌ و ساز، کاربرد بسیار زیادی دارد. نوسان قیمت میلگرد می‌تواند تبعات بسیاری به دنبال داشته باشد، چرا که یکی از پرکاربردترین قطعات در ساختمان‌سازی و فعالیت‌های عمرانی است و می‌تواند قیمت تمام شده مسکن را تا حد زیادی تغییر دهد. میلگردها انواع مختلفی دارند و به دنبال آن، قیمت آن‌ها نیز متفاوت است. هر فردی در زمان خرید، باید نیاز خود را بشناسد و ضمن مشورت با کارشناسان، بهترین گزینه را خریداری کند. به جز نوع میلگرد، عوامل مختلفی هستند که بر روی قیمت آن تأثیر می‌گذارند که یکی از آن‌ها نرخ دلار است.

  • میزان عرضه و تقاضا: با افزایش نرخ ساخت‌و‌ساز و نیاز افراد به استفاده از میلگرد، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. چراکه تولیدکنندگان به اندازه مشخصی توان تولید دارند و مصرف‌کنندگان باید بر سر خرید محصول مورد نظر خود، به رقابت بپردازند. از سوی دیگر در فصل‌هایی که ساختمان‌سازی طرفداران کمتری دارد، قیمت میلگرد نیز کاهش پیدا می‌کند.
  • هزینه حمل و نقل: باید به طریقی قطعات فولادی را به محل مورد نظر رساند و طبیعتا باید برای این کار هم هزینه کنید. اگرچه این فاکتور جزء اصلی در تعیین قیمت نیست، اما می‌تواند بر روی هزینه نهایی تاثیر زیادی داشته باشد.
    وضعیت صادرات و واردات: این فاکتور نیز تا حد زیادی به میزان عرضه و تقاضا مربوط می‌شود. اگر میزان صادرات بیشتر شود، میلگرد موجود در بازار داخلی نمی‌تواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد و قیمت آن بالا می‌رود. در مقابل، هنگام کمبود نیز، با واردات کالا از کشورهای دیگر می‌توان شرایط بازار را کمی متعادل‌تر کرد.
  • وضعیت بورس کالا: از زمان ورود انواع مقاطع آهنی مانند میلگرد ساده CK45 به بازار بورس، شرایط بورس نیز بر روی قیمت روز میلگرد بی‌تاثیر نیست. در زمان افت شاخص‌های بورس ممکن است تولیدکنندگان، سیاست عدم تولید را پیش بگیرند و به جز شرایط بورس، کاهش عرضه نیز بر روی قیمت موثر باشد.
  • نرخ تورم: طبیعی است که قیمت انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد، بر اثر تورم تغییراتی داشته باشد. با توجه به تورم حاکم بر جامعه ما، این فاکتور می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر روی نرخ‌گذاری باشد.
  • برهه زمانی خرید: علاوه بر اثر نرخ دلار بر قیمت میلگرد، بسته به اینکه در کدام فصل سال اقدام به خرید می‌کنید، باید هزینه متفاوتی را برای خرید میلگرد بپردازید. البته در هر فصل نیز بسته به عوامل دیگر، ممکن است قیمت‌های متفاوتی را شاهد باشید، به همین دلیل توصیه می‌شود که پیش از خرید، از یک متخصص مشورت بگیرید تا به بهترین قیمت‌ خرید کنید.
  • اثر نرخ دلار بر قیمت میلگرد: از دیگر عوامل موثر بر قیمت میلگرد که می‌تواند تغییرات چشمگیری در آن ایجاد کند، نرخ دلار است. سوال اینجا است که در شرایطی که کسی نمی‌تواند قیمت دلار را پیش‌بینی کند و بازار در شرایط خوبی قرار ندارد، آیا قیمت میلگرد نیز در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد؟

کاهش قیمت دلار

سخن پایانی

 

سعی کردیم با تحلیل عوامل موثر بر قیمت فولاد، نقشه راه تحلیل و پیش‌بینی قیمت آهن و میلگرد در بازار داخلی را بررسی کنیم. در بازار ارز، افزایش ارزش قیمت دلار یا کاهش آن نسبت به دیگر ارزها، می‌تواند منجر به افزایش یا کاهش قیمت اسمی کومودیتی‌ها و فلزات در بازار جهانی شود. از طرفی بازار داخل نیز وابستگی شدیدی به تراز تجاری و نسبت قیمت دلار ریال دارد. در نهایت ما با دو مجهول روبرو هستیم، قیمت ارز در داخل و قیمت جهانی فولادی. قیمت جهانی وابستگی شدیدی به عرضه و تقاضا کل و شاخص دلار دارد. قیمت داخلی نیز کاملا تابع قیمت دلار و قیمت جهانی است.

https://www.asianews.ir/u/b29
اخبار مرتبط
بدون شک اطلاع از افزایش و یا کاهش قیمت میلگرد، تحلیل رفتار و بررسی نمودار تغییرات آن می تواند بر تصمیم گیری های افراد تاثیر گذار باشد. صعودی و نزولی بودن نرخ در هر روز می تواند به عوامل مختلفی مرتبط شود. این عوامل از کلیه امور سیاسی و اقتصادی داخلی و بین المللی کشور ناشی می گردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید