صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۳۰ تیر ۱۴۰۲ / ۱۴:۲۵
کد خبر: 15701
گزارشگر: 213
۳۲۵
۰
۰
۱
وضعیت بازار سرمایه در نخستین هفته تابستان

پیش‌بینی بورس در هفته اول مرداد/پایان افت بازار سهام

پیش‌بینی بورس در هفته اول مرداد/پایان افت بازار سهام
خبر احتمال پرداخت بدهی ۱۱ میلیارد دلاری عراق به ایران می‌تواند شوک منفی قابل توجهی به دلار و بازار سرمایه بدهد.

به گزارش آسیانیوز، هفته اخیر هفته تلخی برای فعالان بازار سرمایه بود. ریسک سیستماتیک به معنای واقعی خود را نمایش داد و شاخص کل به کمتر از ۲ میلیون و معادل زمانی انتهای سال ۱۴۰۱ رسید.

محمد قبادیان: ۴برابر شدن عوارض صادرات شمش فولادی، محدود شدن تقسیم سود شرکت‌های پالایشی برای کیفی سازی، کاهش نرخ دلار به ۴۸،۵۰۰ تومان و رد شدن فرمول وزارت اقتصاد در جلسه هیئت وزیران از جمله خبرهایی بود که بازار را با ریزش سنگین مواجه کرد.

رشد مثبت شاخص در ۲روز انتهایی هفته بخشی از این ریزش را جبران نمود و مجموعا در هفته اخیر شاخص کل -۲.۷ و شاخص هم وزن ۱.۷ درصد کاهش داشت. در هفته گذشته پیش بینی شد که عملکرد شاخص هم وزن بهتر از شاخص کل خواهد بود.

در روز چهارشنبه مورخ ۲۸/۰۴/۱۴۰۲ ارزش معاملات خرد برابر ۶.۹ همت، خروج پول حقیقی ۷۷ میلیارد تومان،ارزش فروش حقوقی ۶۰ شرکت بزرگ برابر ۳۷۰ میلیارد تومان و خرید حقوقی برابر ۲۶۹ میلیارد تومان بود.

گروه‌های فلزات اساسی، ماشین آلات و شیمیایی بیشترین ورود پول و بانک و صندوق‌ها و بیمه‌ها بیشترین خروج پول را ثبت نمودند.

بازار در هفته نخست مرداد

به نظر می‌رسد ریسک مربوط به نرخ گاز خوراک و سایر ریسک‌های هفته گذشته خود را در قیمت نمادها نمایش داده است؛ اما احتمال پرداخت بدهی ۱۱ میلیارد دلاری عراق به ایران می‌تواند شوک منفی قابل توجهی به دلار دهد.

به نظر می‌رسد با توجه منفی قابل توجه صندوق‌های سهامی در انتهای بازار امروز و صندوق‌های طلا بازار سرمایه شنبه را منفی آغاز کند. اما انتظار ریزش از بازار نمی‌رود. بنابراین هفته بعد هفته‌ای منفی و متعادل خواهد بود. هنوز هم می‌توان عملکرد بهتر شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل را انتظار داشت./

اقتصاد آنلاین

https://www.asianews.ir/u/b38
اخبار مرتبط
سریال روز‌های تلخ بازار بورس تا کجا ادامه دارد؟ کارشناس بازار‌های مالی گفت: متولی گری سازمان بورس هر زمان لازم می‌دانند با انواع توجیه‌های منفعتی و اقتضائی، حقوق سرمایه گذاران را تهدید و به جیب مردم دست درازی می‌کند.
عرضه اولیه «فصبا» نسبت به عرضه های قبلی از جنبه معاملاتی تفاوت هایی دارد؛ این نماد روز ۲۸ تیر عرضه خواهد شد.
عرضه اولیه سهام شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس با نماد «فصبا» هفته آینده ارائه می شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید