صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱ اَمرداد ۱۴۰۲ / ۱۰:۳۰
کد خبر: 15722
گزارشگر: 213
۳۲۷
۰
۰
۲
خطرات اختلال پیچیده ای با نام چاقی

چرا مردان چاق بیشتر از زنان چاق در معرض مرگ هستند؟

چرا مردان چاق بیشتر از زنان چاق در معرض مرگ هستند؟
چاقی، یک اختلال پیچیده و عاملی برای افزایش خطر بسیاری از بیماری‌های مزمن و مرگ‌ومیر است؛ ولی چرا مردان بیش از زنان در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند؟

به گزارش آسیانیوز، مطالعه انجام شده در پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان داد که مردان چاق نسبت به زنان چاق، در حدود ۲۷ درصد خطر بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان داشتند.

 چاقی به عنوان یک اختلال پیچیده، عاملی برای افزایش خطر بسیاری از بیماری‌های مزمن، مرگ‌ومیر و افزایش هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی در سراسر جهان است. شیوع این اختلال که برخی از آن به عنوان بیماری یاد می‌کنند، در سراسر جهان در حال افزایش بوده و کشور ما هم مستثنی از این قاعده نیست.

در ایران، یک مطالعه ملی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که شیوع اضافه وزن/چاقی در بین بزرگسالان بالای ۱۸ سال در حدود ۵۹ درصد است که احتمالاً در حال حاضر شیوع آن، بیش از این میزان خواهد بود. از آنجایی که اضافه وزن و چاقی با افزایش خطر چندین بیماری از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان‌ها مرتبط است، منطقی است که فرض کنیم افراد دارای اضافه وزن و چاق در مقایسه با افراد با وزن طبیعی با احتمال بیشتری در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان هستند.

دکتر فرزاد حدائق، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان بیماری‌های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این زمینه گفت: با توجه به این‌که مطالعات اندکی در کشور اثر اضافه وزن/چاقی را بر تعداد کل بستری‌ها بررسی کرده‌اند، پژوهشی با استفاده از داده‌های مطالعه قند و لیپید تهران به‌عنوان گنجینه‌ای از اطلاعات با ۲۵ سال سابقه پیگیری جمعیت ۱۵ هزار نفری در شرق تهران، در خصوص ارتباط بین شاخص‌های چاقی از جمله نمایه توده بدنی و دور کمر با بستری شدن به هر علت در بیمارستان در میان بزرگسالان انجام شد.

 این استاد دانشگاه در ادامه توضیح داد: یافته‌های این تحقیق نشان داد که میزان کلی بستری‌شدن در بیمارستان به هر علت در حدود ۷۷ درصد در ۱۰۰۰ شخص-سال بود.

وی افزود: مردان چاق نسبت به زنان چاق، در حدود ۲۷ درصد خطر بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان داشتند. در زنان، افزایش دور کمر با ۱۸ درصد خطر اضافی در بستری شدن در بیمارستان همراه بود.

به گفته این فوق تخصص غدد، نتایج این بررسی که می‌تواند نمایانگر جمعیت و وضعیت کلی کشور باشد، مؤید نظریه پیش فرض بود که احتمال بستری و ناتوانی در افراد چاق نسبت به سایر افراد بیشتر است.

لذا با توجه به شیوع گسترده این معضل، برنامه‌های پیشگیری و مراقبت از افراد چاق باید در اصول برنامه‌ریزی سیاست‌گذاران حوزه بهداشتی لحاظ شود./

ایسنا

https://www.asianews.ir/u/b3s
اخبار مرتبط
بیماری قلبی مسئول تقریبا یک‌سوم مرگ‌ها در سراسر جهان است. این در حالی است که رژیم غذایی سالم نقشی بسیار مهم در سلامت قلبی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی دارد. در واقع، برخی غذاها می‌توانند به کاهش عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی از جمله فشار خون، تری‌گلیسیرید، کلسترول و التهاب بدن کمک کنند. بنابراین، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید سلامت قلب خود را به حداکثر برسانید، مهم است با این غذاها آشنا شوید. در ادامه چند غذای کم‌هزینه را در این ارتباط معرفی می‌کنیم.
در جامعه مدرن امروزی، درد زانو یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌ها به شمار می‌رود که یکی از اصلی‌ترین دلایل آن تغییر در سبک زندگی افراد و کم تحرکی در آن‌ها می‌باشد. در این رپورتاژ، علت زانو درد و بهترین قرص برای زانو درد می‌پردازیم.
قرص جوشان انرژی زا یکی از خوراکی‌ها و مکمل‌های بسیار ایده‌آل برای افزایش توان افراد و به خصوص بدنسازان است که می‌‍تواند عملکرد فرد را تا حد بسیار بالایی افزایش دهد.
فعال بودن و داشتن یک اندام متناسب بسیار حس خوبی دارد، اما گاهی اوقات ترجیح می‌دهیم که روی تخت دراز بکشیم، تلویزیون تماشا کنیم و پیتزا بخوریم.
به گفته محققان زنانی که در سن حاملگی بالاتر قرار دارند کمتر دچار افسردگی پس از زایمان می شوند؛ در حالی که فصل باردار شدن نیز در بروز این احساس موثر است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید