صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۰ اَمرداد ۱۴۰۲ / ۰۰:۱۵
کد خبر: 15846
گزارشگر: 213
۵۴۴
۰
۰
۱
لایحه حجاب و تردد زنان

جریمه ۵۰۰ هزار تومانی بدحجابی مسافران به حساب رانندگان/نحوه ثبت بی حجابی

جریمه ۵۰۰ هزار تومانی بدحجابی مسافران به حساب رانندگان/نحوه ثبت بی حجابی
براساس لایحه عفاف و حجاب، در صورتی که رانندگان تاکسی‌های اینترنتی مسافر بی‌حجاب سوار کنند به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

به گزارش آسیانیوز، لایحه حمایت از عفاف و حجاب، لایحه‌ای پیشنهادی از سوی قوه‌ قضائیه بوده که پس از انجام اصلاحاتی توسط دولت به مجلس شورای اسلامی داده شد.

 

طبق لایحه عفاف و حجاب، در صورتی که رانندگان تاکسی‌های اینترنتی مسافر بی‌حجاب و یا بدحجاب سوار کنند به مبلغ 500 هزار تومان جریمه می‌شوند.

به گزارش تجارت نیوز، در این لایحه بجای استفاده از روش‌های پیشین مقابله با بد حجابی که توسط آمرین قضایی مانند پلیس انجام می‌شد، از فناوری‌های نوین مانند استفاده از دوربین‌های تشخیص پلاک و چهره برای جریمه بدحجابی استفاده می‌شود و اشخاص در صورت عدم رعایت قوانین نوشته شده در لایحه، در ابتدا تذکر می‌گیرند و پس از آن جریمه نقدی می‌شوند.


متن ماده مربوط به رانندگان

  «ماده ۵۴- هرکس در حال رانندگی با وسایل نقلیه موتوری مرتکب بی عفتی، کشف حجاب، بی‌حجابی یا بدپوششی شود یا فردی سوار کرده که مرتکب جرائم مذکور شود، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی پنج میلیون ریال جریمه می‌شود. همچنین صدور برگ جریمه برای وسیله نقلیه مذکور نافی اعمال مجازات‌های مقرر برای مرتکب نیست. حکم این ماده در خصوص تاکسی‌ها و مسافر بر‌های اینترنتی نیز جاری می‌شود.»

اما نکته‌ قابل توجه دیگری که در ادامه متن نوشته شده است:


«ثبت اولین تخلف موجب عدم ثبت تخلفات بعدی از لحاظ زمانی نبوده و جریمه‌ها جمع می‌شود».


فشار چندجانبه بر تاکسی‌های اینترنتی
از شروع سال جدید تاکنون به گفته رانندگان تاکسی‌های اینترنتی با مشکلاتی فراوانی مانند واریز نشدن سهمیه بنزین، کمیسیون بالا، کرایه کم دست و پنجه نرم کرده‌اند که بسیاری از آنان به دلیل همین مشکلات شغل‌شان را رها کرده‌ و یا در حال رها کردن هستند. اگر قوانین لایحه عفاف و حجاب تصویب شود و جریمه بدحجابی به حساب رانندگان تاکسی‌های اینترنتی نوشته شود احتمالا تعداد افرادی که این شغل را رها می‌کنند بیبشتر و بیشتر شود.

بدحجابی رانندگان یا مسافران چگونه ثبت می‌شود؟
چند وقتی است که برای مالکین خودروها، چه شخصی و چه تاکسی‌ها پیامک‌هایی در مورد بی‌حجابی و یا بد حجابی راننده و یا سرنشینان ارسال می‌شود که نشان می‌دهد دوربین‌های راهنمایی‌ورانندگی این جرائم را ثبت کرده‌اند.

 به نقل از تسنیم، سردار محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره رصد موارد کشف حجاب توسط دوربین‌های ثبت تخلفات و جرایم رانندگی که در سطح شهر وجود دارند، اظهار کرد: بله تمامی سامانه‌هایی که در سطح شهر کار می‌کنند، بهره‌برداری‌های چند منظوره دارند و هر اطلاعاتی را در خود ذخیره می‌کنند.

وی افزود: البته دوربین‌های نظارتی که در سطح شهر وجود دارد را شهرداری تهیه کرده است و مسئولیت نگه داشتن آنها هم با شهرداری است، اما این دوربین‌ها بانک‌های اطلاعاتی مختلفی دارند که هر نهاد و سازمان می‌تواند اطلاعات مربوط به خود را از این بانک‌ها استخراج کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ یادآور شد: پلیس راهنمایی و رانندگی داده‌های مربوط به حوزه ترافیک را از این دوربین‌ها بهره‌برداری می‌کند و بخش‌های دیگر هم اطلاعاتی که مورد نیاز دارند را برداشت می‌کنند./

https://www.asianews.ir/u/b74
اخبار مرتبط
گمان طراحان لایحه عفاف و حجاب بر این است که با اجرای آن، زنان و دختران ایرانی، حجاب شان را رعایت خواهند کرد؛ ولی چه افرادی براساس این طرح محاکمه و یا جریمه خواهند شد؟
برای کارمندان خانم یکی از بخش‌های دیجی کالا به دلیل بی حجابی پرونده قضایی تشکیل شده است.
پیام تشکر سردار رادان از ماموران پلیس بیانگر آغاز مقابله با طرح مقابله با بی حجابی و استقرار نیروهای پلیس در سراسر کشور به این منظور است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید