صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۶ اَمرداد ۱۴۰۲ / ۱۱:۴۸
کد خبر: 15922
گزارشگر: 213
۵۶۵
۰
۰
۲
رئیس سازمان محیط زیست خبر داد

اقدام جنجالی کشور همسایه/روسیه حق آبه دریای خزر را بست!

اقدام جنجالی کشور همسایه/روسیه حق آبه دریای خزر را بست!
رئیس سازمان محیط زیست در مورد حق آبه دریای خزر گفت: ورودی‌های دریای خرز مثل ورودی رود ولگا از سوی کشورهای همسایه بسته شد.

به گزارش آسیانیوز، رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه میزان آب دریای خزر کاهش یافته است، گفت: روسیه حق آبه دریای خزر را بسته است.

---------------

بیشتر بخوانید

چرا طالبان حق‌آبه ایران را نمی دهد؟/کشت مواد مخدر با سهم آب ایران

---------------------------------

علی سلاجقه، رئیس سازمان محیط زیست در مورد حق آبه دریای خزر گفت: ورودی‌های دریای خرز مثل ورودی رود ولگا از سوی کشورهای همسایه بسته شده است. از طرفی میزان بارش در کل حوزه آبخیز دریای خزر کاهش یافته است.

وی افزود: ورودی دریای خزر کاهش یافته و تراز آب دریا در حال پایین رفتن است و در برخی آمار و اطلاعات اعلام شده که قریب یک متر در ۴-۵ سال اخیر دریا عقب‌نشینی داشته است. در سال به طور میانگین دریای خزر ۲۰ سانتی متر عقب‌نشینی می‌کند.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان محیط زیست با بیان این‌که «امیدواریم در قالب کنوانسیون تهران بتوانیم هم حق‌آبه‌ها و هم آلایندگی را حل کنیم»، تصریح کرد: کشورهای همسایه دریای خزر در زمینه اجرای پروژه‌های مشترک مشکلی ندارند ولی در زمینه استقرار دبیرخانه کنوانسیون مشکل وجود دارد که اگر این مشکل حل شود، پروژه‌ها قابل استفاده است.

سلاجقه در پایان گفت: امیدواریم کشورهای همسایه به توافق برسند و حق‌آبه‌ها رها شود و آب به خزر برسد. احتمال اینکه بارش‌ها در پاییز امسال وضعیت بهتری داشته باشد هم وجود دارد./


https://www.asianews.ir/u/b97
اخبار مرتبط
در حالی که مقامات نظامی بر پرهیز درگیری ها با طالبان تاکید دارند، ولی به اعتقاد برخی کارشناسان، طالبان بارها پاسگاه‌های مرزی ایران را هدف قرار داده و آمریکا نیز با ترک افغانستان اهدافی را در منطقه دنبال می کند.
سفیر پیشین ایران گفت: در دور اول حکمرانی طالبان، آب را بستند و اکنون با ساخت سد انحرافی «کجکی»، حقابه ایران را برای کشت مواد مخدر اختصاص داده‌اند.
در حالی که تصاویر هوایی از سد هیرمند نشان از پرآبی آن دارد، نماینده ویژه رئیس جمهور گفته است: اگر آبی وجود داشته باشد و طالبان ندهند باید پاسخگوی ندادن آن باشند!
افغانستان در اطلاعیه‌ای به اظهارات رئیس جمهور درباره حقآبه هیرمند واکنش نشان داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید