صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۶ اَمرداد ۱۴۰۲ / ۱۴:۱۲
کد خبر: 15925
گزارشگر: 213
۳۲۶
۰
۰
۱
بالا گرفتن تنش ها با گروه حاکم در افغانستان

صف آرایی انتحاری طالبان با صدها بمب برای جنگ با ایران

صف آرایی انتحاری طالبان با صدها بمب برای جنگ با ایران
خبرگزاری آمریکایی نوشت گروه طالبان افغانستان خود را آماده جنگ احتمالی با ایران بر سر مناقشه آب می کند.

به گزارش آسیانیوز، خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در گزارشی به نقل از منبعی ناشناس نوشت گروه طالبان افغانستان خود را آماده جنگ احتمالی با ایران بر سر مناقشه آب می کند.


بلومبرگ نوشت: طالبان بمب گذاران انتحاری خود را برای مناقشه (احتمالی) آب با ایران آماده می کند.

--------------

بیشتر بخوانید

حرکت تانک های طالبان به سمت مرز ایران/شکل گیری صف آرایی مشکوک نظامی در ادامه تنش ها
-----------------------------
 به گزارش عصر ایران، پس از هشدار چند ماه پیش ابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران مبنی بر رعایت حقابه ایران از سوی طالبان، یکی از چهره های سرشناس طالبان در واکنش به هشدار رییس جمهوری ایران در ویدئویی تسمخر آمیز یک ظرف آب 20 لیتری به او تقدیم کرد و به رییسی گفت که از اولتیماتوم دادن دست بردارد.

حدود یک هفته بعد، درگیری در مرز آغاز شد و دو پاسدار ایرانی و یک عضو طالبان کشته شدند. یک فرد مطلع می گوید در آن زمان طالبان خود را برای جنگ آماده می کرد و هزاران سرباز و صدها بمب گذار انتحاری را برای درگیری احتمالی با ایران، به منطقه گسیل کرد.

---------

بیشتر بخوانید

رودررویی ایران و طالبان جدی است/افشای اهداف مشکوک آمریکا از ترک افغانستان

------------------------------

ایران استدلال می‌کند که طالبان پس از بازگشت به قدرت، عرضه آب را کاهش داده و مفاد معاهده هیرمند را در موضوع تامین حقابه ایران، رعایت نمی کند. طرف طالبان نیز با رد این ادعا می گوید خشکسالی دلیل عدم ارایه آب به ایران است.

اما به نوشته بلومبرگ، در حالی که مقامات دو طرف عموما راه دیپلماسی و گفتگو را برای حل موضوع پیشنهاد می دهند، اما طالبان همزمان خود را برای یک جنگ احتمالی با ایران آماده می کند.

منبعی که نخواسته نامش فاش شود می گوید از زمان آغاز بحران آب با ایران در چند ماه اخیر، طالبان علاوه بر گسیل سربازان و بمب گذاران انتحاری خود به منطقه، در نظر دارد از صدها جنگ افزار برجای مانده آمریکایی در افغانستان در صورت بروز یک جنگ احتمالی استفاده کند.

عمر صمد، کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک مستقر در واشنگتن به بلومبرگ گفت: "هر دو طرف می‌توانند برای توجیه مواضع خود ادعاهایی مطرح کنند... از نظر سیاسی درگیری احتمالی بین دو کشورغیرمنطقی خواهد بود و منجر به بی ثباتی منطقه می شود، در زمانی که هیچ یک از طرفین نمی توانند درگیری را تحمل کنند."/

https://www.asianews.ir/u/b9a
اخبار مرتبط
بر اساس گزارش‌ها، نیروهای طالبان با تجهیزات نظامی سنگین و حرکت کاروانی تانک‌ ها از هرات به سوی اسلام‌قلعه در مرز افغانستان و ایران مستقر شده‌اند.
در حالی که مقامات نظامی بر پرهیز درگیری ها با طالبان تاکید دارند، ولی به اعتقاد برخی کارشناسان، طالبان بارها پاسگاه‌های مرزی ایران را هدف قرار داده و آمریکا نیز با ترک افغانستان اهدافی را در منطقه دنبال می کند.
فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت :مرزهای مشترک با کشور افغانستان بطور کامل در کنترل نیروی زمینی ارتش هستند.
به دنبال تبادل آتش در مرز ایران و افغانستان، ۲ مامور مرزبانی ایران در درگیری نظامی با طالبان به شهادت رسید.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید