صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۵ اَمرداد ۱۴۰۲ / ۱۷:۰۱
کد خبر: 16054
گزارشگر: 213
۳۲۹
۰
۰
۱
کنکور ۱۴۰۲

آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور اعلام شد/جزئیات تغییرات در کنکور

آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور اعلام شد/جزئیات تغییرات در کنکور
دفترچه انتخاب رشته و راهنمای انتخاب رشته تا روز یکشنبه ۲۹ مردادماه منتشر و انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ نیز از ۳۱ مرداد ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش آسیانیوز، معاون فنی و آماری سازمان سنجش از آغاز انتخاب رشته کنکوری‌ها از ۳۱ مرداد جاری تا چهارم شهریورماه خبر داد.

 دکتر احسان جمالی در نشست خبری تشریح جزئیات انتخاب رشته داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ که امروز در سازمان سنجش برگزار شد، گفت: دفترچه انتخاب رشته و راهنمای انتخاب رشته تا روز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ منتشر می‌شود و فرآیند انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ نیز از ۳۱ مرداد ماه آغاز می‌شود و این فرصت تا چهارم شهریور ادامه دارد.

-------------

بیشتر بخوانید

حذف کنکور

---------------------------

معاون فنی و آماری سازمان سنجش تاکید کرد: در نوبت دی ماه کنکور ۱۴۰۲ تعداد ۹۷۸ هزار نفر و در نوبت تیرماه کنکور ۱۴۰۲ تعداد یک میلیون و ۱۱۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند. با توجه به اینکه برخی در نوبت دی و برخی در نوبت تیر و برخی در هر دو نوبت شرکت کردند و برخی در گروه آزمایشی متفاوتی در دو نوبت آزمون دادند، در مجموع برای یک میلیون و ۲۱۰ هزار نفر در پنج گروه آزمایشی کارنامه صادر شده است و ملاک نهایی برای پروسه انتخاب رشته برای رشته‌های با آزمون تعداد یک میلیون و ۲۱۰ هزار نفر است که می‌توانند انتخاب رشته کنند.

وی در خصوص آمار داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ نیز گفت: حدود ۴۲ درصد داوطلبان کنکور مربوط به گروه علوم تجربی، ۳۱.۵ درصد مربوط به گروه علوم انسانی، ۱۲ درصد مربوط به گروه علوم ریاضی، ۸.۶ درصد مربوط به گروه زبان و ۵ درصد مربوط به گروه هنر است.

این مقام مسؤول افزود: اعلام نتایج مرحله اول با اعلام سه نمره خام، نمره آزمون و سوابق تحصیلی ۲۰ مرداد انجام گرفت و کارنامه حاوی رتبه، رتبه در سهمیه و نمره کل نهایی جمعه ۲۷ مرداد منتشر می‌شود و دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ تا یکشنبه ۲۹ مرداد و شیوه‌نامه و راهنمای انتخاب رشته با توضیحات کامل نیز تا روز یکشنبه، ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ منتشر می‌شود.

به گفته جمالی، همزمان با فرآیند انتخاب رشته در روزهای ۳۱ مرداد تا ۴ شهریورماه، امکان ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های بدون آزمون و صرفا با سوابق تحصیلی نیز انجام می‌گیرد و تمام افرادی که مایل به انتخاب این رشته‌ها هستند، می‌توانند در این بازه ثبت‌نام کنند. ضمن اینکه راهنمای انتخاب رشته مجازی نیز تا روز سه شنبه، ۳۱ مرداد منتشر می‌شود.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش ادامه داد: امسال دیگر زیرگروه وجود ندارد و داوطلبان فقط یک رتبه در کارنامه خود می‌بینند و تنها کسانی که دارای سهمیه هستند، رتبه در سهمیه را مشاهده می‌کنند و ۶۰ درصد نمره آزمون و ۴۰ درصد نمره سوابق تحصیلی به صورت قطعی در رتبه داوطلبان تاثیر دارد. البته در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی وضعیت متفاوت است و سهم سوابق تحصیلی ۲۶ درصد و سهم کنکور ۷۴ درصد است.

وی گفت: سهمیه بهیاری امسال علاوه بر رشته پرستاری برای پذیرش در رشته‌های اتاق عمل و هوشبری هم با ضریب ۱۲ اعمال می‌شود. از سهمیه ۳۰ هزار نفری پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی ۲۱۰۰ نفر ظرفیت به پذیرش فرهنگیان با مشارکت دانشگاه‌های برتر اختصاص یافته است.(ایسنا)


https://www.asianews.ir/u/bct
اخبار مرتبط
در این مطلب ثبت نام بدون کنکور رشته های پیراپزشکی ، پزشکی ، داروسازی و پرستاری را به صورت کامل و جداگانه برای هر کدام توضیح داده ایم. نحوه ثبت نام بدون کنکور رشته های پزشکی و پیراپزشکی و همچنین شرایط لازم برای ثبت نام در این رشته ها چه در داخل و چه در خارج از کشور بصورت کامل قرار داده شده است.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با توضیحاتی درباره استرس در کنکور، بر حذف کنکور تاکید کرد.
برای درس فیزیک ناشرین مختلفی اقدام به چاپ کتاب های کنکوری کرده اند که در این بین نام فیزیک خیلی سبز و فیزیک میکرو گاج در بین دانش آموزان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اما انتخاب یکی منبع بین این دو، یکی از چالش های دانش آموزان به شمار می آید. ما در این مقاله که به درخواست «آسیا نیوز» توسط های بوک تهیه شده است به این سوال دانش آموزان پاسخ خواهیم داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید