صفحات
روزنامه آسیا

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 27 اسفند 1397

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 26 اسفند 1397

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 25 اسفند 1397

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 23 اسفند 1397

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 22 اسفند 1397

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 21 اسفند 1397

Loading
چهارشنبه / ۳۰ آبان ۱۳۹۷ / ۰۹:۰۱
سرویس : یادداشت
کد خبر : ۱۶۱
گزارشگر : ۱

التهابات بازار فولاد

شیرین نوری وزارت صنعت معدن تجارت ساعاتی پیش گروه ملی صنعتی فولاد ایران را از فروش محصولات تولیدی خود در بورس معاف نمود و این خبر خوشی است برای دلالان و افزایش چشمگیر رانت و قیمتها در این حوزه !

بنظر میرسد این اقدام در جهت پرداخت حقوق عقب افتاده گروه ملی فولاد می باشد، حال با توجه به افزایش نجومی قیمت‌های صنایع وابسته به این بخش و تاثیر منفی آن بر روی زندگی سایر مردم، آیا این اقدام بصلاح وضعیت عمومی جامعه خواهد بود؟
این در حالی است که مدیر نظارت سازمان بورس با اشاره به‌دلیل توقف عرضه مواد پلیمری و فولادی در بورس کالا گفته است که این تصمیم به دلیل مغایرت دستورالعمل اخیر وزارت صنعت با عرضه کالا برمبنای نرخ آزاد ارز گرفته شده و تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت ، حال از آنجاییکه ایران از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بخش فولاد و محصولات پتروشیمی در جهان محسوب می‌شود آیا این سوال ایجاد نمی شود که عدم توازن قیمت‌ها تنها به معنی ضعف در مدیریت بازار می باشد ؟
و سوال دیگر اینکه آیا جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور به رسمیت شناخته شده است چرا که بازار سرمایه کشور در دو سه ماه اخیر نشان داده است که کاملا با کارکرد واقعی و مفهوم عملی آن فاصله دارد.
دولت محترم باید بپذیرد که اقتصاد دستوری و مدیریت بخشنامه‌ای بازار دوام نمی‌آورد و در ماه‌های اخیر که موضوع رانت به بحث داغی در اقتصاد کشور تبدیل شده است دولت محترم می بایست از توزیع گسترده رانت در بخش‌های ذکر شده جلوگیری نماید چرا که یکی از مشکلات اصلی رانت عدم توجه عمومی به افزایش بهره‌وری و اکتفا کردن به درآمدهای بادآورده و مفت است که از سوی سیاست‌گذار با بی‌عدالتی توزیع می‌شود.

تعداد بازدید : ۱۲۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید