صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۹ اَمرداد ۱۴۰۲ / ۱۷:۰۹
کد خبر: 16111
گزارشگر: 306
۹۶
۰
۰
۲
در میزگرد شرکت سهامی آب منطقه ای یزد مطرح شد

لزوم ایجاد بازار قانونی آب در ایران

لزوم ایجاد بازار قانونی آب در ایران
یزد - مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای، با اشاره به ضرورت ایجاد و ساماندهی سریع بازارآب در این استان و کشور گفت:‌ در بازارآب، نامتناسب بودن سهم فروشنده نسبت به وجه پرداختی خریدار، ایجاد و ساماندهی سریع بازار قانونی آب در استان یزد و کشور را می طلبد تا علاوه بر کاهش تنش آبی حوزه کشاورزی و صنایع، منابع آبی را با ارزش ریالی مناسب و موثر بدست مصرف کننده برسد

آسیانیوز / یزد ؛ مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد، با اشاره به ضرورت ایجاد و ساماندهی سریع بازارآب در این استان و کشور گفت:‌ در بازارآب، نامتناسب بودن سهم فروشنده نسبت به وجه پرداختی خریدار، ایجاد و ساماندهی سریع بازار قانونی آب در استان یزد و کشور را می طلبد تا علاوه بر کاهش تنش آبی حوزه کشاورزی و صنایع، منابع آبی را با ارزش ریالی مناسب و موثر بدست مصرف کننده برسد.

محمدمهدی جوادیان‌زاده، مدیرعامل آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد گفت : بازار آب در دنیا سابقه‌ای مفصل و طولانی دارد و در کشورهای غربی به اشکال مختلف در حال اجرا است و در کشورهای شرقی هم این  اتفاق  به شکلی متفاوت اجرایی شده است.

وی نحوه اجرایی شدن طرح بازار آب در کشور استرالیا با ماهیت اقلیمی آن و این که بخش قابل توجهی از این کشور مثل استان یزد خشک می باشد، نمونه‌ای حائز اهمیت بوده و می‌تواند به عنوان الگویی موفق برای استان یزد مد نظر قرار گیرد.

 این مقام مسئول  با بیان این‌که بازار آب در حقیقت فرآیندی موقتی و مدت‌دار برای فروش آب به دیگر بخش‌های توسعه‌ای استان و کشور است، اظهار کرد: در این فرآیند کسانی که پروانه قانونی بهره‌ برداری از سفره‌های زیرزمینی را دارند می‌توانند حداکثر تا میزان ۱۰ درصد پروانه بهره برداری معتبر خود را در یک سال و یک دوره آبی به فروش برسانند.

وی با بیان این‌که گواهینامه فروش آب در بازار آب فقط برای بازه زمانی یک ساله صادر خواهد شد، افزود:‌ در این فرآیند کیفیت آب مد نظر قرار می‌گیرد و انجام مبادله در یک دشت مجاز است.

جوادیان‌زاده در خصوص نحوه مبادله آب در بازار آب گفت:‌ مبادله در بازار آب به صورت شارژ کنتور انجام می‌شود، یعنی به صورت فیزیکی هیچ لوله‌کشی و بارگیری آب در تانکر انجام نخواهد شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد تصریح کرد:‌ طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است ۱۰ درصد از ۱۰ درصد آب مورد مبادله به عنوان حق آبه پایین دست در نظر گرفته می‌شود و سهم آبخوان‌هاست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود،‌ افزایش تاب‌آوری در بحث اقدامات حفاظتی و پایداری آبخوان‌ها را از جمله مزیت‌های بازار دانست و بیان کرد:‌ وقتی ارزش آب به صورت واقعی مد نظر قرار گرفته شود منجر به افزایش بهره‌وری در حوزه‌های مختلف کشاورزی و صنعتی خواهد شد.

جوادیان‌زاده تأکید کرد:‌ نهادینه کردن این تفکر که "ما باید بیشترین محصول را با کمترین آب بدست بیاوریم" از دیگر مزیت‌های بازار آب در استان یزد و کشور است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد گفت:‌ بازار آب منابع سفره‌های زیرزمینی را ارزش‌گذاری کرده و کمک زیادی به بخش کشاورزی و صنعتی کشور خواهد کرد.

وی با بیان این‌که جابجایی آب بین چاه‌های کشاورزی از جمله دغدغه‌های جدی حوزه آبی و کشاورزی استان یزد می باشد، تصریح کرد:‌ در مناطقی مثل ابرکوه، خاتم و مروست اراضی کشاورزی مرغوب بدون چاه آب وجود دارد و در کنار آن نیز  برخی در همین شهرستان ها هاست که اراضی مناسبی برای کشاورزی ندارند ولی چاه آب مناسب دارند.

جوادیان‌زاده، بازار آب را راه حل مناسبی برای جابجایی آب بین مزارع کشاورزی عنوان کرد و افزود:‌ این مهم نقش موثری در افزایش بهره وری حوزه کشاورزی نیز ایفا می‌کند.

مدیر آب منطقه‌ای یزد در ادامه بحث میزگرد بازار آب اظهار کرد:‌ برنامه تعادل بخشی حوزه آبی استان بدون تغییر اجرا شده و همچنان در دستور کار قرار دارد، پروانه‌های برداشت آب اصلاح و تعدیل شدند و در پایان برنامه سازگاری با کم آبی باید سفره های زیرزمینی به حالت پایدار برسد.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه ای یزد افزود:‌ برداشت آب در بازار آب با در نظر گرفتن جبران کمبود منابع آبی سفره‌های زیرزمینی اجرایی می‌شود و فقط ۱۰ درصد سهمیه مازاد پروانه‌های برداشت آب در بازار آب مبادله می‌شود.

جوادیان‌زاده با بیان این‌که بازار آب در شهرهایی که صنعت ندارند با رویکرد جدی کشاورزی به کشاورزی انجام می‌شود، تأکید کرد: این طرح نقش مهمی در کاهش تنش آبی حوزه کشاورزی استان یزد خواهد داشت.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد، با بیان این‌که در حال حاضر برای تأمین آب مورد نیاز صنایع بازار غیر رسمی و سیاه آب ایجاد شده و هزینه‌های زیادی برای حمل و نقل آن مبادله می‌شود، اظهار کرد:‌ در این فرآیند خریدار بابت هر مترمعکب آب مبلغ بسیار زیادی نسبت به  سهم فروشنده به ازای هر مترمکعب پرداخت می نماید.

این مقام مسئول همچنین افزود: تعادل‌سازی بازار آب با مدیریت مردم از دیگر مزیت‌های بازار آب است که باید با مشارکت مردم اجرایی و متعادل شود.

 

حاجی‌حسینی معاون جهاد کشاورزی استان یزد گفت:‌ بر اساس گزارشات شرکت آب منطقه‌ای بخش کشاورزی استان یزد در حال حاضر حدود ۷۳۰ میلیون مترمکعب از آبهای زیرزمینی استفاده می‌کند و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون مترمکعب هم از آب قنوات استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت کمبود آب در حوزه کشاورزی، تصریح کرد:‌ تنش آبی بخش کشاورزی در استان یزد حدود ۲۰ درصد است که این آمار در برخی مواقع و مناطق تا ۴۰ درصد تنش آبی می‌رسد.

معاون جهاد کشاورزی  EC متوسط آب کشاورزی در استان یزد را  شش هزار دانست و بیان کرد:‌ با توجه به آمار تنش آبی در حوزه کشاورزی بخش‌های بسیار محدودی در استان یزد وجود دارد که می‌توانند وارد بازار آب شوند.

حاجی‌حسینی با بیان این‌که در دشت‌ها و نواحی که دور از محدوده صنعتی هستند به هیچ عنوان ظرفیتی وجود ندارد که بتوانیم وارد بازار آب بکنیم، گفت: ما در استان یزد بین ۲۳۰ تا ۲۵۰ میلیون مترمکعب بیلان منفی آب داریم.

ایبن مقام مسئول در خصوص بازار آب نیز تأکید کرد:‌ پیشنهاد می‌کنیم آب مازاد که در بازار آب احصاء می‌شود در سفره‌های زیرزمینی ذخیره کنیم.

وی استفاده از خیرین برای خرید آبهای مازاد استان و ذخیره‌سازی آن در سفره‌های زیرزمینی را از جمله راهکارهای موثر برای کاهش تنش آبی حوزه کشاورزی دانست و بیان کرد:‌ با توجه به شرایط آبی استان و کشور، ما فقط باید در حوزه آبی به فکر ذخیره‌سازی آب در سفره‌های زیر زمینی باشیم.

حاجی‌حسینی با بیان این‌که سرعت مصرف آب در شرایط بی آبی باید کاهش پیدا کند، تأکید کرد:‌ این مهم فقط با ذخیره‌سازی بیشتر و بهتر منابع و مدیریت کارآمد مصرف امکان پذیر خواهد بود.

عباس حاجی‌حسینی، معاون جهاد کشاورزی استان یزد نیز اظهار کرد:‌ در حال حاضر ۱۱۳ هزار هکتار از اراضی استانی یزد زیر کشت است و از این مقدار ۸۲ هزار هکتار باغ، ۲۹ هزار هکتار زراعت و دو هزار هکتار گلخانه است.

وی افزود:‌ بر اساس سند سازگاری با کم آبی اگر به طور متوسط در هر هکتار ۱۰ هزار مترمربع آبیاری داشته باشیم به شرایط فعلی بدون تنش و با توجه به راندمان آبی ۴۸ درصدی در استان نیاز آبی حوزه کشاورزی استان ، به یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمعکب می باشد.

معاونت جهاد کشاورزی استان یزد، در ادامه این میزگرد تدوین برنامه‌ای جامع برای توسعه‌ای پایدار و رسیدن به وضعیتی مطلوب در حوزه آبی را لازم و ضروری دانست و اظهار کرد:‌ بازار آب برای به بحث تعادل بخشی مصرف آب کمک کند.

وی با بیان این‌که ما در استان یزد بالغ بر دو هزار چاه کشاورزی داریم، افزود: در حال حاضر فقط ۵۰ چاه کشاورزی در استان یزد داریم که شاید بتوان وارد بازار آب شوند و ما بقی چاه‌های کشاورزی استان نمی‌توانند وارد این بازار شوند.

حاجی حسینی گفت: من می‌گویم در بازار آب منابع مازاد آبی باید در سفره‌های زیر زمینی ذخیره شوند و خریدار آن نه بخش صنعت باشد و نه کشاورزی باشد

مجتبی دستمالچیان، رئیس اتاق بازرگانی استان یزد نیز در این میزگرد اظهار کرد: تأمین آب صنعت موضوعی جدی است که باید با مدیریت کارآمد برای آن برنامه‌ریزی جدی انجام شود.

وی با بیان این‌که متأسفانه در برخی مواقع شاهد آنیم که پرتی آب درحوزه کشاورزی زیاد است، افزود:‌ به نظر می‌رسد بازار آب می تواند عاملی موثر و کارآمد برای بهره‌وری بیشتر و بهتر حوزه کشاورزی، مدیریت منابع آبی و صنعت خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی استان یزد گفت: حوزه کشاورزی هم جزئی از اتاق بازرگانی است و ما نمی‌گوییم که باید این حوزه تعطیل شود، ما به دنبال آنیم که با بازار آب حوزه کشاورزی و صنعتی استان را به حق واقعی خود با پرداخت هزینه مناسبت و موثر برسانیم.

دستمالچیان تصریح کرد: بسیاری از باغات در استان یزد خشک و یا تبدیل وضعیت شدند و اصلا زراعتی در آنها انجام نمی‌شود ولی همچنان چاه قانونی برداشت آب دارند و ما انتظار داریم این قبل موارد وارد بازار آب شوند.

وی با بیان این‌که به نظر ما نظارت و مدیریت درست بر میزان استخراج و مصرف آب در استان یزد آن طور که باید وجود ندارد، تأکید کرد: بازار آب می‌تواند هم طرح نظارتی و هم طرح تقسیم و توزیع عادلانه آب به حوزه‌های مورد نیاز و مختلف باشد.

 

محمد فاتحی، قائم مقام شرکت آبفا استان یزد هم در این میزگرد با توجه به موقعیت جغرافیایی استان و خشکسالی‌های اخیر، یکی از مهترین دغدغه‌های امروز استان یزد بحث آب است، اظهار کرد: در حال حاضر ما وابستگی ۱۰۰ درصدی و شدیدی به آب انتقالی داریم.

وی با بیان این‌که یکی از موضوعات مهم در این زمینه اقتصاد آب است، افزود: وقتی ارزش بدست‌آوری آب به انداز نباشد هدر رفت آن زیاد می‌شود.

فاتحی آبرسانی سیار ۳۰۰ روستا را از جمله جدی‌ترین دغدغه های حوزه آبرسانی در استان یزد دانست و گفت:‌ هزینه یک مترمربع آب بالغ بر ۱۵۰ هزار تومان است که باید با ساماندهی درست و مناسب این بحث ساماندهی شود.

قائم مقام شرکت آبفای یزد در ادامه بازار آب را نقطه عطفی برای توسعه فرهنگ عمومی در بحث اقتصاد آب عنوان و تصریح کرد:‌ مشارکت دستگاه های اجرایی، نظارتی، خصوصی و رسانه‌های لازمه این مهم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که سرمایه گذاران حوزه بهره‌برداری از آبهای غیرمتعارف نظیر پسماند نیازمند جاذبه‌های مختلفند،  تأکید کرد:‌ بخش صنعت باید پای کار افزایش بهره‌وری از منابع آبی باشند.

فاتحی خاطرنشان کرد: اگر صنایع برای کاهش مصرف آب در حوزه خانگی پای کار بیایند و زمینه صرفه جویی بیش از پیش از این مهم را ایجاد کنند، شرکت آبفا به همان میزان صرفه جویی انجام شده آب با کیفیت در اختیار صنعت قرار می‌دهد و این فرآیند در بازار آب اجرایی خواهد شد.

قائم مقام آبفای استان یزد استفاده از لوازم کاهند مصرف، توزیع سایبان برای کولرهای آبی و اصلاح و بازسازی شبکه‌های توزیع آب از جمله راهکارهای کاهش مصرف آب در حوزه خانگی است که می‌توان با مشارکت بخص خصوصی و صنایع به خوبی اجرایی شود.

وی در پایان گفت:‌ شرکت آبفا از این پس کمبود آب مورد نیاز مصارف خانگی خود را از بازار آب تأمین خواهد کرد.

سید محمد جواد عرفانفر

 

لزوم ایجاد بازار قانونی آب در ایران ؛ محمدمهدی جوادیان‌زاده، مدیرعامل آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد

https://www.asianews.ir/u/bee
اخبار مرتبط
یزد - دوره آموزشی خبرنگاری پیشرفته ویژه رؤسا و رابطین اداره منابع آب شهرستان های استان برگزار شد
یزد - مدیر عامل آب منطقه‌ای از برگزاری رویدادهای آبی در هر شهرستان به صورت هفتگی با حضور مسئولان این شهرستانها جهت تسریع امور حفاظتی آب خبر داد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید