صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۳۱ اَمرداد ۱۴۰۲ / ۱۳:۰۸
کد خبر: 16137
گزارشگر: 2
۲۰۸
۰
۰
۱
گواهی ایزو معتبر

چرخه صدور یا تمدید گواهینامه چیست؟

چرخه صدور یا تمدید گواهینامه چیست؟
گواهی ایزو معتبر برای مدت یک دوره کامل ۳ ساله معتبر است. چرخه اخذ فوری ایزو شامل فعالیت های متعدد و مکرر است. پس از صدور گواهینامه اولیه و اخذ گواهی، ممیزی نظارتی در ۲ سال اول بعد (یعنی ۲ بار) انجام می شود. پس از ۲ ممیزی نظارت، صدور گواهینامه مجدد انجام خواهد شد.

گواهی ایزو معتبر برای مدت یک دوره کامل ۳ ساله معتبر است. چرخه اخذ فوری ایزو شامل فعالیت های متعدد و مکرر است. پس از صدور گواهینامه اولیه و اخذ گواهی، ممیزی نظارتی در ۲ سال اول بعد (یعنی ۲ بار) انجام می شود. پس از ۲ ممیزی نظارت، صدور گواهینامه مجدد انجام خواهد شد.
صدور ایزو، مجدد باید ظرف سه سال پس از ممیزی اولیه (تاریخ صدور گواهینامه) تکمیل شود. اگر گواهینامه مجدد به دست آید، گواهی جدیدی با تاریخ های تنظیم شده دریافت خواهید کرد. پس از این، همان چرخه ای که پس از صدور گواهینامه اولیه توضیح داده شد دنبال می شود. این بدان معناست که یک ممیزی نظارتی 2 بار در 2 سال آینده انجام می شود. چرخه مدام به این شکل تکرار می شود. پس از 2 ممیزی نظارتی، مجدداً تأییدیه انجام می شود. و غیره.

ممیزی نظارتی چیست؟

به طور خلاصه، تمرکز در طول ممیزی های نظارتی بر جنبه های زیر است:

  • ممیزی داخلی و بررسی مدیریت؛
  • عدم انطباق های شناسایی شده قبلی؛
  • رسیدگی به شکایات توسط سازمان شما؛
  • اهداف و نتایج سیستم مدیریت؛
  • پیشرفت مداوم؛
  • کنترل عملیاتی فعالیت های شما؛
  • ارزیابی هرگونه تغییر در محدوده صدور گواهینامه؛
  • استفاده از آرم و ارجاع به گواهینامه.

پس از هر بازرسی نظارتی، گزارشی از انطباق برند دریافت خواهید کرد. این گزارش شامل خلاصه ای از نکات مثبت شناسایی شده در جریان حسابرسی است. همچنین به هرگونه نظر یا عدم انطباق مشاهده شده توجه می شود. مهم است که به منظور حفظ اعتبار گواهینامه خود، موارد عدم انطباق را طبق روال و مهلت مقرر رسیدگی کنید.

اخذ فوری ایزو

گواهی مجدد چیست؟

هدف از صدور گواهینامه تأیید تداوم و اثربخشی سیستم مدیریتی و فعالیت‌های شما در محدوده گواهینامه است. طراحی ممیزی تایید مجدد مشابه ممیزی مرحله 2 صدور گواهینامه اولیه است. در اینجا نیز مهم است که موارد عدم انطباق را طبق روال و مهلت مقرر رسیدگی کنید تا بتوانید به موقع گواهینامه جدیدی برای شما صادر کنید.

تغییرات

شکل قانونی، شکل سازمانی یا مالکیت، سازمان و مدیریت، آدرس و مکان تماس، محدوده سیستم مدیریت گواهی شده، تغییرات عمده در سیستم مدیریت و فرآیندها، بیانیه کاربرد.
انطباق برند تغییرات ارسال شده را در رابطه با الزامات استاندارد بررسی می کند. تغییرات عمده ممکن است منجر به انجام ممیزی اضافی شود. تغییرات جزئی را می توان در برخی موارد در طی ممیزی نظارت بعدی یا در حین تأیید مجدد ارزیابی کرد.

فرآیند صدور گواهینامه ISO چگونه است؟

ابتدا، سازمان درخواستی را با جزئیات مربوط به کسب و کار، مانند محصولات یا خدمات ارائه شده، تعداد کارکنان در هر بخش و موارد دیگر به شرکت حسابرسی ارسال می کند. این همچنین مستلزم الزامات قانونی مانند ثبت شرکت است. پس از تکمیل درخواست، شرکت حسابرسی روند صدور گواهی را به سازمان اطلاع می دهد و به یافتن استانداردهای مناسب کمک می کند.
حسابرسان اسنادی را که سازمان تهیه کرده است بررسی می کنند تا مشخص شود که آیا سیستم مدیریت آنها آماده است یا خیر و سپس انطباق سیستم را با استاندارد ارزیابی می کنند. پس از ارزیابی انجام کلیه فرآیندهای لازم، سازمان می تواند گواهینامه خود را دریافت کند.

گواهینامه  ISO

۴ مورد از رایج ترین گواهینامه های ISO کدامند؟

از آنجایی که استانداردهای مدیریتی زیادی در صنایع مختلف وجود دارد، تعیین اینکه کدام یک برای سازمان بهترین است، مهم است. در اینجا پنج مورد از رایج ترین گواهینامه های ISO آورده شده است:

مدیریت کیفیت ISO 9001

این استاندارد اصلی است که بسیاری از استانداردهای شناخته شده دیگر بر اساس آن هستند. گواهینامه ISO 9001 بر خدمات مشتری تمرکز دارد و اطمینان می دهد که مشتریان خدمات مورد نظر خود را با هزینه مناسب دریافت می کنند. آخرین نسخه ISO 9001:2015 است.

ISO 14001 مدیریت زیست محیطی

ISO 14001 سازمان ها را قادر می سازد تا به ذینفعان، مشتریان و کارکنان خود نشان دهند که از تعهدات زیست محیطی خود آگاه هستند و فعالانه به دنبال کاهش اثرات زیست محیطی خود هستند. چندین خطر مرتبط با محیط زیست وجود دارد و ممکن است چالش هایی را برای عملیات تجاری ایجاد کند.

ISO 45001 بهداشت و ایمنی

ISO 45001 دستورالعمل هایی را برای پیاده سازی، حفظ و تقویت سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ارائه می کند. هدف اصلی ISO 45001 ارائه چارچوبی برای شناسایی و مدیریت خطرات ایمنی و بهداشت شغلی در محیط کار است.

امنیت اطلاعات ISO 27001

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27001 (ISMS) یک استاندارد بین المللی است که به شما کمک می کند محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن را در سازمان ایجاد و حفظ کنید. ISO27001 همچنین جنبه های مختلفی مانند امنیت رایانه، امنیت فیزیکی، امنیت سایبری گسترده تر و سایر اشکال حریم خصوصی را پوشش می دهد.

https://www.asianews.ir/u/bf5
اخبار مرتبط
تجهیزات کشاورزی جزء مهم و حیاتی در صنعت کشاورزی است که می تواند عملکرد را بهبود بخشد و بهره وری را در حوزه تولید کشاورزی افزایش دهد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید