صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۴ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۴:۱۱
کد خبر: 16182
گزارشگر: 213
۴۴۹
۰
۰
۲
چهره متفاوت بازار سرمایه در دومین روز کاری شهریور

ارزش بورس تهران به ۱۶۶ میلیارد دلار رسید

ارزش بورس تهران به ۱۶۶ میلیارد دلار رسید
بورس تهران دومین روز کاری شهریورماه را با چهره‌ای متفاوت نسبت به روزهای پیشین خود به پایان رساند.

به گزارش آسیانیوز، ارزش دلاری بورس تهران به کف پنچ ماهه خود بازگشته و به 166.6 میلیارد دلار رسیده است. شاخص کل بازار سهام نیز با قرار گرفتن در سطح یک میلیون و 986 هزار واحدی، جایی قرار گرفته است که پیش از این بازار در روز کاری سال جاری، قرار داشت.

 ارزش دلاری بازار سهام از تقسیم ارزش بازار (مارکت کپ کل شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس)، به دلار آزاد بدست می‌آید. البته در نوع دیگری از محاسبه، کارشناسان ارزش دلاری بازار را از تقسیم ارزش بازار به دلار نیما نیز بدست می‌آورند.

--------------

بیشتر بخوانید

پیش بینی بورس از ۴ شهریور+اینفوگرافیک/بورس هفته آینده مثبت می شود؟

---------------------------------

بورس تهران دومین روز کاری شهریورماه را با چهره‌ای متفاوت نسبت به روزهای پیشین خود به پایان رساند. جریان معاملات روز آغازین هفته، شاخص را با رشد 46 هزار و 517 واحدی به ارتفاع یک میلیون و 993 هزار واحدی رساند.

فراز و نشیب‌های بازار سهام در پنجمین ماه سال
مردادماه با امید اهالی بازار سهام به گزارش عملکردی شرکت‌ها آغاز شد. از همین جهت کارشناسان از میانه‌های تیرماه امسال پیش‌بینی می‌کردند، موج بعدی صعود نماگر‌های تالار شیشه‌ای در مرداد‌ماه کلید بخورد.

گزارش‌های عملکردی سه ماهه منتهی به خرداد 1402 شرکت‌های بورسی نیز که در اوایل مردادماه در سامانه کدال منتشر شد، حکایت از این داشت که اغلب صنایع با جهش سودسازی شرکت‌ها مواجه شده بودند.

به نوشته تجارت نیوز، با آغاز مردادماه انتقادات به مصوبه افزایش نرخ خوراک بالا گرفت. از این رو، بازار تعبیر مثبتی از اعتراض مجلس به دولت داشت و فرصتی برای تنفس پیدا کرد. با این حال از یک سو اقدامات مجلس به هیچ نتیجه عملی منجر نشد و از سوی دیگر سایه تیره اخبار منفی بر سر بازار از جمله شایعات بی‌اساسی مانند توقف فعالیت بورس کالا، اجازه رشد به نماگر‌های تالار شیشه‌ای نداد.

آنچه اکثریت کارشناسان در خصوص وضعیت این روزهای بازار سرمایه بر سر آن اتفاق نظر دارد، این است که قیمت سهام به محدوده‌های ارزنده‌ای رسیده‌ است. اما نکته‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود این است که ارزنده بودن قیمت‌ها لزوما به معنی استارت روند صعودی نیست. چرا که تغییر روند به عوامل بیشتری نیاز دارد. ورود پول مهم‌ترین عامل است. هنگامی که پول در یک بازار وجود نداشته باشد، خبری از حرکت صعودی نیز نخواهد بود.

 جریان پول حقیقی‌ها در بازار سهام تنها هنگامی مثبت خواهد شد که شاخص امنیت سرمایه‌گذاری بالا ارزیابی شود. در حال حاضر تجربه‌های تلخ متوالی از تصمیمات نسنجیده و غیرمنتظره، حجم بی‌اعتمادی زیادی را روانه بازار کرده است.

ارزش دلاری بورس تهران و مقایسه آن با درآمد نفتی ایران
کف ارزش دلاری بازار سهام پس از روند صعودی پرشتاب بازار در سال 99، کمترین میزان خود را در تاریخ 6 اسفند سال گذشته تجربه کرده است. کف 128 میلیارد دلاری بازار سهام، در نتیجه جهش ارزش اسکناس آمریکایی در برابر ریال و ثبت رکورد تاریخی 60 هزار و 500 تومانی تشکیل شد.

ارزش دلاری بورس تهران

در حال حاضر ارزش دلاری بازار سهام در محدوده 166 میلیارد و 671 میلیون دلاری قرار گرفته است. این محاسبه بر اساس قیمت 49 هزار و 80 تومانی دلار انجام شده است.

اگرچه بهتر است ارزش دلاری بورس تهران با بورس‌ها و مارکت کپ شرکت‌های خارجی مقایسه شود اما صرفا برای درک بهتر رقم ارزش دلاری بورس، مقایسه‌ای با درآمد نفت ایران در سال 2023 صورت گرفته است. به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کل درآمد نفتی ایران در پنج ماهه نخست سال 2023، 19 میلیارد دلار برآورد شده است. این رقم ایران را از نظر میزان درآمدی در رتبه پنجم میان اعضای اوپک قرار می‌دهد. عربستان سعودی با 101 میلیارد دلار در بازه مشابه، در رتبه اول قرار دارد. پس از آن نیز کشورهای عراق، امارات و کویت به ترتیب با درآمد 41، 41 و 32 میلیاردی بیشترین درآمد نفتی را درمیان کشورهای عضو اوپک کسب کرده‌اند. گفتنی است ایران در سال گذشته میلادی، 54 میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کرد./

گزارشگر:حمیدرضا اناری
https://www.asianews.ir/u/bgc
اخبار مرتبط
بازار سهام در ششمین ماه سال روند متفاوتی را طی خواهد کرد.
بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد.
عرضه اولیه با نماد فن افزار از سوی شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ارزش پرداز آریا فردا، دوشنبه ۱۶ مرداد در فرابورس ارائه می شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید