صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۸ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۷:۲۰
کد خبر: 16234
گزارشگر: 213
۳۹۲
۰
۰
۴
نکات مهم درباره آمیزش جنسی

چیزهایی که درباره رابطه مقعدی نمی دانید/آنال چه خطراتی دارد؟

چیزهایی که درباره رابطه مقعدی نمی دانید/آنال چه خطراتی دارد؟
رابطه مقعدی، آنال سکس یا سکس مقعدی که برخی افراد به آن رابطه از پشت نیز می‌گویند یکی از روابط جنسی میان زوجین است.

به گزارش آسیانیوز، برخی افراد به این نوع از رابطه جنسی علاقه دارند اما باید بدانید که این نوع رابطه می‌تواند عوارض و مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد. همچنین در بیشتر ادیان این رابطه نهی شده و در دین اسلام نیز مکروه است.

رابطه مقعدی، آنال سکس یا سکس مقعدی که برخی افراد به آن رابطه از پشت نیز می‌گویند یکی از روابط جنسی میان زوجین است. 

اما سکس مقعدی چیست؟ آیا رابطه مقعدی باعث حاملگی میشود؟ آیا رابطه مقعدی باعث انتقال ایدز و HPV میشود؟ عوارض رابطه مقعدی چیست؟ چگونه می‌توانیم عوارض رابطه مقعدی را کاهش دهیم؟ رابطه مقعدی قابل تشخیص است؟ تا انتهای این مقاله از مجله سلامت کیوان همراه ما باشید تا به اين سوالات و بیشتر پاسخ دهیم.

------------

بیشتر بخوانید

اشتباهات رایج مردان در رابطه جنسی/زنان از شوهران چه می خواهند؟

---------------------------------


 رابطه مقعدی چیست؟
رابطه مقعدی، سکس مقعدی یا آنال سکس به دخول آلت تناسلی مردانه در مقعد زن (یا مرد) گفته می‌شود. به دلیل اینکه مقعد برای این‌کار ساخته نشده، حالت ارتجاعی (مانند واژن) نداشته و فشار زیادی به این ناحیه در حین رابطه جنسی مقعدی وارد خواهد شد. این باعث بروز بیماری‌های فراوان جنسی و مقعدی خواهد شد که در ادامه ذکر می‌کنیم.(1)

عوارض رابطه مقعدی چیست؟
مقعد را باید به عنوان آخرین بخش از دستگاه گوارش انسان دانست. این قسمت از دو عضله به نام‌های اسفنکتر داخلی و اسفنکتر خارجی ایجاد شده است. اسفنکتر خارجی به صورت ارادی و با اراده فرد در هنگام اجابت مزاج باز و بسته می‌شود اما اسفنکتر داخلی به صورت غیر ارادی باز و بسته می‌شود. باید بدانید که مقعد مملو از رشته‌های عصبی بوده و ورود هر شی‌ء به داخل آن باعث فعال شدن این رشته‌ها می‌شود. به همین دلیل رابطه مقعدی یا رابطه از پشت می‌تواند عوارض متفاوتی را به همراه داشته باشد. از مهم‌ترین عوارض این نوع رابطه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد(1).

 1- زخم مقعد یا شقاق – عوارض رابطه مقعدی
اولین بیماری و عارضه‌ای که به دلیل رابطه از پشت ایجاد می‌شود، شقاق مقعدی یا زخم مقعدی است. ورود هر شی‌ء خارجی به داخل مقعد می‌تواند باعث شود تا دیواره ظریف آن صدمه ببیند. این صدمه ممکن است به صورت التهاب، پارگی، عفونت و زخم شدن دیواره آن باشد. این زخم در صورتی که عمیق باشد بسیار دردناک است و برای فرد آزارهای فراوانی را ایجاد می‌کند. باید بدانید که این زخم‌ها نیاز به معاینه پزشک برای درمان بهتر و مناسب دارد.

2- خونریزی – عوارض رابطه مقعدی
یک عارضه شایع که پس از رابطه مقعدی اتفاق می‌افتد، خونریزی است. همان‌طور که گفتیم، مقعد سلول‌های حساسی دارد و رابطه از پشت می‌تواند باعث پارگی مویرگ‌ها و برخی از قسمت‌های آن شود. همین امر موجب خونریزی و ایجاد ناراحتی برای فرد خواهد شد. باید بدانید که این خونریزی معمولاً پس از مدتی متوقف می‌شود.

3- انتقال بیماری‌های جنسی – عوارض رابطه مقعدی
باید بدانید که بسیاری از بیماری‌های مقاربتی جنسی مانند انواع زگیل، زگیل تناسلی، ایدز، سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا و برخی دیگر از بیماری‌های جنسی از طریق رابطه از پشت منتقل می‌شوند. پس توجه داشته باشید که این رابطه اصلا بدون خطر نخواهد بود. توجه داشته باشید که استفاده از کاندوم را هنگام سکس مقعدی فراموش نکنید که از احتمال انتقال بیماری را کم خواهد کرد.

در صورتی که بعد از رابطه مقعدی، به بیماری ویروسی مشکوک شدید، آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان در تهران، بهترین گزینه برای انجام یک چکاپ کامل کلیه بیماری‌های مقاربتی ویروسی است. جهت دریافت مشاوره رایگان و ثبت درخواست آزمایش HPV روی تصویر زیر کلیک کنید.

 4- درد – عوارض سکس مقعدی
درد شاید به عنوان یک بیماری محسوب نشود اما خود می‌تواند اذیت و آزار و مشکلات بسیاری برای افراد ایجاد کند. یکی از مهم‌ترین عوارض و مشکلات رابطه مقعدی، درد آن است. این درد به دلیل تحت فشار گرفتن عضلات ناحیه مقعد ایجاد می‌شود و ممکن است باعث خارش و سوزش مقعد و به طور کلی اذیت شدن افراد شود. همچنین اگر حین رابطه جنسی واژینال نیز احساس درد می‌کنید توصیه می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید: دیسپارونی یا رابطه جنسی دردناک چیست؟

5- سوراخ شدن روده – عوارض رابطه مقعدی
سوراخ شدن روده را باید یکی دیگر از عوارض رابطه از پشت دانست. روده دارای پوششی نازک‌تر نسبت به پوشش داخلی واژن است و به همین دلیل احتمال سوراخ شدن روده بیشتر می‌شود. البته این عارضه و بیماری را باید میان بیماری‌های و عوارضی که به ندرت در رابطه از پشت اتفاق می‌افتد قرار داد. اما باز هم خطر اتفاق افتادن آن صفر نیست.

6- بی اختیاری در مدفوع – عوارض رابطه مقعدی
یکی دیگر از عوارض سکس مقعدی، ناتوانی در کنترل صحیح مدفوع است. همان‌طور که در ابتدا مقاله به آن اشاره کردیم، قسمتی از مقعد به صورت ارادی باز و بسته می‌شود. در صورتی که این عضلات صدمه ببینند، توانایی کنترل مدفوع و گاز معده را به مرور از دست خواهند داد و به اصطلاح مقعد گشاد می‌شود. می‌توانید اینجا بیشتر بخوانید: علت و درمان گشادی مقعد

 7- بیرون زدگی مقعد – عوارض سکس از پشت
بیرون زدگی مقعد زمانی اتفاق می‌افتد که به دلیل تعدد سکس مقعدی، قسمت انتهایی روده بزرگ پایین بیاید و حتی در مواردی از مقعد خارج شود. باید بدانید که این بیماری می‌تواند زندگی افراد را با مشکلات متفاوتی مواجه کند. بیرون زدگی مقعد را می‌توانید با این علائم نیز بشناسید: توده گوشتی بیرون زده از مقعد، درد هنگام نشستن یا اجابت مزاج، خارش و سوزش مقعد و خونریزی. در صورتی که این علائم را تجربه می‌کنید حتما به یک پزشک متخصص آنورکتال مراجعه نمائید.

    - پاره شدن کیسه منی – عوارض آنال سکس

باید بدانید که رابطه مقعدی تنها برای بانوان خطرات و بیماری‌هایی در پی ندارد و ممکن است مشکلاتی را برای آقایان نیز ایجاد کند. از مهم‌ترین خطراتی که آقایان را در هنگام رابطه از پشت تهدید می‌کند، پاره شدن کیسه مایع منی است. رابطه مقعدی به دلیل نوع آن، فشار زیادی را به روی غدد پروستات و کیسه‌های منی وارد می‌کند. همین فشار می‌تواند باعث شود تا کیسه منی پاره شود و فرد با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد.


9- بواسیر – عوارض رابطه از پشت
شاید شایع‌ترین عارضه و بیماری‌ که به دلیل بیماری مقعدی افراد را تهدید می‌کند، بواسیر است. باید بدانید که رابطه از پشت می‌تواند باعث متورم شدن عروق مقعد شود. همین امر تأثیر بسیاری در افزایش احتمال ابتلای افراد به بواسیر دارد.

10- بی میلی جنسی – عوارض آنال سکس
باید بدانید که رابطه مقعدی برای بسیاری از زنان جذاب نیست و باعث می‌شود تا لذت مناسب را از رابطه نبرند. همین نکته در کنار درد و مشکلات بعدی این گونه رابطه‌ها باعث می‌شود تا نسبت به رابطه خود سرد شوند. توجه داشته باشید که این سردی می‌تواند باعث بروز مشکلات فراوانی در زندگی زن و شوهر شود.

 11- ابتلا به عفونت – عوارض رابطه مقعدی
باید بدانید که در مقعد، میکروب‌های بسیار زیادی وجود دارد و رابطه از پشت ممکن است باعث ابتلای مرد و زن به عفونت‌های مقاربتی متفاوتی شود. پس باید بگوییم که یکی دیگر از مشکلاتی که رابطه مقعدی ایجاد می‌کند، ابتلا به بسیاری از بیماری‌های عفونی است.

12- اثرات روحی – عوارض رابطه مقعدی
باید بدانید که مشکلات و بیماری‌های رابطه مقعدی تنها به بیماری‌های جسمی ختم نمی‌شوند و ممکن است بروز برخی بیماری‌های روحی و روانی را نیز به دنبال داشته باشند. برخی از زنان به دلیل ناتوانی در نه گفتن نسبت به این رابطه و تحمل درد بسیار ممکن است به مشکلات روحی مانند افسردگی دچار شوند.

13- افزایش خطر سرطان – عوارض آنال سکس

  اگر شما با شرکای زیادی، سکس مقعدی را مکرراً انجام می‌دهید، باید بدانید احتمال ابتلای خانم به سرطان مقعد و ابتلای آقا به سرطان آلت تناسلی افزایش می‌یابد. چراکه همانطور که گفته شد، در رابطه مقعدی، ویروس HPV، که اصلی‌ترین عامل این دو سرطان است به راحتی انتقال می‌یابد.

 آیا رابطه مقعدی باعث حاملگی می‌شود؟
در پاسخ به این سوال که رابطه مقعدی باعث حاملگی می‌شود باید گفت که خیر. در رابطه از پشت یا سکس مقعدی امکان بارداری وجود ندارد و احتمال آن تقریبا صفر است. البته در صورتی که انزال مرد و مایع منی خارج از دهانه مقعد صورت گرفته باشد و به سمت واژن برود امکان حامله شدن وجود دارد. بیشتر در این خصوص اینجا بخوانید: از کجا بفهمیم بارداریم؟

سکس مقعدی ایمن و بدون درد
در هر صورت و با توجه به بیماری‌ها و مشکلات این گونه رابطه، برخی افراد به دلایل مختلف اقدام به انجام آن می‌کنند. به توجه و رعایت نکات زیر می‌توان این گونه بیماری‌ها و مشکلات را کاهش داد.

استفاده از کاندوم
استفاده از کاندوم می‌تواند باعث شود تا احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌های جنسی به میزان بسیار زیادی کاهش یابد. به همین دلیل توصیه می‌شود که با استفاده از کاندوم خطر انتقال بیماری‌های مختلف را کاهش دهید.

 استفاده از روان کننده
به کار بردن روان کننده باعث می‌شود تا احتمال بروز بسیاری از مشکلات رابطه مقعدی کاهش یابد. به همین دلیل برای کاهش آسیب و درد بهتر است از روان کننده‌های مناسب مانند لوبریکانت یا کاندوم‌های حاوی روان کننده استفاده کنید.

شستن داخل مقعد
همانطور که گفته شد و می‌دانید، داخل مقعد منبع تجمع باکتری‌ها و میکروب‌های زیادی است. قبل از شروع رابطه مقعدی، داخل مقعد را بشورید تا احتمال انتقال این باکتری‌ها کمتر شود. برحی افراد برای شستشوی داخل مقعد از دوش مقعدی استفاده می‌کنند.

کاهش عوارض رابطه مقعدی
آنال سکس یا رابطه مقعدی هیچگاه بدون عارضه نیست؛ اما با رعایت کردن مواردی که در ادامه ذکر خواهد شد می‌توانید این عوارض را کاهش دهید.

 حتما از کاندوم استفاده کنید.

  قبل از انجام سکس مقعدی، خود و شریک جنسیتان آزمایش بیماری‌های مقاربتی را انجام دهید.
اگر هریک از طرفین رابطه دچار زخم مقعدی، بواسیر، بیماری‌های مقاربتی مانند HPV، HIV، ایدز و غیره باشد، از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید.
در شرایطی که در هوشیاری کامل نیستید (تحت تاثیر دارو یا الکل) از انجام رابطه مقعدی پرهیز نمائید.
اگر شریک جنسی شما از انجام این رابطه، اکراه دارد و یا می‌ترسد توصیه می‌کنیم حتما از انجام رابطه مقعدی خودداری نمائید.

  استفاده از کرم یا ژل‌های روان‌کننده نیز که ذکر شد تاثیر زیادی در کاهش اصطکاک در سکس از پشت دارد.

توجه داشته باشید که بعد از اینکه رابطه مقعدی داشتید، آلت تناسلی را بلافاصله داخل واژن یا دهان نکنید. خوب بشورید و بعد به ادامه رابطه بپردازید؛ یا می‌توانید کاندوم خود را تعویض نمائید.

  از رفتارهای خشن در آنال سکس پرهیز کنید. آرام و ملایم این عمل را انجام دهید.

تشخیص رابطه مقعدی
در پاسخ به این سوال که آیا رابطه مقعدی قابل تشخیص است؟ باید بگوییم که اثرات رابطه مقعدی حدود 24 تا 48 ساعت بعد از انجام رابطه قابل تشخیص خواهد بود و عضلات ناحیه مقعد پس از این مدت به حالت اولیه خود بازمی‌گردند. البته در صورتی که به دفعات زیاد رابطه آنال داشته باشید، به راحتی می‌توان آن را تشخیص داد.

چراکه مقعد حالت تنگ بودن خود را از دست داده و گشاد می‌شود. البته این را هم بدانید که اگر متوجه شدید که مقعد شریک زندگیتان گشاد است، حتما به معنای این نیست که قبلا رابطه مقعدی داشته است. سایر عوامل مانند یبوست طولانی مدت نیز منجر به گشادی مقعد خواهند شد.

جمع‌ بندی
رابطه مقعدی باعث بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات برای زنان و مردان می‌شود.
زخم مقعد یا شقاق، خونریزی و پارگی، بواسیر، رکتوم، بی اختیاری در کنترل مدفوع و کاهش میل جنسی از مهم‌ترین بیماری‌هایی است که پس از سکس از عقب، زنان ممکن است با آن مواجه شوند.

پارگی کیسه منی را باید مهم‌ترین خطر برای آقایان در هنگام رابطه مقعدی دانست.

  البته باید بدانید که رابطه مقعدی باعث انتقال برخی بیماری‌های جنسی مانند ایدز، زگیل تناسلی و سیفلیس نیز می‌شود.
مشکلات رابطه مقعدی تنها به بیماری‌های جسمی ختم نمی‌شوند و می‌تواند در روان افراد تأثیر منفی بگذارد و باعث ابتلای آن‌ها به افسردگی شود.
استفاده از کاندوم و روان کننده می‌تواند باعث شود تا برخی از مشکلات سکس از عقب کاهش یابد./

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/bn5
اخبار مرتبط
یک مدیر ارشد گوگل گفت ربات‌های جنسی هوش مصنوعی انسان را از شریک در رختخواب بی‌نیاز و عشق و رابطه را از نو طراحی و محرک‌های عاطفی را همراه با رابطه جنسی بازآفرینی می کنند!
آیت الله ناصر مکارم شیرازی درباره شرایط ازدواج و طلاق رسمی و صیغه، در پاسخ به یک استفتا نوشت: اگر همسر اوّل مرد را در بلاتکلیفی گذاشته، جایی برای تأمین آن شرط باقی نمی ماند..دراین باره گزارشی منتشر شده است..
براساس تحقیقات زنان روحیات آسیب پذیرتری نسبت به مردان و در نبود آنها دارند.
بر اساس نتایج یک تحقیق دانشگاهی در لندن بین خودارضایی مردان و فرزندآوری رابطه وجود دارد.
حسادت کردن سبب کم ارزشی شما می شود و اگر حسادت‌تون رو پیش مرد مقابلتان هم نشان بدهید، توجهش رو بیشتر به اون شخص جلب میکنین!پس به چند راهکار دقت کنید.
اینکه چرا و چگونه زن صیغه ای شدم؛ ماجرای مفصلی دارد!
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید