صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۸ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۳:۵۹
کد خبر: 16242
گزارشگر: 2
۲۵۱
۰
۰
۱
خرید فلزی

انواع توری فلزی + وزن توری فلزی

انواع توری فلزی + وزن توری فلزی
اگر سری در شهر بچرخانید، به احتمال زیاد انواع مختلفی از توری فلزی را خواهید دید. این توری‌ها که بیشتر برای تامین امنیت یک فضای مشخص استفاده می‌شوند، انواع مختلفی داشته و در ابعاد دلخواه شما قابل تهیه هستند. جدا از زیاد بودن انواع مختلف توری فلزی، وزن توری‌ها نیز اهمیت زیادی دارد و از نکاتی است که در هنگام خرید حتما باید به آن توجه کنید. انواع توری فلزی و وزن توری فلزی موضوعاتی هستند که در ادامه این نوشته به صورت کامل و با جزئیات قصد بررسی آن را داریم؛ تا انتها همراه ما باشید.

توری فلزی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه انواع توری‌های فلزی، در اصل حاصل بافت سیم‌های فلزی از جنس‌های مختلف به یکدیگر است. اما همین نوع بافت و جنس متفاوت، باعث شده تا کاربردهای هر کدام متفاوت باشد. در ساخت توری‌های فلزی، بعضا از سیم‌های بسیار نازکی استفاده می‌شود که شاید به تنهایی هیچ مقاومتی از خود نداشته باشند اما نوع خاص بافت این سیم‌ها به یکدیگر، می‌تواند حصاری با مقاومت بسیار بالا تولید کند. همچنین انواع دیگری از توری فلزی با میلگردهای فولادی ساخته می‌شوند تا سازه مقاومت بالاتری داشته باشد.
البته که برای توری‌های فلزی تنها مقاومت فیزیکی مهم نیست و با توجه به گستردگی کاربرد این محصولات، ویژگی‌هایی نظیر مقاومت در برابر عوامل محیطی، جنس، وزن و برخی موارد دیگر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

انواع توری فلزی و کاربردهای آن

همانطور که پیشتر گفته شد، توری فلزی انواع مختلفی دارد و برای مصارف مختلفی به کار گرفته می‌شود. در یک شرایط نیاز است تا امنیت یک محیط را تامین کنیم و از این رو نیاز به یک نوع مقاوم و محکم از توری فلزی داریم که به عنوان حصار عمل کند.
در شرایط دیگر ممکن است تنها بخواهیم یک خانه برای چند پرنده کوچک درست کنیم و نیاز به توری‌هایی سبک و انعطاف‌پذیر داریم. از این رو اگر به این محصول احتیاج دارد، اولین قدمی که باید بردارید این است که انواع توری فلزی را بشناسید تا بتوانید بهترین نوع را متناسب با نیاز خود تهیه کنید. انواع مختلف این محصول به شرح زیر هستند.

توری گابیون

توری گابیون، یک بافت با ظاهر شش ضلعی است که مصرف تخصصی آن در عمران و شهرسازی است اما می‌توان به عنوان قفس محافظ برای حیوانات نیز از آن استفاده کرد. این توری‌ها به واسطه بافت خاص خود دارای مقاومت بسیار بالایی هستند اما از طرف دیگر، در ساخت آنها سیم زیادی مصرف شده و یک متر از این طوری معمولا سیم بیشتری نسبت به یک متر از توری‌های دیگر نیاز دارد که همین موضوع قدری قیمت آن را افزایش می‌دهد.
از آنجا که در تولید توری گابیون متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود، جدول وزن ثابتی برای این محصول وجود ندارد و وزن آن بر اساس نوع متریال تعیین خواهد شد.

توری پرسی

توری پرسی که اغلب آن را به عنوان فنس می‌شناسیم، حاصل بافته شدن سیم‌های فلزی به شکل چهار گوش است. توری پرسی که به آن توری بافتنی هم گفته می‌شود، اغلب از سیم‌های مقاوم و ضخیم ساخته می‌شود و از این رو مقاومت بسیار بالایی دارد. کاربرد‌های رایج این محصول عبارت‌اند از ساخت قفس حیوانات، استفاده برای حفاظ‌‌بندی درب و پنجره و فونداسیون. اما جدا از کاربرد‌های صنعتی، این محصول در مغازه‌ها نیز برای مصارف مختلف به کار گرفته می‌شود. جدول وزن توری پرسی به شرح زیر است.

جدول وزن توری پرسی

توری جوشی یا مش

همانطور که نام توری جوشی پیدا است، از جوش خوردن المان‌ها به صورت عمودی و افقی ساخته می‌شوند. اما تفاوتی که وجود دارد این است که در این نوع توری از سیم‌های فلزی استفاده نمی‌شود بلکه از میلگردهای فولادی استفاده می‌شود. در توری جوشی، میلگرد‌ها به صورت عمودی و افقی روی هم قرار گرفته و جوش داده می‌شوند تا در نهایت یک ساختار مشبک ساخته شود.
این توری‌ها دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و ازاین‌رو می‌توان آنها را در داخل بتن قرار داد و یا در کف سازه‌ها چید اما به واسطه انعطاف‌پذیری پایین، معمولا به عنوان فنس و محافظ استفاده نمی‌شوند. جدول وزن توری جوشی برای مفتول‌های جنس آهن، به شرح زیر است.

جدول وزن توری جوشی

توری حصاری

توری حصاری، رایج‌ترین نوع توری است که تقریبا در هر منطقه‌ای از شهر می‌توانید آن را ببینید. این توری معمولا به عنوان فنس در نظر گرفته می‌شود و از آنجا که سبک است و راحت اجرا می‌شود، بهترین گزینه برای حصار کشی فضا‌های بزرگ به شمار می‌رود.
این نوع حصار مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار دارد اما اگر قصد دارید به عنوان محافظ و برای فضا‌های بزرگ از آن استفاده کنید، حتما باید ستون‌های مقاومی را در فواصل مشخص برای اتصال فنس در نظر بگیرید.
توری‌های حصاری مقاومت بیشتری نسبت به توری‌های گابیون دارند اما باز هم آسیب‌پذیر هستند و امکان برش آنها وجود دارد بنابراین توصیه می‌شود برای تامین ایمنی، خیلی روی آن حساب نکنید.
توری حصاری ظاهری لوزی شکل داشته و از گره خوردن سیم‌ها به هم به وجود می‌آید و از این نظر تا حدود زیادی شبیه به توری گابیون است. جدول وزن توری حصاری برای مفتول‌های با جنس گالوانیزه گرم به شرح زیر است.

جدول وزن توری حصاری

توری مرغی

توری مرغی، نوع نازک‌تر و ظریف‌تری از توری گابیون است و مقاومت خیلی زیادی ندارد. این ویژگی باعث شده تا معمولا به عنوان حصار قفس پرندگان استفاده شود و از این رو به آن توری مرغی می‌گویند.
توری‌های مرغی در ایران بسیار پر استفاده بوده و معمولا توری‌های تولید ایران از نمونه خارجی با کیفیت‌تر هستند. همچنین انواع پلاستیکی این محصول نیز وجود دارد. علاوه بر قفس پرندگان، از توری مرغی می‌توان در سقف، در گچ کاری دور ستون‌ها و در زیر‌سازی کاشی نیز استفاده کرد. توری‌های مرغی انعطاف‌پذیری بی‌نظیری دارند و تقریبا به هر شکلی که بخواهید درمی‌آیند و این ویژگی باعث شده تا یکی از بهترین گزینه‌ها برای حصارکشی سریع و موقت باشند.
رول‌های توری مرغی در ابعاد مختلف و با ضخامت ۰/۴ تا ۰/۷ میلی‌متر ساخته می‌شوند و ازاین‌رو تنوع وزن آنها بالا است.

توری فرنگی

توری فرنگی یکی از پر استفاده‌ترین انواع توری فلزی است و خوشبختانه در ایران با کیفیت بالا به تولید می‌رسد. توری فرنگی تا حدود زیادی شبیه به توری‌های مرغی و گابیون است ما با مقاومت بیشتری در برابر شرایط آب و هوایی تولید می‌شود و می‌توان از این محصول تقریبا در هر شرایطی استفاده کرد. توری فرنگی انعطاف‌پذیری بی‌نظیری دارد و همچنین اجرای آن نیز ساده است و از این رو، اگر برای کشیدن حصار عجله دارید، توری فلزی نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد.
توری‌های فرنگی بسیار شکل‌پذیر هستند و به راحتی برش می‌خورند. بنابراین اگر نیاز به یک فنس محکم دارید که ایمنی بالایی داشته باشد، استفاده از این محصول اصلا پیشنهاد نمی‌شود. توری فرنگی در سه عرض ۱۲۰ ، ۱۵۰ و ۱۸۰ سانتی‌متر در ایران به تولید می‌رسد اما معمولا ضخامت توری فرنگی نسبت به تور گابیون کمتر است.

توری سرندی

توری سرندی از نظر ظاهر شباهت به توری پرسی دارد و از نظر ساختار نیز تقریبا شبیه است؛ با این تفاوت که تراکم سیم‌ها در این نوع توری معمولا بیشتر است و تعداد رشته سیم‌های بیشتری برای هر متر مربع از توری سرندی استفاده می‌شود به نحوی که این توری از دور شبیه به زنجیر به نظر می‌رسد.
توری سرندی از جنس آهن، استیل، گالوانیزه، فولاد و برخی موارد دیگر به تولید می‌رسد. بافت محکم و متراکم توری سرندی، مقاومت این نوع توری را به شدت افزایش داده و از این رو این محصول را می‌توان برای مصارفی مانند مقاوم‌سازی دیوار، فنس‌های نظامی و سازمانی، جداسازی زمین‌ها، ساخت قفس برای حیوانات، سرند کردن شن و ماسه و برخی کاربرد‌های دیگر مشابه به کار گرفت.
برای اینکه بتوان وزن هر متر مربع از توری سرندی را حساب کرد، باید عواملی مانند جنس، تعداد رشته سیم، تراکم بافت و برخی موارد دیگر را دانست و از این رو، این محصول نیز جدول وزن کاملا مشخصی ندارد و اطلاعات مربوط به وزن را باید از تولید‌کننده بگیرید.

ویژگی‌های مهم انواع توری فلزی

تا به اینجا انواع مختلف توری فلزی بررسی شدند و اکنون شما باید انتخاب کنید که به کدام مورد بیشتر احتیاج دارید. با توجه به شبیه بودن برخی از انواع توری فلزی به یکدیگر شاید این انتخاب قدری سخت باشد او از این رو باید به جزئیات بیشتری توجه کنید. اول از همه جنس توری فلزی بسیار اهمیت دارد.
جنس توری فلزی علاوه بر اینکه روی وزن و نهایتا قیمت تاثیر گذار است، می‌تواند ویژگی‌های فنی این محصول نظیر انعطاف‌پذیری، مقاومت فیزیکی، مقاومت در برابر شرایط هوایی و برخی موارد مشابه نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر به دنبال یک توری با مقاومت خوب، وزن متعادل و قیمت مناسب هستید، توری‌های گالوانیزه بهترین گزینه هستند و بیشتر طرفدار دارند.
نکته دیگر توجه به ویژگی‌های فنی خود توری است. در لیست مذکور از توری‌های فلزی، برخی از کاربرد‌های هر کدام بررسی شدند و بهتر است که از یک توری برای کاربرد‌های نامربوط کمک نگیرید. به عنوان مثال، اگر یک فضا را بخواهید از طریق حصارکشی با توری گابیون ایمن کنید، مسلما به هدف خود نخواهید رسید چرا که این نوع توری به سادگی با یک سیم چین پاره می‌شود. اما در مقابل نباید از توری‌های جوشی برای ساخت قفس پرندگان استفاده کنید و برای این کار توری مرغی یا فرنگی مناسب‌تر است.

خرید انواع توری فلزی

از آنجا که انواع توری فلزی در ایران به تولید می‌رسند، تنوع نمونه‌های موجود در بازار در مدل، ویژگی‌های فنی، جنس، ابعاد و غیره بالا است. همچنین در این بین متاسفانه جنس‌های تقلبی و بی‌کیفیت نیز به وفور در بازار یافت می‌شوند و از این رو، در خرید توری باید قدری دقت کنید.
اگر به انواع توری فلزی نیازمند هستید، می‌توانید از محصولات آیرومارت استفاده کنید. بازرگانی فولاد آیرومارت یکی از بزرگ‌ترین بازرگانی‌های فعال در حوزه آهن آلات و مقاطع فولادی در ایران است که محصولات معتبر‌ترین تولید کنندگان را در بازار به فروش می‌رساند.
در خرید از آیرومارت، علاوه بر اینکه می‌توانید در بین تنوع بالای محصولات با کیفیت اقدام به خرید کنید، خدمات دیگری نظیر خرید با قیمت رقابتی، امکان پیگیری دقیق شرایط سفارش، مشاوره افراد متخصص در صنعت آهن و بسیاری خدمات دیگر بهره‌مند شوید.

برای بررسی قیمت و خرید محصولات مختلف، تنها کافی است که به سایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com مراجعه کنید. همچنین شماره تلفن 02145306 نیز برای ارتباط با کارشناسان این مجموعه در دسترس است.

کلام آخر

از گذشته‌های دور تا به امروز، انسان همواره به دنبال راهی بوده که بتواند امنیت یک محیط را حداقل برای مدت زمانی کوتاه حفظ کند و استفاده از حصار، بهترین پیشنهاد تا به امروز بوده است. البته که حصار‌های امروزه شکل و شمایلی متفاوت دارند و اغلب از جنس فلز بوده و به شکل به هم بافته شده از سیم‌ها و میلگرد‌ها مشاهده می‌شوند. این توری‌ها در صنعت ساختمان‌سازی نیز کاربرد‌های زیادی دارند و معمولا به عنوان المان‌های تقویتی یا نگهدارنده در دیوارها، ستون‌ها و فونداسیون استفاده می‌شوند.
با توجه به این گستردگی کاربرد و همچنین انواع مختلف، شاید قدری سخت باشد که افراد بهترین محصول را برای نیازهای خود تهیه کنند. از این رو در این نوشته انواع مختلف توری فلزی به همراه کاربرد هر کدام بررسی شدند و امید است که مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشند.

https://www.asianews.ir/u/bmj
اخبار مرتبط
در دنیای ساخت و ساز، مفتول آرماتوربندی و مفتول گالوانیزه نقشی حیاتی و غیرقابل انکار دارند. این عناصر فلزی، با وجود اندازه نسبتاً کوچک خود، توانایی ایجاد تاثیر عظیمی در پایداری و مقاومت ساختمان ها را دارند. در این مقاله، ما به بررسی عمیق موضوع خرید مفتول آرماتوربندی و مفتول گالوانیزه خواهیم پرداخت، از اهمیت آن در پروژه های ساخت و ساز گرفته تا نکاتی که باید در نظر گرفته شود هنگام خرید آن.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید