صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ / ۲۳:۳۶
کد خبر: 16298
گزارشگر: 306
۱۰۶
۰
۰
۲
رییس جهادکشاورزی یزد در جمع خبرنگاران

راه اندازی دهکده فناوری و نوآوری در بخش کشاورزی

راه اندازی دهکده فناوری و نوآوری در بخش کشاورزی
یزد - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان از راه اندازی دهکده فناوری و نوآوری بخش کشاورزی از بهمن ماه سال گذشته خبر داد و تصریح داشت : اکنون ۱۸ شرکت دانش بنیان در این دهکده مستقر هستند که در نظر داریم در عرصه‌ای ۵۰ هکتاری تعداد ۱۰۰ شرکت دانش بنیان در این بخش مستقر شوند

آسیانیوز / یزد ؛ «محمد علی حاتمی زاده» در نشست با اصحاب رسانه استان با بیان اینکه بخش کشاورزی یزد با ۴۰ هزار میلیارد تومان ارزش آفرینی، سهم ۱۲ درصدی در تولید ناخالص استان دارد که البته ۲.۲ ارزش تولیدات کشاورزی کشور را شامل می‌شود و ۱۵ درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده است افزود : دو درصد از بهره برداران کشور یعنی حدود ۷۵ هزار نفر در استان یزد مشغول به فعالیت هستند و با فعالیت روی یک درصد اراضی کشاورزی کشور تا ۱.۳ درصد تولیدات کشاورزی کشور را روانه بازار مصرف می‌کنند.

وی یا بیان اینکه در خیلی از محصولات تولیدی مانند شیر، مرغ و تخم مرغ علاوه بر مصرف به استانهای همجوار صادر می کنیم  گفت : بخش عمده‌ای از کشاورزی در استان یزد، معیشتی و سنتی است که بخش زیادی از اعتبارات حوزه کشاورزی استان را به خود اختصاص داده ولی این بخش امنیت غذایی را تامین نمی‌کند، لذا تلاش داریم کشاورزی تجاری و اقتصادی را در این راستا و در قالب مگافارم‌ها به کشاورزی خرد و سنتی پیوند دهیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد مصرف روزانه ۴۵۰۰ تن نهاده‌های دامی در استان که ۱۵۰۰ تن آن نهاده‌های دامی دانه‌ای است اعلام کرد و گفت: در حالی استان یزد در بخش تامین نهاده‌های دانه‌ای وابسته به واردات است، که بر اساس  برآوردها تامین این نیاز حداقل به دو برابر سطح فعلی کشت و آب مصرفی کنونی نیازمند است.

حاتمی زاده اظهار کرد : یزد علی‌رغم شرایط اقلیمی و تحریم‌های ظالمانه رتبه‌های خوبی در کشور به خود اختصاص داده است. به عنوان نمونه استان یزد در پرورش بلدرچین، کبک، بز، سانن و ماهی تیلاپیا و نیز تولید رناس رتبه نخست کشور را دارد.

وی در تولیدات گلخانه‌ای  رتبه دوم ، پرورش شتر و تولید پسته رتبه سوم و تولید انار رتبه چهارم را در کشور از آن استان یزد عنوان کرد.  

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از تلاش برای احیای روستاها با توسعه گردشگری کشاورزی  و صدور 11 مجوز گردشگری در روستاها بجهت اتصال حلقه روستا را به کشاورزی اقتصادی خبر داد و افزود : برنامه استان بر اساس رویکرد سند یزد نوین احیای روستاها با پرداختن به گردشگری کشاورزی و تزریق امید و نشاط به روستاها خواهد بود .

وی تصریح داشت : متاسفانه طی دهه‌های گذشته روستاها از مرکز تولید به سکونتگاه‌ها و مراکز تفریحی تبدیل شدند و همین تغییر باعث وابستگی روستاها شده است .

حاتمی زاده با اشاره به اینکه استان یزد در حال حاضر با تولید ۶۰۰ هزار تن محصولات گلخانه‌ای سهم ۱۹ درصدی این تولیدات در کشور را در اختیار دارد ؛ سطح کشت گلخانه‌های استان دو هزار هکتار و آب مصرفی آن ۳۲ میلیون مترمکعب یعنی سه درصد آب مصرفی بخش کشاورزی استان عنوان کرد .

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد با بیان اینکه سالانه یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در بخش های زراعت، باغبانی، دام، شیلات و گلخانه ای در این استان تولید می شود گفت : سطح کل اراضی زیر کشت استان افزون بر ۱۱۰ هزار هکتار است که این بخش با وجودی که در مجموع حدود یک درصد از کل سطح زیر کشت آبی کشور را به خود اختصاص داده ۱.۳ درصد از تولیدات کشور را از آن خود کرده است که موید بهره وری مناسب از زمین و آب توسط کشاورزان استان است.

سید محمد جواد عرفانفر

راه اندازی دهکده فناوری و نوآوری در بخش کشاورزی ، محمد علی حاتمی زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

https://www.asianews.ir/u/bvw
اخبار مرتبط
یزد - رئیس سازمان جهاد کشاورزی ضمن بیان اینکه اقلیم استان یزد شرایط پرورش گاو شیری را سخت و طاقت فرسا کرده است ، گفت : سالانه حدود ۱۹ هزارتن گوشت قرمز در استان تولید که از این مقدار 70 درصد آن را واحد های پرورش گاو شیری تامین می کنند
یزد - طی مراسمی با حضور مشاور وزیر و مسئولان استانی محمد علی حاتمی زاده به عنوان سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان یزد معرفی شد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید