صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۵:۲۵
کد خبر: 16325
گزارشگر: 464
۱۷۶
۰
۰
۰
پروفسور سیدحسن امین فیلسوف و حقوقدان:

علم تابع حقیقت و واقعیت است و تابع قدرت نمی‌شود

علم تابع حقیقت و واقعیت است و تابع قدرت نمی‌شود
پروفسور سیدحسن امین، فیلسوف، حقوقدان و استاد صاحب کرسی دانشگاه گلاسگو کلدونین، اخراج استادان منتقد را محکوم کرد.

به گزارش آسیانیوز؛ وی با تأکید بر لزوم آزادی بیان و حقوق شهروندی، بیان کرد که نقد سازنده و نشان دادن راهکار برای برون‌رفت از مشکلات جامعه، حق و تکلیف صاحب‌نظران و دغدغه‌مندان جامعه است که استادان دانشگاه مصداق اکمل و اتم این صاحب‌نظران و دغدغه‌مندان‌اند.

امین. فیلسوف و حقوقدان معاصر، با تخصص فلسفه حقوق و سیاست، چهره‌ای بین‌المللی و از مفاخر ملی و فرهنگی ایران است. او در دانشگاه گلاسگو کلدونین به تربیت دانشجویان فراوانی پرداخت که یکی از آنان حسن روحانی رییس‌جمهور سابق است.

امین برای حمایت از استقلال دانشگاه و امنیت شغلی دانشگاهیان با تکیه بر تجارب خود در انگلستان، در دولت خاتمی، پیشنهاد تأسیس اتحادیه سراسری دانشگاهیان را داد تا اگر استادی به ناحق و به دلایل سیاسی و جناحی اخراج شود، مشمول حمایت اتحادیه دانشگاهیان قرار گیرد.

امین خود به دلیل همین تحرکات و نیز همکاری با حزب ایران و جبهه ملی، در گزینش برای تدریس در دانشگاههای ایران، رد صلاحیت شد و ناچار با تأسیس دایره‌المعارف ایرانشناسی و نشر مجله حافظ به ترویج و تبلیغ افکار خود پرداخت که آن‌ها هم در دولت احمدی‌نژاد توقیف و تعطیل شد.

پروفسور امین معتقد به کنش‌گری مدنی و اجتماعی است و افزون بر تبیین نظری لزوم مشارکت جمعی و گروهی در همه حوزه‌ها از جمله در فضای سیاسی با تشکل‌های فراگیر و مستقل در قالب احزاب، در حال حاضر دبیرکل حزب ایران و رئیس هیئت اجرایی جبهه ملی سامان ششم، رئیس انجمن ادبی ایران، دبیرکل علمی پژوهشی بنیاد جهانی سبزمنش، رئیس هیئت مدیره انجمن هم‌اندیشان ایران فرهنگی، رئیس شورای هنرمندان توسعه‌گرا، و عضو کانون‌های دادگستری در ایران و بریتانیاست.

امین در باب تاریخچه مبارزات دانشگاهیان برای حفظ استقلال خادمان علم و دانش از ارباب سیاست عنوان کرد که قدرت همیشه خواسته است که فلسفه، دانش و هنر را تابع خود کند و به خدمت خود درآورد، اما علم تابع حقیقت و واقعیت است و تابع قدرت نمی‌شود. استقلال دانشگاه در دوره زمامداری دکتر مصدق با استفاده از اختیارات او از مجلس، قانونی شد، ولی این قانون پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ لغو شد و دربار دستور اخراج استادان عضو جبهه ملی مانند بازرگان و سحابی را داد، اما دکتر علی اکبر سیاسی در برابر این دستور مقاومت کرد.

امین خود در ۱۳۴۵ وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و از نزدیک شاهد کشمکش حاکمیت با استادان مستقل و غیر مستقل بود. استادان او در حقوق ایران دکتر سیدحسن امامی (امام جمعه تهران و رئیس مجلس در دوران پهلوی دوم) و دکتر احمد متین دفتری (نخست‌وزیر ایران در دوران پهلوی اول و داماد مصدق) در دانشگاه تهران، در حقوق بین الملل پروفسور جان گرانت در دانشگاه گلاسگو و در فلسفه علامه حسن‌زاده آملی بوده‌اند که در مستند علامه حسن‌زاده در شبکه مستند سیما (با عنوان نجم‌الدین) در کنار فرزند علامه حسن‌زاده و یکی دیگر از شاگردان ایشان (هادی عباسی خراسانی) با امین هم مصاحبه شده بود.

گفتنی است مراسم بزرگداشت پروفسور امین به‌عنوان یک شخصیت ممتاز علمی، فرهنگی و ملی، روز چهارشنبه هشتم شهریور ۱۴۰۲ از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در فرهنگسرای فردوس برگزار شد.

در این مراسم بزرگداشت، از جلد چهارم کتاب شاهنامه امین نیز که نظیره و مکمل شاهنامه فردوسی است، رونمایی شد و تعدادی از استادان و پژوهشگران حوزه ادبیات و جامعه‌شناسی فرهنگ به نقد و معرفی این شاهکار کم‌نظیر پرداختند. افتتاحیه این نقد و بررسی، شامل سخنرانی این سخنرانان بود: دکتر یاشار صلاحی (شاعر و فارغ‌التحصیل دوره دکتری ادبیات از دانشگاه تهران زیر نظر استاد شفیعی کدکنی)، دکتر سها یاوری (دکتر جامعه‌شناسی فرهنگ و سخنور انجمن‌های ادبی) و دکتر پرستو یمینی (دانشیار دانشگاه آزاد و دکترای ادبیات فارسی از تاجیکستان)، دکتر علی‌اصغر فراز (فارغ‌التحصیل دکتری ادبیات از دانشگاه تهران و شاعر)

استادان بزرگ ادبیات فارسی مانند دکتر حسین خطیبی، دکتر خلیل خطیب رهبر، دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، دکتر باستانی پاریزی، دکتر مظاهر مصفا، دکتر قدم‌علی سرامی، دکتر عباس کی‌منش و همچنین شاعران نامدار مانند مشفق کاشانی، حمید سبزواری. محمد قهرمان، حسین آهی، ادیب برومند، وحیدرضا رهنما (ناظم کل قرآن به شعر فارسی)، مصطفی بادکوبه‌ای، دکتر نورالدین قاضی، علیرضا بشکوه متخلص به راهی و... همه خالق شاهنامه امین را به‌صورت گسترده ستوده‌اند‌ که بخشی از سخنان آن‌ها در صفحات پایانی جلد چهارم شاهنامه امین چاپ شده است.

https://www.asianews.ir/u/c1b
اخبار مرتبط
در حالی که مقام وزارت علوم درباره اخراج دو استاد دانشگاه بهشتی و شریف گفته است که اخراج از نظر دانشگاه بهشتی «قطعی» و ناشی از برخورد سیاسی است، امروز رئیس مرکز جذب این وزارتخانه گزارش داد که تاکنون نامه رسمی مبنی‌ بر اخراج دکتر فاضلی از دانشگاه شهید بهشتی به مرکز جذب وزارت علوم ارسال نشده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید