صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۲:۴۹
کد خبر: 16336
گزارشگر: 464
۱۶۴
۰
۰
۰

طلای سیاه روی پله صعود

طلای سیاه روی پله صعود
سه ماه پیش بود که اغلب تحلیل‌گران حوزه انرژی پیش‌یبنی کردند که سیاست‌گذاری‌های اوپک پلاس قیمت نفت را افزایش خواهد داد، به‌طوری که پیش از پایان سال میلادی، قیمت جهانی نفت کانال 90 دلار را فتح خواهد کرد. مسئله‌ای که روز گذشته تحقق یافت.

آسیانیوز- قیمت نفت در ابتدای معاملات روز چهارشنبه بازار آسیا در پی تصمیم عربستان سعودی و روسیه برای تمدید کاهش داوطلبانه تولید تا پایان سال ۲۰۲۳ و نگرانی بازار از کمبود عرضه، بیش از یک درصد صعود کرد.

بهای معاملات نفت برنت با ۱۴ سنت افزایش، به ۹۰ دلار و ۱۸ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۲ سنت افزایش، به ۸۶ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه رسید.

سرمایه گذاران انتظار داشتند که کاهش داوطلبانه تولید عربستان سعودی و روسیه در اکتبر تمدید شود اما تمدید سه ماهه کاهش تولید این دو کشور، غیرمنتظره بود.

به نقل از ایسنا خورخه لئون، نائب رئیس ارشد شرکت مشاوره «ریستاد انرژی» در این‌باره گفت: «این اقدام، عرضه نفت در بازارهای جهانی را به میزان چشمگیری محدود می‌کند و به قیمتهای بالاتر در سراسر جهان منتهی می‌شود. همچنین، پیش‌بینی تأثیر این کاهش تولید روی تورم و سیاست اقتصادی در غرب دشوار است، اما قیمتهای بالاتر، احتمال تحکیم بیشتر سیاست پولی به خصوص در آمریکا را افزایش خواهد داد.

ریستاد برآورد کرده است که تقاضای جهانی برای مایعات نفتی در سه ماهه چهارم سال میلادی جاری، به میزان حدود ۲.۷ میلیون بشکه در روز از عرضه، فراتر خواهد رفت. اختلاف قیمت بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت و قراردادهای شش ماهه، روز چهارشنبه به چهار دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه رسید که بالاترین اختلاف قیمت در حدود ۹ ماه گذشته بود.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی به نقل از یک مقام وزارت انرژی، گزارش کرد ریاض کاهش داوطلبانه تولید یک میلیون بشکه در روز نفت را به مدت سه ماه دیگر تا پایان دسامبر سال ۲۰۲۳، تمدید خواهد کرد. الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد روسیه، تصمیم گرفته است کاهش صادرات نفت خود به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز را تا پایان امسال، تمدید کند.

کاهش داوطلبانه عربستان سعودی و روسیه، علاوه بر کاهش تولیدی است که در آوریل گذشته میان اعضای گروه اوپک پلاس توافق شد و بعدا تا پایان سال ۲۰۲۴، تمدید شد. طبق گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی و اظهارات نواک، هر دو کشور، تصمیمات مربوط به کاهش تولید را به صورت ماهانه بازبینی می‌کنند تا نیاز به کاهش بیشتر یا افزایش تولید را بر اساس شرایط بازار، ارزیابی کنند.

بر اساس گزارش رویترز، سوگاندها ساچدوا، مدیر اجرایی و استراتژیست ارشد شرکت مشاوران سرمایه گذاری Acme گفت: «تصمیم برای طولانی کردن کاهش تولید، منعکس کننده عزم این کشورها برای تثبیت قیمت در یک فضای بازار پرچالش است. با این حال، دوره تعمیرات پالایشگاهی سالانه در آمریکا که از سپتامبر تا اکتبر است، ممکن است تقاضا برای نفت را محدود کرده و به‌عنوان یک عامل بازدارنده برای افزایش قیمت نفت، عمل کند.»

https://www.asianews.ir/u/c2c
اخبار مرتبط
قیمت نفت با وجود این که تقاضای جهانی بسیار پایینتر از سطح پیش از دوران شیوع ویروس کرونا مانده، در محدوده بالای 40 دلار در هر بشکه تثبیت شده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید