صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۰:۰۴
کد خبر: 16375
گزارشگر: 464
۱۹۶
۰
۰
۱
مجلس یادبود با حضور پروفسور حسن امین برگزار شد؛

در سوگِ بانوی فضیلت و اخلاق

در سوگِ بانوی فضیلت و اخلاق
در این مجلس پروفسور حسن امین، فیلسوف، حقوقدان و استاد بازنشسته دانشگاه گلاسگو انگلستان به‌عنوان همدرس قدیمی استاد صدوقی سها در فلسفه و حقوق، خطابه کوتاه و مؤثری ایراد و ضمن آن مصیبت وارده را به استاد منوچهر صدوقی سها و بیت علامه محمدتقی جعفری تسلیت گفت.

به گزارش آسیانیوز، مجلس یادبود بانوی بافضیلت سرکار خانم فریده جعفری یگانه، دختر علامه محمدتقی جعفری و همسر استاد دانشمند و حکیم فرزانه دکتر منوچهر صدوقی سها روز پنجشنبه ۱۶ شهریور در مسجد نور در تهران برگزار شد. در این مجلس بزرگان علم و ادب از جمله استادان نامدار پروفسور سیدحسن امین، دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، دکتر مهدی گلشنی، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر غلامعلی رجایی، دکتر محسن دریابیگی، استاد سهیل محمودی و تعدادی از روحانیون، فرهیختگان، استادان. دانشجویان و طلاب حضور داشتند.

از جمله شخصیت‌های روحانی سرشناس حاضر در این مجلس یادبود، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمود مرعشی نجفی (فرزند آیت‌الله سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین شیرازی (فرزند آیت‌الله سیدرضی شیرازی)، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدامیرمهدی امین (فرزند آیت‌الله سیدمحمد امین خراسانی), حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای و حجت الاسلام و المسلمین فاضلی بودند.

در این مجلس پروفسور حسن امین، فیلسوف، حقوقدان و استاد بازنشسته دانشگاه گلاسگو انگلستان به‌عنوان همدرس قدیمی استاد صدوقی سها در فلسفه و حقوق، خطابه کوتاه و مؤثری ایراد و ضمن آن مصیبت وارده را به استاد منوچهر صدوقی سها و بیت علامه محمدتقی جعفری تسلیت گفت. همچنین چهره دیگر بین‌المللی استاد دکتر سیدحسین نصر، فیلسوف و حکیم بلندپایه معاصر مقیم آمریکا و استاد بازنشسته علوم اسلامی از دانشگاه جورج واشنگتن، پیام تسلیتی فرستاده و این حادثه مولمه را به دکتر صدوقی سها و خانواده علامه جعفری تسلیت گفته بود.

پروفسور سیدحسن امین در سخنان خود اظهار داشت که وی از سال ۱۳۴۶ یعنی از پنجاه و شش سال قبل همراه و همگام استاد صدوقی سها به تحصیل فلسفه در حوزه تهران شروع کرده و در ملازمت ایشان محضر اساتیدی مانند حاج آقا یحیی عبادی طالقانی، علامه سید محمدکاظم عصار، آیت‌الله رفیعی قزوینی، حکیم شیرازی، استاد دکتر مهدی حائری یزدی و دیگران را درک کرده است و در طول این مدت دراز بیش از نیم قرن از این دوست دانا و شخصیت بارز علمی دکتر صدوقی سها با تخصص در فلسفه و عرفان و تاریخ فلسفه و علم حقوق، حتی ترک اولی هم مشاهده نکرده است.

پشت سر هر مرد موفقی یک زن حمایتگر و ایثارگر است

پروفسور امین در خاتمه سخنرانی افزود که توفیقات علمی و عملی استاد صدوقی سها تا حد زیادی مدیون و مرهون زحمات طاقت‌فرسا و حمایت بی‌دریغ همسر بزرگوارش بانو فریده جعفری یگانه، دختر گرامی علامه محمدتقی جعفری بوده است؛ چنان‌که همیشه ثابت شده است که پشت سر هر مرد موفقی یک زن حمایتگر و ایثارگر است که با تدبیر منزل و ایجاد یک فضای مناسب‌ آرام خانوادگی، فرصت و اجازه می‌دهد چنین مردان دانشمند و اندیشمندی در اشتغالات علمی و پژوهشی خود غرق شوند و در استنتاج و تتبع خود به کمال مطلوب دست یابند.

امین در پایان نتیجه‌گیری کرد که ما باید هم قدردان علم و دانش و علما و حکما و دانشمندان، امثال علامه جعفری و استاد دکتر منوچهر صدوقی سها باشیم و هم قدرشناس همسران و بانوان این بزرگان که بدون آن‌که خم به ابرو بیاورند، پشتیبان مردان و شوهران خود در تولید علم و ترویج دانش و بینش بوده‌اند.

https://www.asianews.ir/u/c85
اخبار مرتبط
پروفسور سیدحسن امین، فیلسوف، حقوقدان و استاد صاحب کرسی دانشگاه گلاسگو کلدونین، اخراج استادان منتقد را محکوم کرد.
شخصیت شناسی یا به تعبیر قدما علم رجال و درایت و به تعبیر فرنگی ها بیوگرافی، از شعبه های علم تاریخ است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید