صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ / ۰۹:۲۴
کد خبر: 16412
گزارشگر: 464
۹۷
۰
۰
۱
شکل‌گیری تخلفات مالی

صندوقِ ذخیرۀ رنجِ فرهنگیان

صندوقِ ذخیرۀ رنجِ فرهنگیان
سال ۹۵ بود که مدیرعامل صندوق ذخیره‌ فرهنگیان متهم و محکوم به فساد مالی شد، مدیرعامل صندوقی که قرار بود آتیه فرهنگیان را تضمین کند، دچار سوءاستفاده‌های کلان اقتصادی شد.

به گزارش آسیانیوز، با این‌همه گویی فساد در این صندوق، ریشه‌ای و ساختاری بوده و هست، چه این‌که چند روز پیش، در پی انتشار حقوق نجومی ۴۱۲ میلیون تومانی، معاون این صندوق هم از کار برکنار شد. حال خبر می‌رسد مجلس قصد دارد کمیته‌ای جهت تحقیق و تفحص از فعالیت‌های مالی صندوق ذخیره فرهنگیان تشکیل دهد.

احمدحسین فلاحی، عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در گفت‌‌وگو با ایلنا در واکنش به برکناری معاون مالی صندوق ذخیره فرهنگیان به دلیل دریافت اضافه کار نامتعارف و امکان تحقیق و تفحص از این صندوق توضیح داد: «فعلا که گزارشی از تحقیق و تفحص در صندوق ذخیره به کمیسیون آموزش نیامده است. در حدود سه سال گذشته، کمیسیون آموزش به دنبال مسائل مختلف صندوق ذخیره فرهنگیان بوده است و مهم‌ترین مسئله آن بحث اصلاح اساسنامه صندوق است که متاسفانه تا به حال برای اجرای آن به سمت ما نیامده‌اند تا این کار را انجام دهیم.»

اصلاح اساسنامه صندوق


فلاحی در ادامه اظهار کرد: «کمیسیون تا به حال اساس‌نامه فنی و حرفه ای را تصویب کرده با اینکه دیرتر هم به کمیسیون آمده است، ولی صندوق ذخیره هنوز برای اصلاح اساس‌نامه خود اقدامی نکرده است. باید در خصوص صندوق بررسی‌های ضروری صورت بگیرد و اساسنامه آن اصلاح شود و سهم دولت به این صندوق پرداخت شود. سهم معلم پرداخت شده، اما دولت سهمش را نداده است.»

به گفته این عضو کمیسیون آموزش مجلس؛ باید ثمرات صندوق ذخیره فرهنگیان در زندگی افراد شاغل فرهنگی هم دیده شود و صرفا منوط به فرهنگیان بازنشسته نشود. او در این رابطه تصریح کرد: «خیلی از فرهنگیان در زمان اشتغال نیاز به کمک صندوق دارند و اینکه سود حاصل از صندوق و بهره‌مندی از آن را به زمان بازنشستگی منحصر کنیم، کفایت نمی‌کند.»
فلاحی در مورد شفاف‌سازی‌هایی که باید در زمینه تبادلات مالی صندوق ذخیره صورت گیرد، بیان کرد: «شفاف‌سازی مبادلات مالی صندوق با اصلاح ساختار داخلی آن امکان‌پذیر است.

 بدهی دولت به صندوق


بیشترین چیزی که ما دنبال آن هستیم بدهی دولت به صندوق است. همچنین توسعه خدمات‌دهی صندوق که در زمان اشتغال و بازنشستگی برای فرهنگیان قابل استفاده باشد. فعلا معلمان در زمان اشتغال نمی‌توانند از صندوق استفاده کنند و فقط در دوران بازنشستگی امکان بهره‌برداری از آن وجود دارد. این امر درست نیست و کمیسیون دنبال تغییراتی است که باعث گستردگی بهره‌مندی فرهنگیان از مزایای صندوق شود.»

عضو کمیسیون آموزش مجلس در مورد جلوگیری از مسائل مالی که سال‌های قبل در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان پیش آمد و جلوگیری از شکل‌گیری تخلفات مالی بیان کرد: «قطعا نظارت‌های مستمر و جدی لازم است و در واقع نیاز است روی صندوق نظارت مشخصی وجود داشته باشد.»

وی خاطرنشان کرد: «باید شرایط به شکلی پیش برود که صندوق ذخیره هر چند وقت یک‌بار به کمیسیون آموزش گزارش ارائه کند و در خصوص اقدامات صورت‌گرفته توضیح بدهد. همچنین وزارت آموزش و پرورش باید حساب و کتاب‌های مالی صندوق را به دقت بررسی کند.»

https://www.asianews.ir/u/cam
اخبار مرتبط
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: رتبه‌ تمام کسانی که مشمول بودند و رتبه به آنها تعلق می‌گرفت، تعیین شد و انتهای این فرایند، اصلاح آیین‌نامه رتبه‌بندی است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید