صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ / ۰۹:۴۵
کد خبر: 16413
گزارشگر: 464
۱۶۱
۰
۰
۱
تاریخ هنر هفتم در ایران

سینما؛ خیالی در جدال با واقعیت

سینما؛ خیالی در جدال با واقعیت
​۲۱ شهریورماه روز ملی سینماست. روزی که بهانه‌ای‌ست تا خیل تصاویر خیال‌گونه سینما به‌خاطر ‌آید، با این‌همه تصاویر سینما، رؤیایی موهوم نیست، بلکه تصوری آرمانی است.

به گزارش آسیانیوز،  شاید جمله ژان‌لوک گدار، فیلمساز شهیر موج نوی فرانسه به‌درستی نسبت واقعیت و سینما را نشان می‌دهد: «سینما چیزی به واقعیت می‌دهد و چیزی از آن می‌گیرد.»

در ایران، سینما راه پرفراز و نشیبی را طی کرده است و اگر امروز سال‌های حضیض این هنر است، اما تاریخ هنر هفتم در ایران، تاریخ یادها و یادواره‌هاست. تاریخ فیلمسازان و فیلم‌های فراموش‌ناشدنی، تاریخ نقش‌ها و نقش‌آفرینی‌های پُرفروغ.

همچنان می‌توان به تصویر «دختر لر»؛ نخستین فیلم ناطق سینمای ایران نگریست و تاریخ معاصر را در حاشیه نگاتیوهای آن مرور کرد. چه نمادین است سرنوشت روح‌انگیز سامی‌نژاد، زن بازیگری که در فضای متعصب و تنگ‌نظرانه آن عصر، نقش اصلی «دختر لر» را ایفا کرد، اما مصائب بسیاری را در زندگی فردی و اجتماعی‌اش، متحمل شد. با این‌همه او جسارت آن را داشت که پا به جادوی سینما بگذارد و نامش را جاودانه کند.

https://www.asianews.ir/u/cao
اخبار مرتبط
سینما؛ هنر، تکنولوژی و رسانه و محصول‌ اوج گیری‌ دوران‌ تکنولوژی‌ و صنعت‌ است‌.
یزد ، «امین زندگانی» در نشست خبری عوامل تولید فیلم سینمایی «کتاب سرخ» که به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد در هتل داد برگزار شد، با اشاره به ​نوع پند این فیلم سینمایی به نسل جوان در مورد واقعه عاشورا، اظهار کرد: اصولاً وظیفه سینما و فیلم سینمایی پند دادن نیست بلکه آدرس دهی برای شهود است
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید