صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۱:۴۰
کد خبر: 16437
گزارشگر: 213
۸۳۹
۰
۰
۱
از سوی مجلس نمایندگان آمریکا

اقدام جنجالی آمریکا/قانون مهسا امینی چرا تصویب شد؟

اقدام جنجالی آمریکا/قانون مهسا امینی چرا تصویب شد؟
مجلس نمایندگان آمریکا قانونی با نام «قانون مهسا» را به تصویب رساند.

به گزارش آسیانیوز، مجلس نمایندگان آمریکا قانونی با نام «قانون مهسا» را به تصویب رساند.

خبرگزاری مهر نوشت: این طرح دولت آمریکا را ملزم به اعمال تحریم علیه مقامات ارشد ایران به بهانه‌های حقوق بشری می‌کند.

 پس از کش و قوس‌های فراوان، سرانجام مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۰ رأی موافق و سه رأی مخالف طرح ضدایرانی  «قانون مهسا» را به تصویب رساند.

این طرح دولت آمریکا را ملزم به اعمال تحریم علیه مقامات ارشد ایران به بهانه‌های حقوق بشری می‌کند.

با وجود آنکه این طرح نام قانون را دارد، اما برای تبدیل شدن به قانون باید به تصویب سنا و سپس امضای رئیس‌جمهور آمریکا نیز برسد و هنوز این طرح شکل قانون اجرایی را به خود نگرفته است.

طرح قانون مهسا ۹ ماه پیش ارائه شد

این طرح نخستین بار از سوی «جیم بنکس»، عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا حدود ۹ ماه پیش ارائه شده بود و از آن زمان در مجلس نمایندگان آمریکا مورد بحث و چانه‌زنی قرار داشت.

به نوشته مهر، تصویب این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا حکایت از دامنه‌دار بودن سیاست خصمانه واشنگتن مقابل ایران است.  

در فروردین ماه امسال نیز، گروهی ۱۳۰ نفره از اعضای کنگره آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در نامه‌ای به اتحادیه اروپا خواستار این شدند تا سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند.

در این نامه که خطاب به «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته شده، قانونگذاران آمریکایی ادعا کردند که ایران یک کشور حامی تروریسم است و سپاه برای دهه‌ها آزادانه و آشکارا در حال اجرای توطئه‌هایی علیه شهروندان کشورهای سراسر اتحادیه اروپا است.

در بخشی از ادعاهای نمایندگان آمریکایی آمده است که پیچیدگی‌های حقوقی در شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی بر اساس مواضع ۹۳۱ قانون اتحادیه اروپا قابل درک است. با این حال نظر به تهدید فزاینده ایران علیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شهروندان آنها، از اتحادیه اروپا خواسته می‌شود که با این موضوع با نهایت فوریت برخورد کند.

هدف از تصویب قانون مهسا چیست؟

پیش از آن نیز، وبگاه «واشنگتن فری بیکن» در گزارشی اعلام کرده بود که تعدادی از نمایندگان جمهوریخواه در کنگره آمریکا در صدد هستند تا از طریق تصویب طرحی مانع از اقدام احتمالی دولت «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور در خصوص حذف سپاه پاسداران از فهرست «تروریسم» شوند.

«واشنگتن فری بیکن» در این خصوص اعلام کرد که بر اساس یک نسخه از طرح پیشنهادی «برایان ماست» و «اسکات پری» ۲ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا که به دست این وبگاه رسیده است، از تلاش احتمالی دولت «بایدن» برای لغو تحریم‌های مربوط به سپاه درصورت توافق با تهران در ارتباط با نشست وین (با هدف برچیدن تحریم‌های ضدایرانی) جلوگیری خواهد شد.

این طرح در صورتی که به قانون تبدیل می‌شد، کاخ سفید را از حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست ادعایی سازمان‌های تروریستی خارجی بدون تأیید کنگره منع می‌کند./

https://www.asianews.ir/u/cfi
اخبار مرتبط
مقامات ارشد نظامی کشورهای عربی خواستار افزایش نیروی نظامی آمریکا در منطقه به بیش از ۴۰ هزار نفر شدند.
رسانه معروف آمریکایی نوشت تخلیه نفتکشی که مدت‌هاست مظنون به حمل نفت خام توقیف شده ایران است روز شنبه ۲۸ مرداد در نزدیکی تگزاس آغاز شد.
آمریکا ناوگروه آماده آبی‌خاکی «باتان» حامل نیروهای واکنش سریع تفنگداران دریایی را روانه خلیج فارس کرده است.
جو بایدن در ۱۸ آگوست، میزبان، نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهور کره جنوبی، به عنوان اولین نشست مستقل بین رهبران سه کشور خواهد بود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید