صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ / ۲۱:۱۸
کد خبر: 16539
گزارشگر: 464
۱۳۸
۰
۰
۱
در راستای آزادسازی زندانیان آمریکایی در ایران

تصمیم دشوار جو بایدن!

تصمیم دشوار جو بایدن!
یک مقام ارشد کاخ سفید گفت که رئیس‌جمهور آمریکا از آغاز به کار دولت خود، در حال مذاکره برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران بوده و در این رابطه «تصمیم دشواری» گرفته است.

به نقل آسیانیوز از ایسنا؛ برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده امور غرب آسیا و شمال آفریقا در کاخ سفید در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: «دولت بایدن از همان ابتدای روی کار آمدنش درگیر مذاکره برای بازگرداندن آمریکایی‌های بازداشت شده از ایران به خانه بوده است.»

او عنوان کرده است: «ما استانداردهایی داشتیم که چه چیزی را می‌پذیریم و چه چیزی را نمی‌پذیریم و واقعاً در ۶ ماه گذشته، این روند تشدید شد. زمانی که این ترتیبات بر اساس شرایطی که ما می‌توانیم بپذیریم و بر اساس استانداردهایی که همیشه می‌گفتیم قبول می‌کنیم، یکجا جمع‌ شد، رئیس‌جمهور تصمیم دشوار اما درست را برای پیشبرد آن گرفت.

پنج آمریکایی‌ بازداشت‌شده در ایران که پیشتر از زندان به حبس خانگی منتقل شده بودند، روز دوشنبه به عنوان بخشی از یک معامله گسترده‌تر با تهران آزاد شدند که شامل آزادسازی ۶ میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران در کره جنوبی و آزادی پنج ایرانی در بازداشت آمریکا است.»

مک‌گورک همچنین با انتقادات مطرح‌شده از سوی برخی قانونگذاران و مقامات پیشین آمریکایی مبنی بر این‌که این توافق سایر دولت‌های متخاصم را برای گروگان گرفتن آمریکایی‌ها ترغیب می‌کند، مخالفت کرد و گفت: «نحوه استفاده ایران از این پول مورد ارزیابی و نظارت قرار خواهد گرفت. ایران واقعاً هیچ منفعتی ندارد و هیچ سرمایه‌ای وارد ایران نمی‌شود. شرکت‌های ایرانی پولی دریافت نمی‌کنند.» مذاکره‌کننده ارشد آمریکا همچنین خاطر نشان کرده است که هیچ آمریکایی نباید به ایران سفر کند.

https://www.asianews.ir/u/cre
اخبار مرتبط
همزمان با انتقال دو نفر از پنج ایرانی آزادشده در آمریکا به دوحه هواپیمای قطری حامل پنج زندانی آمریکایی برای اجرایی شدن توافق تبادل زندانی میان ایران و آمریکا، تهران را ترک کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید