صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۸ مهر ۱۴۰۲ / ۱۳:۳۱
کد خبر: 16749
گزارشگر: 213
۳۹۸
۰
۰
۱
مفاد قانون عفاف و حجاب

اعمال جریمه ۲۴ میلیونی برای بی حجابی

اعمال جریمه ۲۴ میلیونی برای بی حجابی
عضو مرکز پژوهش‌های مجلس و از طراحان قانون عفاف و حجاب می گوید: میزان بالای جریمه نقدی به علت بدپوششی، بازدارندگی ایجاد می‌کند.
به گزارش آسیانیوز، جلیل محبی، عضو مرکز پژوهش‌های مجلس و از طراحان قانون عفاف و حجاب می گوید: میزان بالای جریمه نقدی به علت بدپوششی، بازدارندگی ایجاد می‌کند.

جریمه نقدی برای بی حجابی

جلیل محبی طراح لایحه حجاب و عفاف گفت: در لایحه‌ای که دولت داده بود، جریمه‌های نقدی پایین بودند، شما می‌توانید چرتکه بیندازید و بگویید که پول این بدحجابی را می‌دهم.

به گزارش فرهیختگان وی در ادامه افزود: یک تا سه‌میلیون حدود این جریمه‌ها بود ولی وقتی 24 میلیون تومان بشود و همه جرائم با هم جمع شوند، این بازدارندگی جدی‌تر خواهد شد، یعنی اگر دو عکس در روز گرفته شود، دو جریمه حساب می‌شود و اگر شما اولی و دومی را بپردازی به پنجمی که برسد مجازات حبس دارد و نمی‌توانی سبک زندگی‌ات را براساس آن قرار بدهی. جواب نقضی هم بدهم.

شما در یک نظام اجتماعی چند مجازات می‌توانید تحمیل کنید؟ مجازات‌ها شامل اعدام، حبس، محرومیت‌های اجتماعی جریمه‌های نقدی می‌شود، ما مجازات شلاق هم داریم. سوالی از شهروندان بپرسیم که اگر می‌خواستند یکی از اینها را به‌عنوان مجازات انتخاب کنند، کدام را انتخاب می‌کردند؟

چیزی که امروز در جامعه مدرن برای بازدارندگی (نه مختل شدن زندگی افراد) تدبیر می‌شود، همان جریمه نقدی است.

این تجربه بسیاری از کشورهاست، مثلا در برخی کشورها سرقت غیرمسلحانه بار اول فقط جریمه نقدی دارد. دوربین هست و ثبت می‌شود و از فرد جریمه نقدی می‌گیرد که از کاری که انجام می‌دهد پشیمان شود، برای همین است که سرقت در برخی از این کشورها بسیار پایین آمده است.

-------------

بیشتر بخوانید

وظایف «حجاب‌بان» های مستقر در مترو چیست؟

--------------------------
آن چیزی که رکن مجازات در همه دنیاست و دنیا خودش را با آن اداره می‌کند، حبس و جزای نقدی است. می‌خواهم بگویم در جزای بین کیفرها آنقدر دست شما باز نیست که بخواهید از طریق آن جامعه را کنترل کنید./


https://www.asianews.ir/u/cyt
اخبار مرتبط
براساس قانون حجاب، در جرائمی که مردم عادی مرتکب می‌شوند و سازمان یافته یا توسط سلبریتی‌ها نیست، افراد جریمه نقدی می‌شوند که حداقل ۵۰ میلیون ریال است.
شهرداری پایتخت ۴۰۰ نیرو را به عنوان «حجاب‌بان» برای استقرار در مترو استخدام کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید