صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۸ مهر ۱۴۰۲ / ۲۲:۴۵
کد خبر: 16761
گزارشگر: 464
۳۵۱
۰
۰
۱
از سوی اتاق بازرگانی ایران منتشر شد

پایش تحولات تجارت جهانی

پایش تحولات تجارت جهانی
در هفتاد و دومین گزارش از سلسله گزارش‌هایی که از سوی اتاق بازرگانی ایران منتشر شده است، تحولات تجارت جهانی در دو لایه جهانی و منطقه‌ای تبیین شد و آخرین روندها و پیش‌بینی‌های اقتصادی تهیه‌شده توسط بزرگ‌ترین نهادهای اقتصادی بین‌المللی، در قالب داده‌های تازه مورد واکاوی قرار گرفت.

به گزارش آسیانیوز؛ بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد، در سطح جهانی اتحادیه اروپا عزم خود را برای انتقام‌جویی از چین و روسیه جزم کرده است. بیم تسلط چین بر بازار خودروهای برقی، اروپا را واداشته تا با هدف مبارزه با قیمت‌هایی که به‌طور مصنوعی و با کمک‌های هنگفت دولت چین پایین نگه‌ داشته شده، طرح تحقیقات ضد یارانه‌ای از چین را پیش ببرد.

ایتالیا نیز با وجود تأکید بر حفظ روابط دوستانه خود با چین، اعلام کرد که از طرح کمربند و جاده این کشور خارج خواهد شد. علاوه بر این دوازدهمین بسته تحریم‌های اروپایی نیز با تمرکز بر جلوگیری از دسترسی روسیه به کالاهای تحریم شده از طریق کشورهای ثالث، روی میز کار اتحادیه اروپا قرار دارد تا مواضع عمدتاً مناقشه برانگیز این اتحادیه در قبال چین و روسیه تکمیل شود.

در سطح منطقه‌ای نیز، ترکیه پرچم‌دار تحولات اخیر بوده است. بهبود مستمر روابط میان این کشور با قطر سبب شده تا دورنمای گذشتن حجم سرمایه‌گذاری قطر در ترکیه از سقف کنونی ۱۰ میلیارد دلاری، بسیار نزدیک باشد. ترکیه در ادامه مسیر اصلاحات اقتصادی و با کمک تسهیلات دریافتی ۱۸ میلیارد دلاری از بانک جهانی، در پی احیای ثبات اقتصادی و رفع آسیب‌های ناشی از تورم حاکم بر اقتصاد است.

جلب موافقت غول چینی تجارت الکترونیک، شرکت علی‌بابا، برای سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در ترکیه، ایجاد کریدورهای تجاری و استقبال از پروژه جاده توسعه عراق و نیز هم‌راستایی با چین در مخالفت با کریدور اقتصادی هند - خاورمیانه - اروپا که ترکیه در آن حضور ندارد، ازجمله اقدامات این کشور در راستای تقویت موقعیت ژئواکونومیک و بهبود شرایط اقتصادی است.

در سوی دیگر، عربستان و امارات همچنان در رقابتی تنگاتنگ در تکاپو برای توسعه هر چه بیشتر هستند. هر دو کشور، با هدف تنوع‌بخشی به ذخایر ارزی، ورود به حوزه‌های پر ریسک‌تر و با درآمد بالاتر و نیز افزایش سرمایه‌گذاری خارجی، اقدام به فروش بخشی از اوراق خزانه ایالات‌متحده خود کرده‌اند.

عربستان در جریان اجلاس سرمایه‌گذاری با کشور هند، بیش از ۵۰ توافقنامه و یادداشت همکاری با این کشور به امضا رسانده است. این کشور مذاکراتی را نیز با آمریکا در پیش‌گرفته تا با سرمایه‌گذاری مشترک در معادن آفریقا، گامی در راستای تضمین امنیت عرضه فلزات حیاتی برداشته باشد که این روزها محل مناقشات سنگین میان چین و آمریکا است.

مشارکت امارات در پلتفرم‌های ایجادشده به‌ منظور رفع مشکلات زیرساختی قاره آفریقا و تسریع در توسعه پروژه‌های انرژی پاک در این قاره، به‌ موازات افتتاح اولین دفتر خارجی بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیایی در ابوظبی، نشان از اراده راسخ این کشور در دستیابی به توسعه پایدار دارد. در اصل امارات اخیرا اعلام کرده که به پرداخت ۴.۵ میلیارد دلار برای تسریع در توسعه پروژه‌های انرژی پاک در آفریقا متعهد شده است.

گفتنی است مرکز پژوهش‌های اتاق ایران مدتی است تهیه و انتشار سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت جهانی» را با هدف بررسی رویدادهای کلیدی در محیط ژئواکونومیک ایران در دستور کار قرار داده و در این گزارش‌ها مسائل مهم روز از منظر تأثیرگذاری بر دیپلماسی اقتصادی و موقعیت ژئواکونومیک ایران موردبحث و بررسی قرار می‌گیرند.

https://www.asianews.ir/u/cz6
اخبار مرتبط
مجموعه آهن آنلاین در این مقاله به بررسی اهمیت اقتصادی کارخانه های فولادی پرداخته است.
کارولین فروند، مدیر دپارتمان تجارت حدود یک سال از آغاز تنش‌های تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان می‌گذرد، اما این تنش‌ها نباید کشورهای جهان را از اهمیت تجارت به‌عنوان مهم‌ترین نیروی محرکه رشد اقتصادی و کاهش فقر در دهه‌های اخیر غافل کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید