هدف اصلی در تدوین بودجه ٩٨ چیست؟

دوشنبه / ۵ آذر ۱۳۹۷ / ۰۸:۵۵
کد خبر: 168
گزارشگر: 1
۲۴۸
۲
۰
۰

کنترل تورم، رشد اقتصادی، حمایت اجتماعی از اقشار ضعیف، مقاومت در برابر تحریم، افزایش اشتغال، ممانعت از بیکاری بیشتر، حفظ محیط‌زیست و چنانچه بودجه نصف شود، کدام آیتم قرار است جبران هزینه نماید؟
" دلار ، مالیات یا بنزین"
در مورد بنزین باید گفت که بزرگترین اشتباه دولت در چهار سال گذشته ثابت نگه داشتن قیمت بنزین بوده است که سیاست بسیار زیانباری را برای اقتصاد ایران رقم زد چرا که اگر دولت قیمت بنزین را بالا می‌برد، بعد از یک شوک اولیه، تورم سریع‌تر کنترل می‌شد و چون درآمد دولت بالا می‌رفت و حتی اگر قسمتی از آن درآمد را به گروه‌های کم‌درآمد منتقل می‌کرد، با کسری بودجه کمتری مواجه می‌شد، حال واقعا
‎بودجه 1398 می تواند صدها هزار میلیارد تومان یارانه پنهان حامل‌های سوخت، آب، برق و سایر کالاها را به سمت حمایت اجتماعی از ضعیف‌ترین اقشار جامعه هدایت کند و سبب توسعه عدالت اجتماعی شود.
در مورد دلار نیز باید گفت که با توجه به تشدید تحریم ها و اجرا نشدن SPV از سوی اتحادیه اروپا و همچنین تصویب نشدن FATF , بودجه ٩٨ چه قیمت نهایی را برای دلار در نظر گرفته است و آیا در صورت مواجه شدن با کسری بودجه آیا قیمت دلار مجددا افزایش خواهد یافت؟
و در نهایت در مورد مالیات نیز باید گفت که با توجه به رکودی که اکثر کارخانجات و شرکت ها در سالهای اخیر و خصوصا در چند ماه گذشته به آن دچار شده اند آیا در بودجه ٩٨ اشاره ای شده است که بخش خصوصی دیگر تحمل شنیدن افزایش مالیاتها را ندارد و آیا راهکاری در جهت بسیاری از ارگانهای دولتی که با درآمدهای بالا همواره از پرداخت مالیات معاف هستند ارایه شده است؟
سخن آخر اینکه تصمیم گیری در تدوین بودجه ٩٨ و تصویب آن با توجه به مشکلاتی همچون افزایش نقدینگی، تورم، مشکلات بانکی، صندوق‌های بازنشستگی، کاهش قدرت خرید مردم، ورشکستگی طرح‌های عمرانی، ورشکستگی بخش خصوصی، افزایش بیکاری و غیره نمی بایست در پشت درهای بسته صورت گیرد .

نمیتوان به مشکلات اقتصادی پیش رو خوشبین بود!!!
۱۳۹۷/۰۹/۱۱
2
0
1

به نظر بنده با خوشبین بودن غیر واقعی دولت و مسولان سعی در ارام کردن جو روانی جامعه هستند که باز هم نتیجه ای در بر نخواهد داشت

مدیر سایت
۱۳۹۸/۰۳/۰۴
0
0
0

البته که خوشبینی هم حدی داره!


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید