صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۲:۳۰
کد خبر: 1731
گزارشگر: 99
۲۵۳
۰
۰
۱
شاخص بورس

شاخص بورس تهران به کانال 800 هزار واحد با قدرت نقدینگی بالا ورود پیدا نمود

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با جهش 22 هزار و 114 واحد دوباره به رکورد جدیدی دست یافت و وارد کانال 800 هزار تایی شد و به 819 هزار و 927 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش 4 هزار و 285 واحد به رقم 271 هزار و 747 واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 3 هزار و 77 تریلیون تومان رسید.
امروز معامله‌گران بورس بیش از 7.2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 519 میلیاردتومان داد و ستد کردند و اگر ارزش معاملات فرابورس در روز جاری را هم حساب کنیم که بیش از 4 هزار و 390 میلیارد تومان بوده است،‌ارزش معاملات امروز بازار بورس و فرابورس ایران به بیش از 13 هزار و 908 میلیارد تومان رسید.

روند یکساله شاخص بورس تهران
به گفته کارشناسان و مسئولان، عمده رکوردشکنی و افزایش شاخص بورس به خاطر فشار بیش از حد نقدینگی سرگردان در جامعه است که راهی برای نفوذ پیدا نکرده و به ناچار به بازار بورس و فرابورس سرازیر شده است، در حالی که حجم نقدینگی در کشور به بیش از 2 هزار و 262 تریلیون تومان رسیده، در عین حال بانک مرکزی تصمیم گرفته نرخ ذخیره قانونی را کاهش داده و براساس پیش‌بینی کارشناسان بیش از 20 هزار میلیارد تومان از منابع بانکها نزد بانک مرکزی آزاد می‌شود که این هم به افزایش عرضه پول و نقدینگی کمک می‌کند که به بورس سرازیر شده است.
میانگین بازدهی بورس تهران در یک سال گذشته 4 برابر شد.
همچنین وجود رکود در بازارهای موازی مانند مسکن، خودرو، سکه و ارز باعث روی‌آوری مردم به بورس شده است. البته این این هشدار را باید به سرمایه‌گذاران حقیقی بدهیم که بورس فقط روزهای سودآوری به خود ندیده است، بلکه حضور در بازار بورس و فرابورس الزاماً به معنای پذیرش ریسک در این بازار است،‌ بنابراین تازه‌واردان به بورس اوراق بهادار تهران باید با احتیاط و دوراندیشی عمل کنند و براساس توصیه اکثر کارشناسان و مسئولان بورس، ابتدا از خرید عرضه‌های اولیه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا صندوق‌های قابل معامله بورسی که دولت ارائه می‌کند شروع کنند و از خرید مستقیم سهام خودداری کنند تا دچار زیان نشوند.
با نگاهی به بازار، امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 5 هزار و 946 واحد افزایش یافته و به رقم 218 هزار و 207 واحد رسید.
شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 2 هزار و 853 واحد افزایش یافته و به رقم 180 هزار و 561 واحد رسید.
شاخص آزاد شناور در بورس با افزایش 25 هزار و 558 واحد به رقم یک میلیون و 33 هزار و 685 واحد رسید.
شاخص بازار اول بورس با افزایش 16 هزار و 906 واحد به رقم 582 هزار و 799 واحد رسید.
شاخص بازار دوم بورس با افزایش 42 هزار و 890 واحد به رقم یک میلیون و 729 هزار و 836 واحد رسید.
امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، توسعه معادن و فلزات، سرمایه‌گذاری دارویی تأمین، بانک ملت، بانک پاسارگاد و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین اثر افزایش در شاخص بورس را داشته‌اند.
نمادهای پربیننده در بورس شامل بانک ملت، پالایش نفت بندرعباس، بانک تجارت،‌ گلوکوزان،‌ پالایش نفت اصفهان، بانک صادرات و پالایش نفت تهران بوده است.
امروز در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات 167 واحد رشد کرده و به رقم 9 هزار و 774 واحد رسید.
ارزش باراز اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 615 هزار میلیارد تومان رسید.
امروز معامله‌گران فرابورس بیش از 2.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 657 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزار و 399 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
امروز نمادهای پربیننده شامل ذوب‌آهن اصفهان، مادیران، سمگا، فرابورس ایران، توسعه و عمران استان کرمان، سیمان لار سبزوار، پتروشیمی زاگرس و بیمه دی بوده‌ند.
امروز نمادهای میدکو، صباتأمین، پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن، فولاد هرمزگان، پتروشیمی زاگرس و مادیران بیشترین اثر افزایش را در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

امیر وکیلیان
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید