صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۹ آبان ۱۴۰۲ / ۲۰:۱۱
کد خبر: 17753
گزارشگر: 464
۱۲۴
۰
۰
۱
عدم اطمینان حتی از آینده نزدیک؛

معضلی به‌نام اقتصاد پیش‌بینی‌ناپذیر

معضلی به‌نام اقتصاد پیش‌بینی‌ناپذیر
اگر پای صحبت هر فعال اقتصادی و هر تولیدکننده‌ای بنشینید، شاید مهمترین مشکلی که با آن روبهرو هستند، ناروشنی و عدم اطمینان حتی از آینده نزدیک است.

به گزارش آسیانیوز؛ هر آنکه قصد سرمایه‌گذاری در حوزه‌ای دارد، تنها در فضای ثبات اقتصادی می‌تواند تصمیمگیری کرده و طرح و برنامه خود را پیش ببرد. این معضل در بخش تولید، شاید مهمترین عارضه خود را در افزایش پیاپی قیمت مواد اولیه نشان می‌دهد و از این جهت، تولیدکننده نمی‌تواند تصویر روشنی از مسیر پیش روی خود داشته باشد. این مسئله، تنها از سوی کارشناسان و فعالان اقتصادی مطرح نشده، و رییس کل بانک مرکزی هم بر این مشکل، اذعان کرده است.

محمدرضا فرزین، در دهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با بیان اینکه امروز یکی از مشکلات بانک مرکزی پیش‌بینی پذیر کردن اقتصاد است و در این حوزه مشکل داریم، اظهار داشت: «از دهه ٩٠ تا کنون هر سال با تکانه‌های اقتصادی رو به رو بودیم و اگر قدرت پیش بینی داشتیم آثار منفی این تکانه‌ها کمتر میشد، چراکه منشأ بسیاری از این تکانه‌ها خارج از کشور بوده است. یکی از ابزار مهم برای کاهش آثار تکانه‌ها این است که ما و فعالان اقتصادی بتوانیم پیش‌بینی و پیش‌نگری خوبی داشته باشیم و براساس آن سیاست مناسب را اتخاذ کنیم در نهایت اطلاعات مناسب را منتشر و عرضه کنیم تا اقتصاد کشور را پایدار کنیم.»

رییس کل بانک مرکزی گفت: «مشکل دیگر در بانک مرکزی و در اقتصاد کلان کشور مسئله انتظارات است که به شدت به مسأله پیش‌بینی پذیر شدن اقتصاد ارتباط دارد. کار عدهای این است که انتظارات منفی که در کشور ایجادکنند. به طور قطعی میگویم که در حوزه ارز در خارج از کشور تیم علمیات روانی ایجاد شده که با تولید انتظارات منفی میتوانند بازار ارز و شاخص ها را مختل کنند.»

وی ادامه داد: «تا آرامشی در حوزه ارز برقرار می شود، عدهای شروع میکنند به مصاحبه کردن و شایعاتی پخش میشود که یک مقام خارجی موضوع منفی را اعلام کرده است و یک فنر مجازی برای ارز درست کردند که هر بار می‌گویند این فنر در حال پرش است و تا کنون ١٠ بار افزایش نرخ ارز را پیش‌بینی کرده‌اند. اخیر هم اعلام کردند که تا آخر سال نرخ ارز بالا میرود و اگر این اتفاق نیفتد، حتما اول فروردین سال آینده نرخ ارز بالا میرود.»

وی افزود: «در واقع با این اقدام انتظارات فعالان اقتصادی برای افزایش تورم زنده نگه میدارند تا اقتصاد مارا دچار مشکل کنند، اما اعلام میکنم که از لحاظ ارزی در بهترین وضعیت قرار داریم، مردم توجه کنند که ما نمی‌توانیم نکات و وضعیت مثبت اقتصاد کشور را اعلام کنیم، چراکه عدهای علمیات روانی و اجرایی انجام میدهند.»

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: «کار عدهای این است که هر شب توییت بزنند و انتظارات منفی درباره اقتصاد تولید کنند و آنهایی که حتی یک کاغذ و یک مقاله اقتصادی نخواندهاند درباره افزایش نرخ ارز تئوری تولید میکنند و کانالهای ارزی برای مختلف کردن بازار ایجاد کردهاند که بسیاری از این کانالها ربات هستند.»

فرزین با اشاره به وضعیت خوب ذخایر ارزی اظهار داشت: «در حال حاضر وضعیت ذخایر ارزی کشور خوب است اما ارز را به مفتی خرج نمیکنیم و مفت به کسی نمیدهیم و مهمتر اینکه ارز را دست هر کسی نمیدهیم و در بازگشت ارز به کشور قاطع هستنق و هیچ کسی مستثنی از بازگشت ارز به کشور نیست چرا که جزوی از سیاست قطعی ما و سیاست تثبیت است. با همین سیاست تثبیت توانستیم رشد نقدینگی را از ۴٠ درصد به ٢۶ درصد رساندیم. از این رو موضوع انتظارات برای مهم است چراکه اگر مردم به ما اعتماد نکنند، آن چیزی که اعضای تیم علیماتی روانی میگویند و شایعات را منتشر میکنند، محقق میشود هر چند که اتفاقی هم در این حوزه رخ نداده باشد.»

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: «این جنگ روایت‌ها است و عدهای با روایت‌های نادرست در این جنگ روایت‌ها به دنبال ایجاد اختلال در بازار هستند. نمونه آن شوک‌های ارزی سال ٩٠ است، در آن سال ۵۵ میلیارد دلار مازاد تجاری داشتیم اما با جنگ روایتی به یکباره ارزش پول دربرابر دلار به یک سوم رسید با فضای روانی بهم ریخت.»

آنچه محور اصلی سخنان رئیس بانک مرکزی بود و وی بر آن تاکید کرد، بازار ارز است. با این‌همه نباید از یاد برد که بازار ارز، تابعی از وضعیت کلی اقتصاد کشور و اگر همانطور خود ایشان در ابتدای سخنانش بر آن صحه گذاشته است، اقتصاد پیش‌بینی‌ناپذیر معضل اصلی است و اگر بتوان سیاستهای کلان اقتصادی را بهنحوی تعیین کرد که ثبات اقتصادی فراهم شود، بیگمان همه حوزهها و بازارهای اقتصادی روی آرامش خواهند دید، منجمله بازار ارز.

https://www.asianews.ir/u/drd
اخبار مرتبط
صندوق بین‌المللی پول تاکید کرد که بر اساس داده‌های تاریخی و تداوم شرایط کنونی اقتصادی، نرخ تورم در ایران در دو سال آینده به رشد خود ادامه می‌دهد و به بالای 50 درصد می‌رسد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید