صفحات
روزنامه آسیا

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 02 اردیبهشت 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 29 فروردین 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 28 فروردین 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 27 فروردین 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 26 فروردین 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 25 فروردین 1398

Loading
دوشنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۷ / ۰۸:۲۷
سرویس : یادداشت
کد خبر : ۱۸۵
گزارشگر : ۱

گرانی و گفتار درمانی

حسن فتحی اگرچه آمارهای دولتی درباره نرخ تورم و وضعیت اقتصادی کشور چندان قابل اعتما د نیستند اما همین که دولتی ها هم مدعی می شوند که گرانی در کشور وجود دارد و شاهد افزایش بی رویه قیمت ها هستیم به خودی خود باید این اعتراف را مثبت تلقی کرد زیرا مشخص می کند که اوضاع برخلاف شعار ها و تبلیغات دروغین، چندان رو براه نبوده و باید در انتظار روزهای بدتر بود.

این واقعیتی انکار ناپذیر است که تورم و گرانی در ایران بخشی ناشی از تحریم های جدید دولت آمریکا بوده و این فشارها تاثیرات منفی خود را بر اقتصاد ایران به تدریج آشکار می سازند اما بخش عمده آن ناشی از مسایل و مشکلاتی است که در داخل کشور وجود دارند ولی اراده و برنامه ای برای غلبه بر آن و حل و فصل مشکلات وجود ندارد.
به اعتراف همگان مدیریت اقتصادی کشورناکارآمد و فشل است و دولت هم با وجود تمامی درخواست ها و اعتراض ها و اعتراف ها تن به اصلاحات زیر بنایی نداده و تصور می کند با شعار درمانی و دروغ پراکنی درباره اوضاع سیاسی و اقتصادی و یا جابجایی چهره ها می تواند آرامش را به بازار بازگردانده و اندکی از زجر و مشکلات مردم بکاهد.
یکی از مشکلاتی که سال ها گریبان سیاست و اقتصاد کشور را گرفته اتکا به شعار درمانی وپرهیز از شفاف سازی است که نشانه بی اعتما دی به ملت و یا سرپوش گذاشتن بر رو ی واقعیت ها می باشد در حالی که اگر مردم در جریان مسایل قرار گرفته و از آنها در مقابله با بحران ها کمک گرفته شود بهتر می توان با مشکلات دست و پنجه نرم کرده و از تخریب بیش از پیش سیاست و اقتصاد کشور جلوگیری کرد.
گفتار درمانی مساله جدیدی نیست که به تازگی و یا در دوران ریاست جمهوری روحانی بر سیاست و اقتصادایران سایه انداخته و اختصاص به این دولت ومقطع زمانی نیز ندارد بلکه روشی است که سال هاست دولتمردان برای پیشبرد اهداف خود در پیش گرفته و به آن عمل می کنند. در صورتی که اگر مصلحت های بی دلیل کنار گذارده شده و وا قعیت ها به صورتی شفاف با مردم در میان نهاده شود شرایط تغیر یافته وزمینه مساعدی برای مشارکت صادقانه مردم و همیاری و همکاری آنها فراهم خواهد شد در این صورت است که می توان هم از بار مشکلات و زجر مردم کاست هم این که اقتصاد و سیاست را مردمی و در راستای منافع ملت قرار داده و به پیش برد.

تعداد بازدید : ۱۱۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید