جمعه / ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ / ۲۱:۱۰
کد خبر: 1960
گزارشگر: 94
۱۳۸
۰
۰
۱

امکانات ذاتی کشور را جدی بگیریم

همه ما می­دانیم کشور عزیزمان ایران به رغم داشتن ظرفیتهای مطلوب ذاتی از شاخصهای مطلوب اقتصادی بهرهمند نیست. بدون شک سرمايههای بسیاری درکشور برای رشد و پیشرفت اقتصادی وجود دارد که طی سال­های گذشته بر اثر برخی غفلت­ها، بی­تدبیری­ها و بی برنامگی­ها و یا نداشتن سیاست و استراتژی مشخص به هدر رفته است.
همه ما می­دانیم کشور عزیزمان ایران به رغم داشتن ظرفیتهای مطلوب ذاتی از شاخصهای مطلوب اقتصادی بهرهمند نیست. بدون شک سرمایههای بسیاری درکشور برای رشد و پیشرفت اقتصادی وجود دارد که طی سال­های گذشته بر اثر برخی غفلت­ها، بی­تدبیری­ها و بی برنامگی­ها و یا نداشتن سیاست و استراتژی مشخص به هدر رفته است. امروزه بیش از هر زمان دیگری موقعیت برای اصلاح ساختارهای اقتصادی و سیاسی در جهت تقویت بخش مولد و احیای ظرفیتهای داخلی برای تحقق شعار سال(جهش تولید) بوجود آمده است که اگر هوشیار باشیم و فرصت ها را دریابیم با تکیه بر استعدادها و ظرفیتهای مغفول مانده میتوان هر چه سریع­تر به این موفقیت نائل آمد.
یادمان نرود ظرفیت­های زیادی در حوزه­های مختلف حیات اجتماعی و اقتصادی کشورمان وجود دارند که جدی گرفتن هرکدام از آنها می­تواند گشایشی چشمگیر برای حل معضلات پیش­رو ایحاد نماید. باید ظرفیت­ها را بخوبی شناخت، مسیر تعالی را بر اساس رهنمودهای مشفقانه رهبر معظم انقلاب طراحی و نهایتاً با عزمی راسخ، شجاعت، خودباوری و تلاش مضاعف به سمت اهداف و آرمان­های پیش­رو گام برداشت و در این مسیراندکی هم تعلل و تردید به خود راه نداد. چنانکه رهبر فرزانه انقلاب در پیام نوروزی خود فرمودند: «هیچ ملتی با راحتطلبی و رفاهجویی محض به جایی نمیرسد، غلبه بر دشواریها و عبورِ با روحیه از آنها موجب قدرتمند شدن یک ملت و کسب اقتدار و اعتبار است، همچنانکه ملت ایران تاکنون به این شکل بر مشکلات غلبه کرده و بعد از این نیز خواهد کرد. ملت همچنانکه در طول سالهای متمادی، شجاعانه و با روحیه با حوادث مواجه شدند، از این پس نیز با روحیه و امید با همه حوادث برخورد کنند و مطمئن باشند که تلخیها میگذرد و یُسر و آسانی در انتظار ملت ایران خواهد بود چرا که اِنَّ مَعَ العُسرِ یُسرا.
در ادامه به برخی از ظرفیتهای راهگشا باختصار اشاره می­ شود:
مطالعات نشان می­دهند، ایران حدوداً شش برابر میانگین جهانی، انرژی مصرف میکند که در صورت فرهنگ­سازی مناسب و مصرف بهینه آحاد مردم می­توان چیزی بالغ بر 100 میلیارد دلار صرفه­جویی ارزی فراهم کرد.
 برآوردها نشان می­دهد، کشور ایران ظرفیت تولید مواد غذایی برای حداقل 300 میلیون  نفر جمعیت را دارد. ولی متأسفانه این موضوع  بر اثر مدیریت غیرحرفه­ای به درستی هدایت و مورد بهره­برداری قرار نمی­گیرد و نتیجه امرچیزی جز اتلاف آب و انرژی و نهایتاً افزایش قیمت تمام شده محصولات نیست.
 برآوردها نشان می­دهد در صورت مدیریت صحیح گردشگری در کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی و ظرفیت­های بی بدیل مذهبی، هنری، طبیعی و سیاحتی، تاریخی، درمانی می­توان فرصت­های بیشماری برای جذب گردشگران خارجی را فراهم آورد.
مطالعات اکتشافی در سال­های اخیر نشان می­دهد، ایران جزو 10 کشور اول جهان و همچنین کشور اول منطقه(جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا) از نظر داشتن منابع معدنی است که استخراج و فرآوری آن می­تواند بسیار سودآور باشد.
کشورمان ایران بزرگترین تولید کننده پسته، زعفران، خاویار، زرشک، فیروزه، فرش دستباف در جهان و همچنین برخوردار از بزرگترین ذخیره روی در جهان است. همچنین جزو تولیدکننده­های اصلی بسیاری از محصولات کشاورزی است که تولید و صادرات هوشمندانه آنها در سایه سیاستگذاری و برنامه­ریزی صحیح ارزآوری خوبی برای کشورمان می­تواند به همراه ­آورد.
- و نهایتاً شرکت در مناقصه­های بین المللی در حوزه ­های فنی و مهندسی، تمرکز بر حوزه حمل نقل دریایی و صنایع وابسته آن در کنار تقویت حوزه بسته­بندی حرفه­ای و برندسازی در محصولات ایرانی از دیگر فرصت­های قابل توجه در این 
برهه زمانی است. 
همه ما باید امیدوار باشیم که در سال جهش تولید با همت مسئولین و حمایت مردم از کالای ایرانی روزهای خوبی در انتظار تولید کشور باشد.
 
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید