صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۵ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۳
کد خبر: 2157
گزارشگر: 2
۳۳۰۰
۰
۰
۸
بررسی پهپادهای تبدیل شونده

پهپاد پیشرفته اسرائیلی

پهپاد پیشرفته اسرائیلی
شرکت SpearUAV وابسته به اسرائیل از پهپاد کپسولی خود با نام NINOX رونمایی کرد.

سابقه تولید پرنده های Switchblade به سال 2012 میلادی توسط شرکت AeroVironment به عنوان یکی از پیمانکاران دفاعی در حوزه‌ی وسایل هوایی بدون سرنشنین، بر می‌گردد.
هر چند نام پهپاد طراحی شده توسط AeroVironment نیز Switchblade است، لیکن قابلیت تبدیل پذیری از حالت کپسول به یک مولتی‌روتور، بال ثابت و یا کواکسیال-Coaxial از خصیصه‌های انحصاری این نسل از پرند های هدایت پذیر از دور محسوب می‌شود.
طرح اولیه این وسیله بدون سرنشین هوایی به منظور هدایت و تنظیم خط آتش واحدهای پیاده نظام و اشراف بر نقاط نزدیک غیرقابل دسترسی بود، لیکن AeroVironment Switchblade به عنوان یک پهپاد تهاجمی به منظور نابودی اهداف دور دست نیز بهره‌گیری گردد.
پرنده ای با طول 2 فوت(610میلی متر)، وزن 6 پوند(2.7 کیلوگرم) در یک کوله پشتی کوچک، سبک و قابل حمل که توسط یک سرباز قابل حمل، آماده سازی و پرواز بود. این پرنده پس از رها سازی از محفظه لوله مانند خود، با باز نمودن بال‌ها، اقدام به پرواز بر فراز منطقه نموده و با شعاع 10 کیلومتر(6.2 مایل) را در مدت زمان 10دقیقه تحت پوشش خود قرار می‌داد.
پهپاد AeroVironment Switchblade مجهز به یک دوربین رنگی با وضوح بالا مجهز به قابلیت دید در شب، سامانه مکان یابی GPS، سیستم رهگیری هدف-"aided target tracker"، پلت‌فُرم ISR-intelligence, surveillance and reconnaissance، سیستم خلبان خودکار و برنامه ریزی مأموریت، قابلیت حمل کلاهک انفجاری معادل یک نارنجک 40 میلی متری، سرعت 85گره(157 کیلومتر بر ساعت) و یک ایستگاه کنترل زمینی-GCS می‌باشد.
عملکرد AeroVironment Switchblade بیشتر شبیه به موشک‌های TOW بوده که پس از شلیک قابل بازیابی نیستند و از طریق سیگنال‌های رادیویی کنترل می‌شوند، لذا بنا به مقررات ارتش ایالات متحده آمریکا، پهپادهای Switchblade در رده بندی موشک‌ها منظور شوند و در اصطلاح به عنوان "loitering munition" نامیده شدند.
از جمله تولیدهای شرکت AeroVironment می‌توان به Wasp, RQ-11 Raven و RQ-20 Puma اشاره نمود.

SpearUAV Ninox

شرکت اسپیر-SpearUAV وابسته به اسرائیل، سازنده پهپاد منحصر بفرد با قابلیت ISTAR-Intelligence, surveillance, target acquisition, and reconnaissance که به شکل یک کپسول بوده و از یک خمپاره انداز/نارنجک انداز شلیک می‌شود رونمایی نمود.
این شرکت به عنوان یک مجموعه نوآور و خلاق در زمینه سیستم‌های هوایی بدون سرنشین به منظور کاربردهای دفاعی و امنیت ملی-HLS از پهپاد Switchblade خود از خانواده‌ی هواپیماهای بدون سرنشینی کپسولی Ninox رونمایی کرد.
این پهپاد با قابلیت راه اندازی و بکارگیری آسان، سریع و فراگیر خود، معادله‌های اطلاعاتی میدان نبرد را تغییر خواهد داد و ابعاد جدیدی از مدیریت هوشمند صحنه‌های نبرد را به دنبال خواهد داشت.
Ninox در مقایسه با هواپیماهای بدون سرنشین هم رده خود در گذشته دارای قابلیت‌های مشابه و البته فراتری از جمله انعطاف پذیری بالا، توانایی عملیاتی بیشتر، مداومت پروازی، بکارگیری آسان و بدون نیاز به تخصص خاص، شعاع عملیاتی زیاد، سرعت پرواز و در نهایت پایداری در شرایط جوی و سرزمینی مختلف را دارا می‌باشد.
این پرنده بنا به نیاز کاربری و نوع مأموریت، قابلیت شخصی سازی بوده و امکان سازگار سازی با شرایط و اقیلم‌های مختلف را نیز خواهد داشت.
سیستم Ninox بدون نیاز به سامانه‌های استقراری، قابلیت آماده سازی و پروازی شدن با سرعت بالا را مقدور ساخته و بدون دخالت اپراتور و پس از شلیک بال‌های خود را باز کرده و اقدام به پرواز مطابق الگوهای تعریف شده را دارد.
از خانواده Ninox سه پرنده Ninox 66, Ninox 40 و Ninox 103 تولید گردیده که در ادامه به توضیخ هر یک خواهیم پرداخت.
Drone 2
Ninox 40

این هواپیمای بدون سرنشین میکروتاکتیکی با طراحی مخصوص به منظور عملیات رزم انفرادی، با وزن بسیار سبک و حمل آسان، دارای سامانه‌های ناوبری و شناسایی است که وزنی کمتر از 250 گرم را شامل می‌شود.
این پهپاد با مداومت پروازی 40دقیقه، مجهز به سامانه اپتیکی دید در روز و شب، سامانه رهگیری خودکار هدف، قابلیت ISTAR و پرتاب از لانچر سلاح انفرادی در حال حرکت می‌باشد.

Ninox 66

سامانه هدایت و پرتاب چندین پهپاد تاکتیکی از یک مرکز کنترل و سکوهای ثابت و متحرک مانند IFV-Infantry Fighting Vehicle و MBT-Main battle tank که در حال حرکت نیز قابلیت شلیک را دارا هستند.
بهره‌برداری از سامانه مذکور نیاز به هیچ گونه مهارت خاصی در ناوبری و هدایت یک هواپیمای بدون سرنشین را ندارد و صرفاً با فشردن یک دکمه، عملیات رها سازی، پرتاب، پرواز، شناسایی و رهگیری انجام خواهد پذیرفت.
سامانه پهپادی Ninox 66 مجهز به تکنولوژی‌هایی همچون ردیابی خودکار هدف، الگوریتم پایش، آشکارسازی، شناسایی و رهگیری اهداف استتار شده، شبکه ساختن چندین پهپاد و یکپارچه سازی تصاویر دریافتی و قابلیت‌های بی‌شمار دیگر می‌باشد.
این پهپاد با مداومت پروازی 50دقیقه، توانایی حمل محموله‌هایی با وزن بیش از 700 گرم، پرواز در شرایط جوی و سرزمینی مختلف و جریان باد بیش از 20گره(20Knot) قادر به انجام انواع مأموریت‌های شناسایی، رهگیری، کنترل-نظارت و تهاجمی را دارا می‌باشد.

Ninox 103

نینوکس 103 با داشتن بدنه کامپوزیتی محکم، پیشرفته‌ترین هواپیمای بدون سرنشین تبدیل شونده طراحی شده برای کاربردهای راهبردی- تاکتیکی و پرتاب فوری با قابلیت حمل محموله بیش از 1.5 کیلوگرم از سکوهای هوایی، دریایی و زمینی در مقیاس گسترده قابل بهره برداری می‌باشد. استفاده از آن آسان و کاربردی بوده و با مداومت پروازی بیش از 60 دقیقه، پرواز در شرایط جوی و سرزمینی مختلف و جریان باد بیش از 20گره(20Knot)، مجهز به تکنولوژی‌هایی همچون ردیابی خودکار هدف، الگوریتم پایش، آشکارسازی، شناسایی و رهگیری اهداف استتار شده، شبکه ساختن چندین پهپاد و یکپارچه سازی تصاویر دریافتی و قابلیت‌های بی‌شمار دیگر قادر به انجام انواع عملیات‌های شناسایی، رهگیری و انهدام می‌باشد.


این نسل از پهپادها به ادعای مجریان و عوامل شرکت SpearUAV با توجه به نیاز نیروهای نظامی در حوزه‌های جمع آوری اطلاعات میدان نبرد ساخته شده و به گونه‌ای طراحی شده که کارآمدترین روش‌های دستیابی به برتری تاکتیکی در صحنه‌های تقابل تکنولوژیکی امروز محسوب می‌گردد.
این فناوری پیشرو، انقلابی در عرصه‌ی جنگ‌های نوین و بهره‌برداری از هواپیماهای بدون سرنشنین به صورت کیت‌های استاندارد بدون نیاز به تخصص پروازی و ناوبری محسوب خواهد شد.

Drone 3

عباس ملاجعفری
https://www.asianews.ir/u/1DI
اخبار مرتبط
اسناد پروژه پهپاد بال ثابت Aquiline که با هدف جاسوسی از اتحاد جماهیر شوروی طراحی شده بود، توسط CIA منتشر شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید