صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۰
کد خبر: 2238
گزارشگر: 213
۷۷۸
۰
۰
۲
گفت و گو با سخنگوی جبهه ملی ایران درباره صلح اسراییل با امارات

نمی توانیم مقابل جبر تاریخی و صلح اعراب بایستیم!

نمی توانیم مقابل جبر تاریخی و صلح اعراب بایستیم!
اتفاق های پرسر و صدای هفته گذشته و صلح اعراب و امارات و مراودات نزدیک به صلح چند کشور عربی با اسراییل، سبب شد با محسن فرشاد، سخنگوی جبهه ملی ایران گفت و گویی داشته باشیم..وی که عضو هیات رهبری و اجرایی جبهه ملی است، در رشته حقوق قضایی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده و سپس مدرک فوق لیسانس و دکترای دولتی حقوق خصوصی را از دانشگاه "اکس مارسی" فرانسه گرفته است. مدرس و مشاور دانشگاه ها و سازمان های مختلف، از جمله فعالیت ها در کارنامه کاری اوست.. این گفت و گو را در ادامه بخوانید:
در هفته گذشته اسراییل با چند کشور عربی به طور ناگهانی همدیگر را به رسمیت شناختند..مقامات بلند پایه اسراییل به آن کشورها سفر کردند و عربستان هم اجازه داد اسراییل از آسمانش عبور کند.. از سویی وزیر خارجه عمان و اسراییل هم تلفنی صحبت کردند.. موضع گیری جبهه ملی درباره این اتفاقات سریع در منطقه چیست؟

من به جبر تاریخ معتقدم و تنش زدایی ها یا مصالحه هایی که بین ملل ایجاد می شود، جبر تاریخی است و ما نباید مقابل جبر تاریخی بایستیم و ضد زمان حرکت کنیم. جبهه ملی به استقلال و آزادی همه کشورها احترام می گذارد؛ همانطور که انتظار داریم به استقلال و آزادی ایران هم احترام گذاشته شود..اگر امارات چنین تصمیمی گرفته به خودش مربوط است و می خواهد مصالحه کند و به شرطی که منافع کشور خودش را حفظ کند، با درایت چنین کاری کرده است.

این اتفاق ها را برای مردم ایران و جمهوری اسلامی چطور ارزیابی می کنید؟ یا هنوز در حال بررسی هستید ؟

هنوز این مساله در دست بررسی است. امارات متحده طرف تجاری قوی ایران است. بهتر است با دوستان مروت؛ با دشمنان مدارا ...

آیا ممکن است این مساله روابط ایران را با امارات یا عربستان بهتر کند؟ یا خیر..

بعید می دانم..چون موضع ایران این نیست که با کشورهای هم پیمان و دوست با اسراییل، بتواند تفاهم کند و بسیار بعید است..

پیش بینی شما این است که این روند ادامه دارد؟شنیده ایم که عمان و سومالی و بعد هم احتمالا عربستان و بحرین هم به چنین مصالحه ای بپیوندند؟

کره زمین باید به صلح و آرامش برسد، ولی خاورمیانه به سوی تنش برود!

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/1Fd
اخبار مرتبط
شورای همکاری خلیج فارس به مواضع جمهوری اسلامی علیه امارات واکنش نشان داد و گفت که اظهارات مقامات ایران با منشور سازمان ملل، قوانین بین‌المللی و مسیر دیپلماسی در مغایرت است.
اسرائیل نام کشور بعدی عربی را که با آن توافقنامه صلح امضا می‌کند، سودان اعلام کرد.
این نخستین سفر رسمی و دیپلماتیک مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به خارج از ایالات متحده از زمان آغاز بحران پاندمی کرونا در جهان است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید