صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۳:۰۱
کد خبر: 22386
گزارشگر: 464
۱۷۶
۰
۰
۴
طبق اعلام ثبت احوال

تعویض فوری شناسنامه‌های جلد قرمز

تعویض فوری شناسنامه‌های جلد قرمز
اشخاصی که هنوز شناسنامه جلد قرمز دارند و طبق اعلام ثبت احوال باید هرچه سریع‌تر برای تعویض آن اقدام ببکنند.

به گزارش آسیانیوز؛ ۳۴میلیون ایرانی هستند که هنوز شناسنامه جلد قرمز دارند و طبق اعلام ثبت احوال باید هرچه سریع‌تر برای تعویض آن اقدام ببکنند.

اما فرایند تعویض شناسنامه‌های جدید چیست و چه مسیری را باید طی کرد؟

افراد می‌توانند برای تعویض شناسنامه‌هایی که به هر دلیلی اعم از قرار گرفتن در شرایط نامناسب مستعمل و فرسوده شده‌اند، شناسنامه‌هایی که به‌علت مرور زمان عکس آن با صاحب شناسنامه تطبیق ندارد، شناسنامه‌های دوبرگی که صاحبان آن به سن ۱۵سال تمام رسیده باشند، شناسنامه‌هایی که صاحب آن تغییر مشخصات سجلی نام و نام‌خانوادگی و تغییر سن با رأی مراجع ذی‌صلاح را دارد (شناسنامه‌هایی که با رأی مراجع ذی‌صلاح از حیث مشخصات هویتی دارای تغییراتی شده‌اند) و شناسنامه‌های قدیمی (جلد قرمز) که به فرمت جدید شناسنامه‌ها تبدیل نشده‌اند، برای تعویض شناسنامه اقدام کنند.

برای تعویض شناسنامه‌های مستعمل نیاز به اصل شناسنامه، ۲قطعه عکس ۴×۳تمام رخ جدید (برای اشخاص ۱۵سال به بالا) است. همچنین اگر شناسنامه‌ای که جهت تعویض ارائه می‌شود، فاقد عکس باشد، ارائه اصل مدارک معتبر عکس‌دار از قبیل گذرنامه، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکس‌دار دوره‌های تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی‌نامه عکس‌دار محصلین از سوی مدرسه‌ای که مشغول تحصیل هستند، الزامی است.

مراجعه به دفاتر پیشخوان

افراد می‌توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال سراسر کشور (دفاتر پیشخوان) نسبت به تنظیم درخواست صدور شناسنامه المثنی به لحاظ فقدان یا از بین رفتن آن اقدام کنند.

https://www.asianews.ir/u/eHL
اخبار مرتبط
رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: با اجرای طرح متمرکز سازی چاپ و صدور شناسنامه، زمینه تعویض ۳۴ میلیون شناسنامه فراهم خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید