صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۳:۲۴
کد خبر: 22397
گزارشگر: 464
۱۸۶
۰
۰
۷
پایانی بر صغارت استبداد

به یادبود حماسه سردار بی‌بی مریم بختیاری در انقلاب مشروطه

به یادبود حماسه سردار بی‌بی مریم بختیاری در انقلاب مشروطه
تاریخ ایران، همواره تاریخ تلاش و مرارت در راه آزادی و عدالت بوده است و هرچند در مقاطع گوناگون، خودکامگی حاکمان، نهال آزادی را پژمرده و امید آزادیخواهان را در محاق برده است، اما هیچ‌گاه میل و خواست مردم این جغرافیا را ریشه‌کن نکرده است.۲۴ خرداد، سالروز فتح تهران به دست مشروطه‌خوان، یکی از نقاط عطفی است که قیام و مجاهدت عمومی، توانست سدی بر استبداد محمدعلی شاه ایجاد کند. با ورود مجاهدان گیلان از قزوین و مجاهدان بختیاری از راه اصفهان و فتح شهر تهران در بیست و چهارم خرداد 1288شمسی، محمدعلی شاه قاجار پس از یک دوره سلطنت کوتاه، ولی بسیار پرکشمکش، از اریکه قدرت سقوط کرد و دوران استبداد صغیر پایان گرفت.
محمدعلی ‌شاه که گمان می‌کرد با به توپ بستن مجلس شورای ملی می‌تواند در برابر خواست و اراده عمومی مقاومت کند، در نهایت با فتح تهران، سراسیمه با کالسکه به سفارت روسیه پناهنده شد و بدین ترتیب، فصل نوینی در تاریخ ایران آغاز شد. فاتحان تهران در جلسه‏ای محمدعلی‏شاه را از سلطنت عزل، و پسرش احمدشاه را به این مقام نشاندند. فتح تهران و خلع محمدعلی شاه قاجار از سلطنت، پایانی بر استبداد صغیر و آغازی بر شکل‏گیری دومین دوره مجلس شورای ملی بود.
یکی از چهرهایی که در مشروطه و همچنین در جریان فتح تهران، نقش ویژه‌ای داشت و برای تاریخ این ملک به نماد و سمبل بدل شد، سردار بی‌بی مریم بختیاری بود، کسی که خانه‌اش پایگاه مشروطه‌خواهان و پناهگاه شخصیت‌هایی چون محمد مصدق و علی‌اکبر دهخدا بود. او در شرایطی که مشروطه‌خواهان گیلانی و بختیاری به سمت تهران حرکت می‌کردند، مخفیانه وارد تهران شد تا با آغاز درگیری بتواند از اساس مشروطیت دفاع کند و مقاومت استبداد و حامیانش را در هم بشکند. نام و یادش گرامی باد.
https://www.asianews.ir/u/eHX
اخبار مرتبط
۱۸ دی‌ماه ۱۲۸۵ مظفرالدین‌شاه، سه ماه پس از شکل‌گیری مجلس شورای ملی و ۱۰ روز پس از امضای قانون مشروطه، به دنبال بیماری در ۵۳ سالگی درگذشت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید