صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ / ۲۳:۱۴
کد خبر: 22427
گزارشگر: 464
۱۴۱
۰
۰
۵
تغییر شیوه زیست و الگوهای تولید

دورنمای افول طلای سیاه

دورنمای افول طلای سیاه
جهان ناگزیر از تغییر شیوه زیست و الگوهای تولید است، چرا که دیگر حتی خوشبین‌ترین تحلیلگران اقتصادی و محیط زیست، نمی‌توانند عواقب مصرف سوخت‌های فسیلی را در جهت تغییرات اقلیمی و به‌تبع آن بر زندگی میلیون‌ها انسان در سراسر سیاره نادیده بگیرند.

به گزارش آسیانیوز؛ در این راستا، ممکن است سرعت خیره‌کننده رشد تکنولوژی باعث ارائه بدیل‌هایی دوستدار محیط زیست شود. چه این‌که آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده است تقاضای جهانی تا پایان این دهه به ۱۰۶ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

در آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: «تقاضای جهانی تا پایان این دهه به ۱۰۶ میلیون بشکه در روز کاهش یابد، درحالی‌که ظرفیت عرضه کلی می‌تواند به ۱۱۴ میلیون بشکه در روز برسد که درنتیجه مازادی خیره‌کننده ۸ میلیون بشکه در روز ایجاد می‌کند که بازارهای نفت باید خود را برای آن آماده کنند.»

این پیش‌بینی چند روز پس‌ از آن صورت می‌گیرد که گروه تولیدکنندگان عمده نفت خام اوپک پلاس کاهش تولید را که در تلاش برای حمایت از قیمت‌ها در برابر ترس از تضعیف تقاضای جهانی اعمال‌شده است تا ابتدای پاییز امسال تمدید کردند. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود اشاره کرد که کشورهای آسیایی درحال‌توسعه سریع مانند چین به همراه بخش‌های هوانوردی و پتروشیمی همچنان تقاضای نفت را که در سال ۲۰۲۳ به ۱۰۲ میلیون بشکه در روز رسیده است، افزایش خواهند داد.

به‌رغم شرایط فعلی، در آینده افزایش گرایش به سمت خودروهای برقی در کنار افزایش بهره‌وری سوخت برای خودروهای معمولی و کاهش استفاده از نفت توسط کشورهای خاورمیانه برای تولید برق، منجر به محدود شدن افزایش تقاضای کلی به حدود ۲ درصد تا سال ۲۰۳۰ خواهد شد. هم‌زمان به نظر می‌رسد ظرفیت تولید نفت به رهبری آمریکا و سایر کشورهای قاره آمریکا در حال افزایش است که منجر به پیش‌بینی مازاد ۸ میلیون بشکه‌ای می‌شود، سطحی از مازاد که تنها در طول قرنطینه دوران کرونا در سال ۲۰۲۰ به دست آمد.

آژانس بین‌المللی انرژی گفت که ظرفیت مازاد در چنین سطوحی می‌تواند پیامدهای مهمی برای بازارهای نفت از جمله برای اقتصادهای تولیدکننده اوپک و فراتر از آن و همچنین برای صنعت شیل آمریکا داشته باشد. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس در بیانیه‌ای گفت که با از بین رفتن روند بازگشت همه‌گیری، انتقال انرژی پاک و تغییر ساختار اقتصاد چین، رشد تقاضای جهانی نفت کند می‌شود و قرار است این کندی تا سال ۲۰۳۰ به اوج خود برسد.

به گفته او شاید نیاز باشد شرکت‌های نفتی از آماده بودن استراتژی‌ها و برنامه‌های تجاری خود برای تغییرات در حال وقوع اطمینان حاصل کنند.

https://www.asianews.ir/u/eIs
اخبار مرتبط
در تحقیق گسترده‌ای که در سال ۲۰۰۰ توسط مؤسسه آمریکایی ژئولوژیک انجام گرفت، برآورد شد که نهایت ذخایر قابل کشف نفتی تحت قواعد بین‌المللی، حدود ۳/۳ تریلیون بشکه است که تاکنون حدود یک سوم آن استخراج شده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید