صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۲:۰۴
کد خبر: 22440
گزارشگر: 464
۱۸۴
۰
۰
۸
تابستانی بدون خاموشی

برنامه امسال وزارت نیرو برای قطعی برق چیست؟

برنامه امسال وزارت نیرو برای قطعی برق چیست؟
رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: امسال خاموشی نخواهیم داشت و تلاش می‌شود با اجرای پویش باانرژی مشارکت مردم افزایش یابد.
به گزارش آسیانیوز،
امسال وزارت نیرو و صنعت برق همانند دو سال گذشته تلاش دارد تا تابستانی بدون خاموشی برای همگان رقم بزند.

بر همین اساس به گفته مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) امسال تلاش شده با اختصاص جوایز علاوه بر پاداش‌های سال گذشته میزان مشارکت مردمی را در مدیریت مصرف را افزایش دهد.

یکی از راه‌هایی که مشترکان می‌توانند از وضعیت مصرفی خودآگاه شده و بر اساس آن نسبت به کاهش مصرف اقدام کنند آگاهی از الگوی مصرف است.

الگوی مصرف چیست؟


بر اساس اعلام، شرکت توانیر، تعرفه برق مشترکان خانگی به‌صورت پلکانی محاسبه می‌شود؛ به عبارت دیگر با افزایش مصرف برق، نرخ هر کیلووات‌ساعت به‌صورت پلکانی افزایش می‌یابد.

معیار تعیین مصرف، الگوی مصرف است. الگوی مصرف به‌گونه‌ای محاسبه می‌شود که ۷۵ درصد مشترکان کمتر از آن مصرف برق در ماه دارند.

سایر پله‌های مصرف شامل تا الگوی مصرف (۷۵ درصد مشترکان)، از الگو تا ۱. ۵ برابر آن (۱۵ درصد مشترکان)، از ۱. ۵ تا ۲. ۵ برابر آن (۸ درصد مشترکان) و بیش از ۲. ۵ برابر الگو، ۲ درصد مشترکان مشمول هستند.

الگوی مصرف در مناطق عادی کشور در ماه‌های گرم (خرداد تا شهریور) ۳۰۰ کیلووات‌ساعت است؛ به طور مثال اگر یک مشترک در ماه ۳۰۰ کیلووات‌ساعت برق مصرف کند، نرخ برق آن به‌ازای هر کیلووات‌ساعت حدود ۱۳۰ تومان و بهای انرژی مصرفی ماهانه آن نیز (۳۰۰ کیلووات‌ساعت) برابر ۳۶ هزار تومان خواهد بود.

حال اگر یک مشترک در ماه ۴۵۰ کیلووات‌ساعت برق مصرف کند، نرخ برق برابر ۳۹۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت و بهای انرژی در ماه برابر ۱۷۵ هزار تومان خواهد شد؛ به عبارتی با افزایش ۱. ۵ برابری مصرف، نرخ برق ۳ برابر و مبلغ ۴. ۵ برابر می‌شود.

همچنین اگر مصرف یک مشترک در ماه به ۷۵۰ کیلووات‌ساعت برسد، نرخ انرژی ۸۲۱ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت و مبلغ آن نیز ۶۱۵ هزار تومان خواهد شد.؛ به عبارت دیگر با ۲. ۵ برابر شدن مصرف، نرخ برق ۶. ۳ برابر و مبلغ آن ۱۷ برابر می‌شود.

در این میان ۲ درصد مشترکان که بیش از ۲. ۵ برابر الگو مصرف می‌کنند، مصرف ماهانه آنها حدود ۱۰۰۰ کیلووات‌ساعت می‌شود که نرخ برق آن برابر ۱,۳۰۰ تومان و بهای برق ماهانه نیز حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

بنابراین با مصرف ۳. ۳ برابری نسبت به مشترکان تا الگو، نرخ برق ۱۰ برابر و مبلغ برق مصرفی ۲۶ برابر افزایش می‌یابد.

حال اگر به اعداد و ارقام بالا، ۱۰ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده، ۱۰ درصد عوارض برق و بر اساس قانون بودجه کل کشور ۶ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت هزینه سوخت گاز نیروگاه‌ها (برای مشترکان زیر الگو) و ۱۲ تومان برای مشترکان بیش از الگو و ۷,۵۰۰ تومان بابت بیمه همگانی اضافه کنیم، مبلغ تقریبی قبض برق ماهانه هر مشترک به دست می‌آید.

مدیرعامل توانیر در نشست خبری در این زمینه گفت: ساکنان مناطق عادی که ۸۰ درصد کشور را شامل می‌شود اگر از کولرگازی استفاده‌کننده هزینه برق آنان ۷۰۰ هزار تومان می‌شود.

مدیرعامل توانیر میزان ناترازی برق امسال را حدود ۱۰ هزار مگاوات اعلام کرد که در تیر و مرداد خواهد بود و تلاش می‌شود با کمک مردم این ناترازی کاهش یابد.

رجبی مشهدی گفت: امسال خاموشی نخواهیم داشت و تلاش می‌شود با اجرای پویش باانرژی مشارکت مردم افزایش یابد.

وی ادامه داد: مشترکان با شرکت در این پویش علاوه بر پاداش‌های سال گذشته از جوایز ارزنده برخوردار می‌شود و پیش‌بینی می‌شود ۱۰ درصد در مصرف کاهش داشته باشیم.

عشقی: قطعی برق صنایع را از قبل اطلاع دهید

رئیس سازمان بورس، با اشاره به اینکه، ایجاد محدودیت در تامین انرژی صنایع تبعات منفی گسترده ای دارد، گفت: قرار بر این شد تا قطعی یا محدودیت مصرف برق صنایع به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده باشد و با اطلاع واحدهای تولیدی انجام شود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، مجید عشقی با اشاره به مکاتبات سازمان بورس با وزارت نیرو برای کاهش ریسک قطعی برق صنایع در تابستان گفت: قطعی برق صنایع در تابستان از جمله معضلاتی است که هر ساله شاهد تاثیرپذیری فعالیت تولیدی صنایع و نیز روند معاملات بازار از این اتفاق هستیم.

وزارت نیرو برای کاهش خاموشی‌ها در تابستان چه تمهیداتی دارد؟

وی افزود: از چند وقت گذشته جلساتی را به منظور کاهش نوسانات بازار برگزار کردیم و قبل از ایجاد هر گونه مشکلی در بازار در صدد رفع این مشکل برآمدیم.

به گفته عشقی قرار بر این شد تا قطعی یا محدودیت مصرف برق صنایع به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده باشد و با اطلاع واحدهای تولیدی انجام شود.

رئیس سازمان بورس گفت: صنایع باید بتوانند به منظور کاهش ضرر و زیان احتمالی از محدودیت ایجاد شده در مصرف برق، تعمیرات اساسی واحدهای خود را به زمان قطعی برق موکول کنند.

هر ساله تلاش کردیم تا از طریق مذاکرات با نهادهای مربوطه اثر قطعی برق و گاز را در تابستان و زمستان به حداقل برسانیم.

وی گفت: تاکنون از طریق راه اندازی ابزارهای جدید در بازار سرمایه و بورس انرژی به سمت کنترل مصرف برق و کاهش زمان قطعی برق واحدها پیش رفتیم.


https://www.asianews.ir/u/eIF
اخبار مرتبط
فعالان با تاکید براینکه برای محدودیت مصرف برق صنایع باید نیروگاههای جدید ایجاد شود می‌گویند که دولت باید صنایع بزرگ را در بحث ایجاد نیروگاه به کار بگیرد، در واقع صنعت و دولت در زمینه ایجاد نیروگاه برق به کمک همدیگر بیایند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید