صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۷:۵۹
کد خبر: 22449
گزارشگر: 464
۲۷۷
۰
۰
۳
یادداشت| محمدحسین واحدی

انتخابات فعلی و وضعیت چینش آن

انتخابات فعلی و وضعیت چینش آن
انتخابات فعلی به نوعی فصل تازه ای در سیاست و حکمرانی ایران به وجود آورده و نظم نوینی در ایران فعلی ایجاد خواهد کرد.آسیانیوز - اول اینکه شایعه مهندسی انتخابات به نفع اصلاح‌طلبان است. و تعداد زیاد اصولگرایان نیز باعث شده تا رای شان بشکند. البته در بیشتر مواقع در تاریخ انتخابات اصلاح‌طلبان تعداد کمی داشتند. اما اصولگرایان تعداد بیشتری داشتند و اغلب آنها کاندیدهای پوششی هستند. خب اما با این حال ترکیب انتخابات امسال در نوع خود جالب است. افرادی مثل آقایان پزشکیان، جلیلی، قالیباف،زاکانی، پورمحمدی، قاضی زاده هاشمی که تایید صلاحیت شده اند. البته باز نمی توان گفت تایید صلاحیت ها قطعی است زیرا حاکمیت گویا از چیزی می ترسد و رد صلاحیت ها طبق گفته صدا وسیما تا زمان تنفیذ ادامه دارد.

با این حال قصد دارم به سوابق کاندیدها بپردازم دکتر پزشکیان که پزشکی خوانده در خارج و متخصص قلب است. توانسته تاکنون اجماع اصلاح‌طلبان، ترک‌ها، پزشک ها و همچنین تجدد گرایان را به خود جلب کند. و سخنان بی پروای او در مورد کشور ، حادثه مهسا امینی و رابطه با غرب مورد قبول خیل عظیمی از نوگرایی است. با این حال در مصاحبه اول خود در انتخابات زیاد انعطاف نشان نداده و صدای اصلاح‌ طلبان را کمی در آورد. از پزشکیان باید به عنوان دومی خرداد دیگر یاد کرد زیرا که توانست اجماع اصلاحات را به خود جذب کند. البته این نکته نیز از قلم نیفتد که سنی ها بیشتر به اصلاح‌طلبان رای می دهند. با این مولوی عبدالحمید در سخنرانی جنجالی و جدید خود رئیس جمهور را بی اختیار توصیف کرده است.

اما به کاندید بعدی که بخواهیم بنگریم. آقای مور محمدی است. که سابقه ی زیادی در حوزه امنیتی و اطلاعاتی دارد. ایشان را بیشتر انتخاب کرده اند تا فضای مناظره ها را تعدیل و مدیریت کند. وی بیشتر به طیف اصلاح‌طلبان تعلق دارد . اما با این حال به طور قاطع نمی توان گفت از کدام طیف است.

زیرا عضو جامعه روحانیت مبارز نیز می باشد. کاندید بعدی رقیب جدی دکتر پزشکیان بعد از سعید جلیلی است شاید هم جدی تر از دکتر سعید جلیلی، چون که دارای سابقه نظامی و اجرایی بسیار زیادی می باشد. و طرفداران زیادی در بین نظامی ها دارد. و با تمام قدرت تاکنون سعی کرده با ریاست جمهوری برسد. اما اگر موفق شود شاهد نظمی جدید خواهیم بود.

البته ایشان با طیف رائفی پور جدیدا وارد نزاع سیاسی شدیدی شده است. اما با این حال که طیف دکتر رائفی پور توانسته در انتخابات اغلب کرسی های مجلس را بدست آورند. ایشان به عنوان رئیس مجلس توانسته جایگاه خود را حفظ کند. کاندید بعدی هم هست دکتر سعید جلیلی که سابقه ایدئولوژیک و سیاست خارجی خیلی خوبی هم در کارنامه دارد.البته خیلی خوب نه اینکه مذاکره کرده با بلوک غرب بلکه ایشان به شدت رئالیست بر خلاف دکتر پزشکیان که سازه انگار و طرفدار مذاکره با غرب و همکاری با کشورهای دیگر است. دکتر جلیلی بیشتر به داخل و به کارگیری ظرفیت های موجود در داخل تاکید دارد تا تعامل با غرب که این هم یک نگرش متفاوت و منحصر به فردی است.

محمدحسین واحدی
https://www.asianews.ir/u/eIO
اخبار مرتبط
بدیهی است تعداد نهایی کاندیداهای احتمالی و گستردگی انتخابات بستگی به رویکرد شورای نگهبان در انتخابات آتی خواهد داشت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید