صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۴:۴۶
کد خبر: 22472
گزارشگر: 464
۸۰۲
۰
۰
۰
جزئیات مهم

چه زمانی صدور سند مالکیت تک برگ متوقف می‌شود؟

چه زمانی صدور سند مالکیت تک برگ متوقف می‌شود؟
با حذف سند تک برگ مالکیت تمامی اسناد به صورت دیجیتال با ثبت امضای الکترونیک در دسترس اشخاص خواهد بود و دیگر اسناد کاغدی تک برگ به آنان ارائه نخواهد شد.

به گزارش آسیانیوز؛ مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کردستان، گفت: با حذف سند تک برگ هیچ خللی در روند کار و ارائه خدمات به مردم وارد نمی‌شود بلکه مزایای بیشتری خواهند داشت؛ در معاملات جدید، اسناد الکترونیکی قابل دریافت است.

امید زمانی از حذف صدور اسناد تک‌برگ خبر داد و گفت: در معاملات جدید مردم اسناد الکترونیکی تحویل می‌گیرند.

به گزارش تسنیم، وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه "طبق اعلام رئیس سازمان ثبت اسناد، از هفته قوه قضائیه دیگر اسناد تک‌برگ صادر نخواهد شد"، سازوکار اجرای این قانون به‌چه‌شیوه‌ای است، گفت: این تصمیم در راستای افزایش اعتبار و صحت اسناد و کاهش جرائم همچون جعل و کلاهبرداری و الکترونیکی شدن و هوشمندسازی اسناد اجرا خواهد شد.

زمانی افزود: در حال حاضر جلوگیری از صدور اسناد تک‌برگ و الکترونیکی شدن اسناد در یکی از استان‌های کشور به‌صورت پایلوت اجرا و مقرر شده است که در هفته قوه قضائیه در سراسر کشور اجرایی شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کردستان در پاسخ به این سؤال؛ با حذف رویه فعلی، در آینده روند احراز اصالت اسناد چگونه خواهد بود؟ تصریح کرد: اسنادی که به‌صورت الکترونیک صادر شود، حائز مزیت‌هایی است؛ نخست اینکه نسخه فیزیکی سند از بین می‌رود و اسناد از طریق مخزن الکترونیکی و اپلیکیشن و سامانه کاتب سازمان قابل دریافت است و در همین سامانه قابلیت صحت‌سنجی دارد.

وی کاهش هزینه و سفر‌های بین‌شهری برای مردم و سرعت در تسریع دریافت اسناد را از جمله مزایای اجرای این قانون ذکر کرد و افزود: البته کل مشخصات هویتی در سند قبلی (چاپی) در سند الکترونیکی نیز موجود است، اما با این مزیت که هرگونه تغییری در سند، در خود سند و به مالک منعکس خواهد شد.

زمانی ابراز کرد: در طرح جدید اگر چنانچه سند بازداشت یا توقیفی صورت گیرد، بلافاصه به‌صورت الکترونیکی اعمال و با یک پیامک روند تغییر به صاحب ملک اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال؛ این کار چه‌تأثیری در جلوگیری از وقوع مفاسد و جرائم خواهد داشت؟ اظهار کرد: با اجرای این قانون جرائمی مثل جعل و کلاهبرداری کاهش پیدا می‌کند چراکه فرد از طریق گوشی شخصی خود نیز به فایل اسناد دسترسی دارد و قابل ارائه و رصد است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کردستان در پاسخ به سؤال دیگر که آیا این وضعیت موجب کاهش درآمد سردفتران نمی‌شود؟ خاطرنشان کرد: خیر، اجرای این قانون هیچ تأثیر منفی در کاهش درآمد سردفتران ندارد بلکه سند الکترونیکی باعث کاهش هزینه‌ها و تسریع در کار مردم و افزایش صحت‌سنجی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال؛ افرادی در سال‌های پیش اقدام به ثبت معامله در دفاتر کرده‌اند، اما برای صدور سند اقدامی نکرده‌اند، این افراد می‌توانند سند تک‌برگ بگیرند یا طبق رویه جدید باید اقدام کنند؟ عنوان کرد: در زمان حاضر کار‌ها به‌صورت روال قبلی سند تک‌برگ دنبال می‌شود و پس از اجرای قانون جدید، اسناد الکترونیکی صادر خواهد شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کردستان گفت: با حذف سند تک‌برگ هیچ خللی در روند کار و ارائه خدمات به مردم وارد نمی‌شود بلکه مزایای بیشتری خواهند داشت. در معاملات جدید، اسناد الکترونیکی قابل دریافت است.

سند تک برگ چیست؟

املاک و اراضی بخش مهمی از دارایی اشخاص محسوب می‌شوند و ارزش بسیاری دارند. ضرورت داشتن سند رسمی و قانونی که دلالت بر مالکیت صاحبان املاک نماید مانع از تصرفات غیر قانونی دیگران و سایر مشکلات قانونی برای مالکین واقعی می‌گردد.

سند تک برگ سند رسمی است که از سوی سازمان ثبت املاک و اسناد کشور برای صاحب ملک در یک برگه چاپی مخصوص صادر می‌شود. اسناد تک برگ حدنگار که امروزه در دست صاحبان املاک می‌باشد اهمیت بسیاری دارد چرا که نسبت به اسناد قدیمی دارای جزییات بیشتری بوده و بسیار دقیق‌تر تنظیم و صادر گردیده است.

برخی ویژگی‌های سند تک برگ عبارت است از:

الف- هر یک از شرکا با هر مقدار سهم می‌توانند سند تک برگ جداگانه داشته باشند؛

ب- حاوی جزئیات و ریز اطلاعات ملک همچون کروکی دقیق و موقعیت جغرافیایی می‌باشد؛

ج- نوع ملک، نشانی، کد پستی و کاربری آن در سند تک برگ قید شده است؛

د- امکان استعلام و تشخیص اصالت سند مالکیت تک برگ از طریق سامانه ثبت من وجود دارد؛

ه- تمامی نوشته‌ها و اطلاعات مندرج در سند تک برگ به صورتی تایپی می‌باشد.

تصویر حذف سند تک برگ- گروه حقوقی لاوین

حذف سند تک برگ

حذف سند تک برگ و صدور سند الکترونیکی

با توجه به تصمیم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر تبدیل سند تک برگ به سند الکترونیکی بنابراین قرار است از تیر ماه ۱۴۰۳ شاهد حذف سند مالکیت تک برگ فیزیکی یا کاغذی باشیم. با حذف سند تک برگ مالکیت تمامی اسناد به صورت دیجیتال با ثبت امضای الکترونیک در دسترس اشخاص خواهد بود و دیگر اسناد کاغدی تک برگ به آنان ارائه نخواهد شد.

در واقع اسنادی که قرار است از این پس توسط سازمان ثبت املاک و اسناد برای مالکین صادر گردد به صورت الکترونیکی و دارای کد امنیتی خواهد بود که به آنان ارائه خواهد شد. در خصوص زمان اجرای صدور سند الکترونیکی مالکیت نیز انتظار می‌‎رود تا ۱۰ روز آینده یعنی از ابتدای هفته قوۀ قضاییه و آغاز تیر ماه ۱۴۰۳ تبدیل وضعیت فیزیکی سند تک برگی به سند الکترونیکی اجرا گردد.

مزایای سند الکترونیکی

تغییر در شیوه صدور اسناد از سند فیزیکی تک برگی به سند الکترونیکی مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت و موجب بهبود عملکرد در بسیاری از زیر ساخت‌ها می‌گردد. برخی مزایای سند الکترونیکی مالکیت عبارت است از:

الف- فرایند صدور اسناد الکترونیکی سریع‌تر و کم دردسرتر خواهد بود؛

ب- صدور سند الکترونیکی از کاغذ بازی‌های اداری جلوگیری می‌نماید؛

ج- مشکلات مربوط به کلاهبرداری، جعل و تغییر در مندرجات سند وجود نخواهد داشت؛

د- همه اطلاعات سند در سامانه ثبت می‌شود و برای ارائه اسناد مالکیت دیگر نیازی به کپی گرفتن از آن نیست؛

ه- با ارائه اطلاعات هویتی امکان دسترسی به اسناد مالکیت ثبت شده برای اشخاص در هر کجا وجود دارد؛

و- امکان مفقود شدن و سرقت اسناد وجود نخواهد داشت؛

ز- مخاطرات نقل و انتقال مالکیت تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
دسترسی فوری به وکل ملکی

از چه زمانی صدور سند مالکیت تک برگ متوقف می‌شود؟

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک پیش بینی می‌شود از هفته اول تیر ماه ۱۴۰۳ که هفته قوۀ قضاییه می‌باشد صدور اسناد تک برگی متوقف گردد و برای متقاضیان سند الکرونیکی صادر شود و کد امنیتی به آنان ارائه گردد.

با حذف سند تک برگ، چگونه سند مالکیت صادر می‌گردد؟

پس از حذف سند تک برگ برای متقاضیان سند مالکیت الکترونیکی صادر و کد امنیتی به آنان ارائه خواهد شد.

https://www.asianews.ir/u/eJb
اخبار مرتبط
در ادامه؛ اقتصاد بازار مسکن با مرتضی چگونیان
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید