صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ / ۲۱:۵۶
کد خبر: 22480
گزارشگر: 2
۱۴۳
۰
۰
۱
آدیو اینترفیس

در زمان خرید کارت صدا باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در زمان خرید کارت صدا باید به چه نکاتی توجه کرد؟
در این مقاله، به نکاتی خواهیم پرداخت که باید هنگام انتخاب و خرید کارت صدا به آنها توجه کنید.

خرید کارت صدا (آدیو اینترفیس) می‌تواند یکی از مهم‌ترین مراحل ایجاد یک استودیو باشد؛ زیرا این دستگاه به‌نوعی قلب استودیو محسوب می‌شود و تمامی سیگنال‌های ورودی مانند سیگنال میکروفون‌ها و سازها و سیگنال‌های خروجی مانند سیگنال ارسالی به اسپیکرها و هدفون، از آن عبور می‌کنند. به همین دلیل نیز، خرید یک کارت صدای باکیفیت می‌تواند تفاوتی مشهود در کیفیت خروجی نهایی استودیوی شما ایجاد کند. در این مقاله، به نکاتی خواهیم پرداخت که باید هنگام انتخاب و خرید کارت صدا به آنها توجه کنید.

۱. خروجی‌ها و ورودی‌های مورد نیاز

اولین نکته‌ای که باید هنگام خرید یک کارت صدای جدید به آن توجه کنید، بهره‌مندی مدل مورد نظر از تمامی ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نیاز شماست.
اگر یک آهنگساز هستید که در بیرون از استودیو و خانه نیز به ساخت موسیقی می‌پردازید، یک کارت صدای USB با یک پری‌امپ میکروفون و یک ورودی اینسترومنت برای استفاده شما کفایت می‌کند. در این صورت، پیشنهاد ما به شما کارت صدایی کوچک اما باکیفیت مانند Audient EVO 4 یا Arturia MiniFuse 1 است.
اما اگر استودیویی نسبتاً بزرگ دارید و قصد دارید از افکت‌های خارجی نیز استفاده کنید، باید کارت صدایی را انتخاب کنید که به ورودی‌ها و خروجی‌های بیشتری مجهز باشد.
همچنین اگر لوازم استودیویی دیجیتالی دارید که به ورودی‌ها و خروجی‌های دیجیتال مانند S/PDIF و ADAT مجهز هستند، انتخاب یک کارت صدای مجهز به این پورت‌ها و اتصال آن به دستگاه‌های مذکور، می‌تواند به شما امکان افزایش آسان ورودی‌ها و خروجی‌های استودیویتان را بدهد.
بهتر است هنگام انتخاب کارت صدا، آینده را نیز در نظر بگیرید. شاید در حال حاضر ستاپی ساده در استودیوی خود داشته باشید؛ اما بد نیست که یک کارت صدا با ورودی‌ها و خروجی‌های بیشتر در اختیار داشته باشید تا در صورت خرید لوازم استودیویی جدید، با کمبود ورودی و خروجی مواجه نشوید.

خروجی و ورودی کارت صدا

۲. بودجه

بودجه را می‌توان تعیین‌کننده‌ترین امر در هنگام ساخت یک استودیوی خانگی یا حرفه‌ای دانست.
هنگام ساخت استودیو، باید از کیفیت مناسب تمامی اجزای زنجیره سیگنال خود اطمینان حاصل کنید. این امر بدین معناست که برای دستیابی به کیفیت صدای بالا در استودیو، باید کارت صدا، اسپیکر مانیتورینگ، میکروفون، میدی کنترلر و تمامی اجزای دیگر استودیوی شما از کیفیتی بالا برخوردار باشند.
اگر کارت صدای شما از کیفیت صدای خوبی برخوردار نباشد، حتی اتصال بهترین اسپیکرها و میکروفون‌ها به آن نیز نتیجه رضایت‌بخشی در پی نخواهد داشت.
به این نکته توجه کنید که برخی از اوقات، پرداخت هزینه کمی بیشتر برای خرید کارت صدا، می‌تواند مزایای کیفی بسیاری برای شما به دنبال داشته باشد.

۳. کیفیت ساخت

یکی دیگر از فاکتورهایی که باید در زمان انتخاب کارت صدا به آن توجه کرد، کیفیت ساخت، دوام و استحکام دستگاه است. کارت صداهایی با بدنه فلزی معمولاً دوام بیشتری از نمونه‌های پلاستیکی دارند و تحمل بیشتری در برابر ضربات و فشار خواهند داشت؛ در نتیجه می‌توانید از آنها بدون نگرانی در استودیوهای شلوغ استفاده کنید یا حتی آنها را در کوله‌پشتی خود بیندازید و در سفر به تولید موسیقی بپردازید.
حس ناب‌ها، دکمه‌ها و بدنه دستگاه نیز برای بسیاری از افراد امری مهم است. ناب‌ها و دکمه‌ها مکرراً مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند و اگر از موادی باکیفیت ساخته شده باشند، تجربه‌ای بسیار بهتر را برای شما رقم خواهند زد.

کارت صدای با کیفیت

۴. امکانات

برخی از امکانات و قابلیت‌های جانبی کارت صدا بسیار کاربردی هستند و در زمان انتخاب از میان گزینه‌های مختلف، باید اطمینان حاصل کنید که مدل مورد نظر شما نیز از آنها برخوردار باشد.
اگر قصد میکس و ضبط حرفه‌ای را دارید، امکاناتی مانند کنترل مانیتور و میکس با تأخیر پایین، قابلیت‌هایی هستند که کارت صدای شما باید از آنها بهره‌مند باشد. قابلیت مانیتورینگ با تأخیر پایین، به نوازنده و خواننده اجازه می‌دهد تا صدای خود را بدون هیچ‌گونه تأخیر و وقفه از طریق هدفون یا اسپیکر مانیتورینگ بشنود. همچنین کنترل‌های مانیتورینگ امکان پایش آسان صدا را به تمامی اعضای استودیو می‌دهند.
اکثر کارت صداهای گران‌قیمت‌تر و بزرگ‌تر، از نرم‌افزاری کامپیوتری برخوردار هستند که می‌توان به کمک آن، امکانات دستگاه را کنترل کرد. این نرم‌افزار باید ساده و در عین حال جامع و خوش‌ساخت باشد تا بتوان با استفاده از آن و در کوتاهترین زمان ممکن، تنظیمات لازم را انجام داد و ساخت و ضبط موسیقی را شروع کرد.
برخی از کارت صداها نیز از کنترل‌های سخت‌افزاری برخوردارند که امکان کنترل برخی از پارامترهای موجود در نرم‌افزار آهنگسازی (DAW) را بدون استفاده از ماوس به کاربر می‌دهند. بهترین مثال برای این ویژگی، قابلیت ScrollControl کارت صداهای شرکت آدینت است که به کمک آن می‌توانید با استفاده از ناب ولوم اصلی کارت صدا و بدون نیاز به استفاده از ماوس، به تنظیم بسیاری از پارامترهای موجود در DAW بپردازید. این قابلیت، باعث صرفه‌جویی در زمان شما نیز خواهد شد.

میکس و ضبط حرفه ای

۵. کیفیت صدا

آخرین و مهم‌ترین نکته، کیفیت صدای آدیو اینترفیس مورد نظر شما است. اگر امکان تست مدل مورد نظر خود را ندارید، خواندن مشخصات فنی آن می‌تواند تا حد زیادی به شما در درک کیفیت صدای آن کمک کند.
مؤثرترین مؤلفه فنی در کیفیت صدای یک کارت صدا، میزان نویز و اعوجاج آن است؛ این میزان در مشخصات فنی با عبارت Total Harmonic Distortion + Noise یا THD+N نشان داده می‌شود و هرچه مقدار آن کمتر باشد، عملکرد صوتی دستگاه بهتر خواهد بود.
هنگام مطالعه مشخصات فنی آدیو اینترفیس، احتمالاً با مؤلفه‌ای به نام Dynamic Range نیز برخورد خواهید کرد. این مؤلفه‌ نشان‌دهنده شدیدترین و ملایم‌ترین سیگنال قابل پردازش توسط کارت صدا است. هر چه مقدار اعلام‌شده برای این مشخصه بیشتر باشد، احتمالاً با کارت صدای باکیفیت‌تری سر و کار خواهید داشت. اما در نظر داشته باشید که موسیقی‌های امروزی معمولاً از داینامیک رنجی بسیار پایین‌تر از حداکثر داینامیک رنج یک کارت صدای مدرن برخوردارند و به همین دلیل نیز این مشخصه اهمیت چندانی ندارد.
مؤلفه دیگری که توسط برخی از شرکت‌های تولیدکننده اعلام می‌شود و باید به آن دقت کنید، منحنی پاسخ‌دهی فرکانسی است. احتمالاً می‌دانید که این منحنی، بیانگر دقت و صحت سیگنال بازتولیدشده توسط کارت صدا در هر یک از محدوده های طیف فرکانس صوتی است. منحنی پاسخ‌دهی فرکانسی در حالت ایده‌آل باید یک خط افقی کاملاً هموار باشد؛ اما می‌توان گفت که دستیابی به یک منحنی کاملاً هموار در ابزارهای صوتی غیرممکن است و حتی منحنی پاسخ‌دهی فرکانسی بهترین و گران‌قیمت‌ترین آنها نیز چند فراز و نشیب کوچک در خود دارد. اما وجود ناهمواری‌های شدید در این منحنی بدین معناست که کارت صدای مورد نظر توانایی بازتولید دقیق و بدون اغراق صدا را ندارد و پروسه میکس را برای شما دشوار خواهد ساخت. پس به هموار بودن هرچه به بیشتر این منحنی دقت کنید.
برخی از سازندگان آدیو اینترفیس و سایر تجهیزات استودیویی، مشخصات فنی محصولات خود را با در نظر گرفتن شرایط تست متفاوت ارائه می‌کنند تا آن را کمی بهتر جلوه دهند؛ به همین دلیل باید به مرجعی که سازندگان برای مشخصات فنی دستگاه‌های خود در نظر گرفته‌اند نیز دقت کنید. آسان‌ترین راه برای حصول اطمینان از صحت مشخصات فنی یک کارت صدا این است که مطمئن شوید آزمایشات شرکت سازنده بر اساس استانداردهای AES17 صورت گرفته است. کسب این استاندارد بدین معناست که مشخصات فنی محصول مورد نظر شما، در شرایطی شبیه به مصارف حقیقی اندازه‌گیری شده‌اند. سازندگان معتبر معمولاً مشخصات فنی محصولات خود را با در نظر گرفتن استاندارد AES17 اندازه‌گیری می‌کنند و این امر را به‌صورت رسمی نیز ذکر می‌کنند.

جمع‌بندی

در نهایت، مؤلفه‌های زیادی برای انتخاب کارت صدا وجود دارد که باید آنها را با توجه به شرایط استفاده خود از محصول، اولویت‌بندی کنید. امیدواریم این پنج نکته، به شما در انتخاب گزینه ایده‌آل کمک کنند. اگر پس از مطالعه این مطلب هنوز هم نمی‌توانید گزینه مناسب برای نیازهای خود را به‌راحتی پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان خبره فروشگاه گیتار ایران تماس بگیرید و در این مورد با آنها مشورت کنید.

https://www.asianews.ir/u/eJk
اخبار مرتبط
در دنیای پیشرفته و پر از فناوری امروز، سرورها نقش بسیار مهمی در تأمین خدمات و ذخیره سازی ‌داده‌ها ایفا می‌کنند. سرورها به عنوان مراکز قدرتمندی که قادر به اجرای برنامه‌های پیچیده و پاسخگویی ‌به درخواست‌های بسیاری هستند، از اجزای کلیدی در بنیان‌گذاری سامانه‌ها و شبکه‌های مختلف به ‌حساب می‌آیند.‌ هدف از این مقاله، ارائه یک نگاه کلی به انواع هارد دیسک‌های استفاده شده در سرورها است تا به شما ‌کمک کند تا با درک بهتری، انتخاب مناسبی برای سرورهای خود داشته باشید. با ما همراه باشید و در این ‌سفر به دنیای هارد دیسک‌های سرورها همراهیمان کنید.‌
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید