صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۰:۰۳
کد خبر: 22505
گزارشگر: 464
۱۷۳
۰
۰
۰
یادداشت| دکتر مهدی کریمی تفرشی

فرصتی برای توسعه صادرات غیرنفتی

فرصتی برای توسعه صادرات غیرنفتی
برپایی نمایشگاه در اکثر کشورهای دنیا با هدف توسعه صادرات و تسخیر بازارهای جهانی صورت می‌گیرد. کشورهای آمریکا، چین، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، هلند، برزیل، انگلیس، کانادا، روسیه، سوئیس، بلژیک، ترکیه و مکزیک پیشتازان برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی به‌شمار می‌روند.


آسیانیوز- همچنین در سال ۲۰۱۱ در ایران ۲۰۱۹ نمایشگاه داخلی و بین‌المللی برگزار شد.

نمایشگاه‌ها یکی از ابزارهای مهم تبلیغات و بازاریابی محسوب می‌شوند و نقش بسیار مهمی در معرفی کالاها و خدمات و محصولات به‌ویژه محصولات استراتژیک هر کشور دارند و در نهایت در توسعه صادرات نقش کلیدی ایفا می‌کنند. یکی از اهداف توسعه اقتصادی کشور توسعه صادرات غیرنفتی و دستیابی به بازارهای جهانی با هدف دستیابی به درآمدهای ارزی بیشتر و رهایی از وابستگی به درامدهای ارزی حاصل از نفت خام است.

بر پایه برآوردهای یک مدل که سال ۱۳۹۳ در نشریه اقتصاد و نمایشگاه منتشر شد، چنانچه شمار نمایشگاه‌های برگزارشده در کشور ۲ برابر شود، صادرات غیر نفتی ۱۴درصد رشد می‌کند. با توجه به اهمیت رهایی از وابستگی ایران به درآمدهای نفتی و سیاست جایگزینی صادرات غیرنفتی برای تأمین ارز مورد نیاز کشور، از طریق تشویق صنایع داخلی به تولید و صدور کالاها به دیگر کشورها نمایشگاه‌های بین‌المللی به عنوان یکی از کانال‌های معرفی کالاهای تولیدی و انتقال فنآوری در دنیا، می‌تواند نقش بسیار مؤثری در فرآیند توسعه صادرات غیرنفتی ایفا کند.

بهره‌برداری اصولی و مدیریت‌شده از فرصت ایده‌آل نمایشگاه‌ها و رعایت نکات مهم و اصولی و علمی می‌تواند باعث ایجاد یک جهش عظیم در گسترش صادرات غیرنفتی و توسعه اقتصادی کشور و رهایی از اقتصاد تک‌محصولی شود.

https://www.asianews.ir/u/eJI
اخبار مرتبط
یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد در هر کشوری نظام توزیع و پخش کالاها و خدمات است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید