صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ / ۲۱:۵۳
کد خبر: 22530
گزارشگر: 464
۲۵۱
۰
۰
۰
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران

درخواست آزادی صبا آذرپیک و یاشار سلطانی از زندان

درخواست آزادی صبا آذرپیک و یاشار سلطانی از زندان
اکبر منتجبی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گفت: جای تاسف است که همزمان با آغاز فعالیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، این دو فعال رسانه‌ای بازداشت و روانه زندان شدند.

به گزارش آسیانیوز؛ اکبر منتجبی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در گفتگویی با روزنامه سازندگی خواهان آزادی یاشار سلطانی و صبا آذرپیک از زندان شد.

او در این گفتگو در پاسخ به این سئوال که ‌شما چه واکنشی به بازداشت خانم آذرپیک و آقای یاشار سلطانی دارید؟ گفت: جای تاسف است که همزمان با آغاز فعالیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، این دو فعال رسانه‌ای بازداشت و روانه زندان شدند.

البته دستگاه قضایی اعلام کرده هم خانم صبا آذرپیک و هم آقای یاشار سلطانی شاکیان خصوصی دارند و به همین دلیل نیز بازداشت شده‌اند. فارغ از مطالب و دیدگاه‌ها یا روشی که این دو داشتند، بازداشت هر دو آنها، آن هم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری شائبه‌برانگیز بود. زیرا آنها پرونده مشترک نداشتند که به علت آن پرونده بازداشت شوند. هر دو پرونده‌های جداگانه و مختلفی داشتند.

وی همچنین افزود: من از مفاد پرونده هیچ یک از این دو نفر اطلاعی ندارم اما بهتر بود اجرای حکم تا زمان مقتضی، و مشخصاً تا پایان انتخابات ریاست‌جمهوری به تعویق می‌افتاد. آقای اژه‌ای از زمانی که ریاست قوه قضائیه را عهده‌دار شده‌اند، بارها درخصوص عدم بازداشت افراد صحبت کرده‌اند. خاطرم هست یک بار به مقامات قضایی تاکید کردند حتی برای یک روز هم کسی را به زندان نفرستند.

حالا احکام دو فعال رسانه‌ای در هنگامه انتخابات اجرا می‌شود. دو فردی که کم‌وبیش درباره مسائل مختلف یکی از کاندیداها و اطرافین وی، مطالب زیادی منتشر کرده بودند. موضوع آنقدر داغ می‌شود که حتی در صداوسیما و یکی از میزگردهای انتخاباتی مطرح و از آقای قالیباف در این خصوص پرسش می‌شود. برای همین واقعاً با توجه به مطالبی که همسر خانم آذرپیک درباره وضعیت جسمانی ایشان و سقط‌ جنین صحبت کردند از دستگاه قضایی همچنین شاکیان می‌خواهم که زمینه آزادی ایشان و آقای سلطانی را فراهم کنند.

منتجبی در پاسخ به این پرسش این که ‌برخی معتقدند این دو، روزنامه‌نگار نیستند، گفت: تعریف روزنامه‌نگاری آنقدر این روزها بسط پیدا کرده که به سختی می‌توان گفت چه کسی روزنامه‌نگار هست یا نیست. اساتید این حرفه باید حد‌ومرز آن را تعیین کنند. اما حتی اگر این دو، روزنامه‌نگار به تعریف سابق آن که روزنامه‌نویسی است، نباشند، باز جای آنها زندان نیست. اساساً زندان جای اهل قلم نیست. زیبنده یک کشور نیست.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است در روزهای آینده، برای روزنامه‌نگاران یا فعالان رسانه، مشکلاتی پیش بیاید؟ گفت: امیدوارم چنین نباشد.

اساساً یکی از شروط اولیه دموکراسی در هنگامه بالا گرفتن تب انتخابات ریاست‌جمهوری، ایجاد فضای امن برای روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها و فعالان این حوزه است تا از جهت پرسش‌گری و روشن کردن زوایای ناروشن، برنامه‌ها و ادعاهای نامزدها را بررسی و نقد کنند. به همین دلیل خواهان باز گذاشتن فضای نقد کاندیداهای محترم انتخابات ریاست‌جمهوری هستیم.

https://www.asianews.ir/u/eK4
اخبار مرتبط
براساس حکم صادره صبا آذرپیک ( روزنامه‌نگار و خبرنگار) به تحمل ۲ سال حبس تغزیری و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید