صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۱ تیر ۱۴۰۳ / ۱۷:۱۰
کد خبر: 22585
گزارشگر: 464
۱۵۳
۰
۰
۰
در آمریکا

فروش آنتی‌ویروس کسپرسکی ممنوع خواهد شد

فروش آنتی‌ویروس کسپرسکی ممنوع خواهد شد
وزیر بازرگانی دولت بایدن در مصاحبه، اشاره داشته که دلیل اصلی چنین تصمیمی، تاثیرگذاری بالای دولت روسیه روی شرکت سازنده این آنتی‌ویروس است که می‌تواند یک تهدید امنیتی برای ایالات متحده محسوب شود.

به گزارش آسیانیوز،  مقامات و کارشناسان آمریکایی همواره نسبت به آنتی‌ویروس کسپرسکی بدگمان بوده‌اند و ظاهراً به‌زودی میخ آخر را به تابوت آن خواهند کوبید.

طبق گزارشی که به‌تازگی منتشر شده است‌، دولت فعلی ایالات متحده قصد دارد فروش آنتی‌ویروس کسپرسکی را به‌دلیل حفاظت از امنیت ملی در این کشور ممنوع کند. دفتر اصلی شرکت توسعه‌دهنده این آنتی‌ویروس در پایتخت روسیه قرار دارد.

خبرگزاری رویترز اخیراً در گزارشی اعلام کرده است که فروش آنتی‌ویروس کسپرسکی در آمریکا ممنوع خواهد شد. وزیر بازرگانی دولت بایدن در مصاحبه، اشاره داشته که دلیل اصلی چنین تصمیمی، تاثیرگذاری بالای دولت روسیه روی شرکت سازنده این آنتی‌ویروس است که می‌تواند یک تهدید امنیتی برای ایالات متحده محسوب شود.

آنتی‌ویروس‌ها به‌دلیل سطح بالای دسترسی می‌توانند به بعضی اطلاعات حساس دسترسی داشته‌باشند و همین موضوع نگرانی مقامات آمریکایی را در پی داشته است. آنها ادعا دارند که یک کسپرسکی می‌تواند در نصب بدافزارها یا جلوگیری از نصب به‌روزرسانی‌های مهم نقش داشته‌باشد و موجب افزایش آسیب‌پذیری دستگاه‌ها شود. این موضوع روی کامپیوترهای دولتی و فراهم‌کنندگان زیرساخت می‌تواند از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.

وزیر بازرگانی ایالات متحده در بخشی دیگر از مصاحبه خود، دولت روسیه را به داشتن سابقه و توانایی در استفاده از شرکت‌های خصوصی مثل کسپرسکی متهم کرده است. از نظر او، محصولات چنین شرکت‌هایی می‌توانند به‌عنوان یک سلاح توسط دولت روسیه علیه شهروندان آمریکایی مورد استفاده قرار بگیرند و اقدام به سرقت داده‌های کاربران کنند. شرکت کسپرسکی در پاسخ به این اتهامات، اعلام کرده است که تصمیمات اخیر، برمبنای شرایط سیاسی و نگرانی‌های فرضی اتخاذ شده و ارزیابی جامع پیرامون محصولات کسپرسکی و صحت عملکرد آنها صورت نگرفته است

در بیانیه کسپرسکی ذکر شده است که فعالیت‌های این شرکت به هیچ‌عنوان علیه امنیت ملی ایالات متحده نیست و قصد دارد از مسیرهای قانونی برای احیای فروش محصولات خود در این کشور استفاده نماید. همچنین مدیران کسپرسکی هرگونه ارتباط با مقامات دولت روسیه را رد کرده‌اند و این شرکت را کاملاً خصوصی می‌دانند. محدودیت‌های جدید باعث می‌شود تا فروش لایسنس، انتشار به‌روزرسانی و ارائه لینک‌های دانلود برای کاربران آمریکایی توسط این شرکت از اوایل پاییز ممنوع شود.

دولت بایدن پس از شروع جنگ اوکراین، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه دولت روسیه و برخی شرکت‌های خصوصی این کشور ترتیب داده است و به‌نظر می‌رسد که گسترش این تحریم‌ها هنوز ادامه دارد. همچنین بسیاری از شرکت‌های آمریکایی از برقراری روابط تجاری با مشتریان روسی و چینی منع شده‌اند. ناگفته نماند که وزارت امنیت داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۷ هم آنتی‌ویروس کسپرسکی را زیر ذره‌بین قرار داده‌بود و نصب آن را روی تمامی کامپیوترهای فدرال ممنوع اعلام‌کرد. علت اصلی چنین تصمیمی، ارتباط احتمالی نرم‌افزار مذکور با سرویس‌های جاسوسی روسی اعلام شد. در آن زمان گزارش‌هایی مبنی بر نقش کسپرسکی در انتقال یک ابزار هک از آژانس امنیت ملی به دولت روسیه منتشر شده بود.

https://www.asianews.ir/u/eL4
اخبار مرتبط
آیا می‌دانید که آنتی ویروس (Kaspersky) چه مزایایی دارد؟ تا چه حد با خصوصیات کسپرسکی آشنایی دارید؟ همزمان با رشد فناوری و توجه سیستم‌های جدید به امنیت خود، هکرها و دزدان اینترنتی، ویروس‌ها و بدافزارهای جدیدی را توسعه می‌دهند تا به اهداف خود دست یابند. در این راستا آنتی ویروس‌هایی مانند کسپرسکی هم در تلاش برای ارتقا دادن دیتابیس‌های خود هستند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید