صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۱ تیر ۱۴۰۳ / ۲۳:۳۳
کد خبر: 22590
گزارشگر: 306
۷۹
۰
۰
۲
رئیس کل دادگستری استان یزد مطرح کرد

برای 33 درصد از پرونده‌های کیفری ؛ احکام و آرای جایگزین حبس صادر شده است

برای 33  درصد از پرونده‌های کیفری ؛ احکام و آرای جایگزین حبس صادر شده است
یزد - رئیس کل دادگستری استان گفت : در یکسال گذشته حدود ۳۳ درصد از پرونده‌های کیفری توسط قضات، احکام و آرای جایگزین حبس آن صادر شده است

 

آسیانیوز / یزد ؛ حجت‌الاسلام « حسین طهماسبی » در اولین نشست مطبوعاتی خود به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیرخم و تسلیت شهادت شهدای خدمت خاطرنشان کرد : عدالت اگرچه در ظاهر نظام حکومتی ما برعهده دستگاه قضایی گذاشته شده ولی تحقق آن نیازمند همسویی همگان است و در این صورت می‌توان به افزایش عدالت و برخورداری از آن در جامعه امیدوار بود لذا رسالت رسانه‌ها باید تحقق این همسویی برای نشر عدالت باشد.

رئیس کل دادگستری استان افزود : هر کدام از احکام جایگزین ، متفاوت و از فرایند بسیار خوبی برخوردار بوده است به طوری که امیدواریم شاهد رشد این روند در سالجاری باشیم.

وی بیشترین جرم‌های مربوط به استان یزد را موادمخدر و سپس مربوط به سرقت اعنوان کرد و ابراز امیدواری کرد که با تدابیر ویژه‌ای که نهاد‌های نظامی و انتظامی انجام خواهند داد شاهد کاهش چشمگیر این جرائم در استان یزد باشیم.

این مقام مسئول  با بیان اینکه استان یزد رتبه ۹ در سطح کشور را از لحاظ حجم پرونده ورودی به دادگستری را دارا است که این میزان، از میزان متوسط کشوری نیز بالاتر است، گفت: در نقطه مقابل این عدد، رتبه استان از لحاظ خروجی پرونده‌ها هم، رتبه سوم در سطح کشور است.

طهماسبی اظهار داشت  : کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های کیفری و حقوقی در برنامه ماست که امیدواریم با شناسایی گلوگاه‌ها و کار کارشناسی روی این موضوع، بتوانیم این مهم را هم برای خدمت هر چه بیشتر به مردم انجام دهیم.

رئیس کل دادگستری استان با بیان اینکه  یزد از نظر مانده‌ی پرونده شعب که در تلاش برای کاهش آنها هستیم، رتبه یازدهم و در مورد پرونده‌های مسن نیز رتبه سیزدهم کشور را دارد تصریح داشت : به منظور کاهش آثار سوء دخالت‌های انسانی تلاش بر ارجاع هوشمند پرونده به کارشناسان و تصمیم‌گیری قاضی بر اساس آن است که یزد رتبه سوم کشور را از این نظر به خود اختصاص داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اتباع خارجی و آسیب‌های ناشی از آنها پرداخت و تصریح داشت :  متاسفانه تطابق نداشتن فرصت‌های شغلی ایجاد شده در استان یکی از علل مهم این وضعیت است و باید ضمن ساماندهی اتباع فعلی و نظارت بر عملکرد آنها، مانع ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنها در استان شد که این نیازمند عزم همگانی است.

 

طهماسبی با تاکید به  لزوم ارتباط بیشتر کارشناسان دادگستری با مدارس در جهت مقابله با کاهش سن بزهکاری در استان راجع به افزایش طلاق گفت: متاسفانه کاهش ازدواج و نزدیک شدن نسبت ازدواج به طلاق، باعث برجسته شدن آمار طلاق در جامعه شده است.

گفتنی اینکه در پایان این نشست به سؤالات خبرنگاران پاسخ داده شد.

https://www.asianews.ir/u/eL9
اخبار مرتبط
یزد - سازمان تعزیرات حکومتی از سازمان های هواپیمایی و حمایت خواسته ضمن نظارت بر بازار بلیط برای شرکت های هواپیمایی که ضوابط قیمت گذاری را رعایت نکرده اند، پرونده تخلف تشکیل و برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارسال نمایند
یزد - معاون قضایی و توسعه حل اختلاف دادگستری کل استان در اولین جلسه کمیسیون قضایی و حقوقی خانه معدن استان که در محل اتاق بازرگانی تشکیل شد با ذکر این مطلب گفت در حال حاضر کشورهای پیشرفته به سمتی می روند که سعی میکنند از بحث رسیدگی قضایی و ارجاع پرونده به محاکم جلوگیری کنند و رسیدگی به پرونده های مهم با استفاده از شیوه های جایگزین رسیدگی قضایی صورت گیرد اما در کشور ما برای هر مطلب کوچکی بایستی به دادگاه مراجعه کنیم
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید