صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۲ تیر ۱۴۰۳ / ۰۹:۲۳
کد خبر: 22594
گزارشگر: 464
۲۴۸
۰
۰
۱۰
در سن ۱۰۱ سالگی

مادر پله درگذشت

مادر پله درگذشت
مادر پله، مهاجم برزیلی قهرمان سه دوره جهان و اسطوره فوتبال برزیل در سن ۱۰۱ سالگی در گذشت.

سلسته آرانتیس، مادر پله، مهاجم برزیلی قهرمان سه دوره جهان و اسطوره فوتبال برزیل، روز جمعه ۲۱ ژوئن (اول تیرماه)در شهر سانتوس در ایالت سائوپولو پس از بستری شدن در بیمارستان به علت کهولت سن و بیماری در گذشت در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت.

باشگاه فوتبال سانتوس که پله بیشتر دوران حرفه ای خود را در آن سپری کرد؛ با انتشار بیانیه اعلام کرد : این ۱۰۱ سال از یک داستان زندگی الهام بخش بود. از یک زن سیاهپوست که به خاطر خانواده اش با سختی های بی پایان در زندگی روبرو شد.

در بیانه ی باشگاه سانتوس آمده است، آرام باش ملکه. محبت، تحسین و قدردانی مردم سانتوس ابدی است.

ادسون آرانتیس دو ناسیمنتو (پله) در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ در سن ۸۲ سالگی درگذشت. او تنها بازیکنی است که سه بار قهرمان جام جهانی (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰) شده بود.

پله بارها از سوی رسانه های ورزشی به عنوان بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم جهان شناخته شد.

کمیتهٔ بین‌المللی المپیک در سال ۱۹۹۹ میلادی از او به عنوان ورزشکار قرن یاد کرد و نامش از سوی مجلهٔ تایم در فهرست ۱۰۰ شخصیت برجستهٔ قرن بیستم قرار گرفت.

پله در سال ۲۰۰۰ میلادی از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به عنوان بازیکن برتر جهان انتخاب شد و همچنین یکی از دو برندهٔ مشترک بازیکن قرن فیفا بود. پله در مجموع در یکهزار و ۳۶۳ بازی یکهزار و ۲۷۹ گل زد.

از القاب دیگر او «ری» (شاه؛ سلطان) و «پرولا نگرا» (مروارید سیاه) بود. او از نظر بسیاری از صاحب‌نظران، بزرگ‌ترین و بهترین بازیکن تاریخ فوتبال شناخته می‌شود. پ

وی فوتبال را از سال ۱۹۵۰ میلادی در سن ۱۰ سالگی شروع کرد و در سال ۱۹۵۸ میلادی با این‌که ۱۸ سال بیشتر نداشت، در جام جهانی سوئد جوان‌ترین بازیکن برزیلی شناخته شد.

https://www.asianews.ir/u/eLe
اخبار مرتبط
جیانی اینفانتینو در مراسم خداحافظی پله در ورزشگاه ویلا بلمیرو در سانتوس (برزیل) شرکت کرد و گرفتن عکس سلفی در کنار تابوت پله برای او حواشی زیادی داشت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید