صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۲ تیر ۱۴۰۳ / ۱۴:۵۳
کد خبر: 22603
گزارشگر: 464
۱۷۲
۰
۰
۰
براساس گزارش دو منبع آگاه

بن سلمان؛ بندبازی در میانۀ تضادهای شرق و غرب

بن سلمان؛ بندبازی در میانۀ تضادهای شرق و غرب
عربستان سعودی در دوره بن‌سلمان بیش از هر دوره‌ای سعی کرده است در میانه تضادهای شرق و غرب حرکت کند.


به گزارش آسیانیوز؛
اگر در سویی مناسبات نزدیکی با ایالات متحده دارد، در سوی دیگر، همکاری‌های این کشور با روسیه در اوپک‌پلاس خبر از روابط نزدیک بن‌سلمان و ولادیمیر پوتین می‌دهد.

این در حالی است که در سال‌های اخیر عربستان بیش از گذشته به چین به‌عنوان یک قدرت انکارناپذیر توجه کرده و سعی دارد سطح روابط اقتصادی و حتی نظامی خود را با این کشور گسترش دهد.

حال در تازه‌ترین خبر، دو منبع آگاه به رویترز گفتند که عربستان پس از دعوت سال گذشته برای پیوستن به «بریکس» همچنان در حال بررسی برای عضویت در این گروه است. عضویت سعودی‌ها در این پیمان، بی‌گمان این بلوک را تقویت خواهد کرد، موضوعی که مورد خواست غرب نیست. این گروه در ماه اوت گذشته از عربستان، امارات، مصر، ایران، آرژانتین و اتیوپی دعوت کرد تا از اول ژانویه به این بلوک بپیوندند گرچه آرژانتین در ماه نوامبر گفت که این دعوت را قبول نخواهد کرد. این دو منبع گفتند که اول ژانویه آخرین فرصت برای تصمیم‌گیری نبود. یکی از این منبع‌ها اضافه کرد که پیوستن به این بلوک مزایای زیادی دارد، زیرا چین و هند بزرگترین شرکای تجاری پادشاهی سعودی هستند.

گسترش این گروه که اعضای فعلی آن چین، برزیل، روسیه، هند و آفریقای جنوبی هستند باعث اضافه شدن وزن اقتصادی بریکس خواهد شد. پیش از این اعلام شده بود که عربستان به این گروه پیوسته است، اما فیصل علی ابراهیم، وزیر اقتصاد پادشاهی تأیید کرد که عربستان هنوز در فرآیند تصمیم‌گیری برای پیوستن به این بلوک است.

https://www.asianews.ir/u/eLl
اخبار مرتبط
محمد بن سلمان،ولیعهد سعودی، با هدف تبدیل کشورش از یک کشور نفتی رانتی به یک نیروی ژئوپلیتیکی بزرگ با اقتصاد متنوع، تحول بزرگ اقتصادی و سیاسی را رهبری می کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید