صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۴ تیر ۱۴۰۳ / ۲۰:۳۲
کد خبر: 22658
گزارشگر: 464
۳۵۱
۰
۰
۲۶
بر اساس انبوهی از گزارشات رسیده مردمی:

تقلب در امتحانات نهایی مدارس ؟!

تقلب در امتحانات نهایی مدارس ؟!
والدین در تماس‌های مکرر با آسیانیوز و ارسال مدارک خواستار رسیدگی به مسئله پخش پاسخ‌های امتحانات از طریق کانال‌های تلگرامی شدند.


آسیانیوز مستقیما نمی‌تواند این ادعاها را تایید یا تکذیب کند اما مطالب دریافتی نشان از نارضایتیِ جمعی از والدین به این کانال‌های تلگرامی تقلب دارد.

طبق گفته والدین دانش آموزان، تنها چند دقیقه پس از آغاز برگزاری آخرین امتحان نهایی مدارس در پایه یازدهم درس روانشناسی در تاریخ چهارم تیر ماه ۱۴۰۳، سوالات به همراه پاسخ در بسیاری از کانال‌های تلگرامی پرمخاطب منتشر شد.

انتشار تصویر سوالات، منجر به تقلب دانش‌آموزانی شد که ابزارهایی نظیر موبایل، هندزفری، میکروچیپ، ساعت، مداد، خودکار و پاک کن هوشمند و از این دست وسایل، به همراه داشتند. جالب اینکه برخی از این کانال‌های تلگرام حتی ابزارهای تقلب را پیش از آزمون به فروش گذاشته‌ بودند.
 علاوه بر این‌ها، برخی کانال‌های تلگرامی مذکور، دارای تیم‌های کلیدزن بودند که پاسخ سوالات را به صورت مجزا و آنلاین منتشر می‌کردند.

تیم های کلید زن و پاسخ یاب توسط مدیر کانال‌های تقلب استخدام می‌شوند.

 

تخلف در امتحانات نهایی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اردیبهشت امسال ۱۴۰۳ با اشاره به ثبت ۲۸۰۶ تخلف در امتحانات نهایی سال گذشته گفت: از میان همه متخلفان ‏ فقط ۲۳ نفر محکوم نشدند.

معاون آموزش متوسطه با اشاره به نظارت‌های بیشتر در برگزاری امتحانات نهایی و ارسال گزارش تقلب‌ها به هیئت بدوی گفت: هیئت بدوی ۱۰ روز پس از اعلام گزارش اولیه نظر خود را اعلام خواهد کرد. سال گذشته از مجموعه آزمون‌ها با بیش از ۹۰۰ هزار نفر شرکت کننده، دو هزار و هشتصد و شش تخلف را داشتیم که برای دو هزار و ششصد و چهل و سه نفر رأی قطعی صادر شد و مابقی رأی غیر قطعی گرفتند. برخی از آرا قطعی و برخی دیگر غیر قطعی و قابل تجدید نظرخواهی هستند.

تقلب در امتحانات نهایی مدارس
تقلب در امتحانات نهایی مدارس
تقلب در امتحانات نهایی مدارس

محمد مهدی کاظمی افزود: در تمام آرای صادر شده تنها ۲۳ نفر از اتهامات مبری شدند. ۷۰۱ مورد اخطار کتبی و ۱۴۸۰ مورد هم محرومیت از یک عنوان درسی در امتحانات نهایی مواجه شدند و مابقی از شرکت در همه امتحانات نهایی محروم شدند. معاون آموزش متوسطه تاکید کرد: عمده تخلفات ثبت شده ناشی از همراه داشتن وسایل و تجهیزات غیر مجاز بوده است. همراه داشتن یادداشت، اخلال در نظم جلسه، شرکت فرد دیگری به جای داوطلب از جمله تخلفات صورت گرفته در آزمون‌های نهایی بودند.

در همین راستا کمپینی راه افتاد که در خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست لغو تأثیر قطعی معدل را مطرح کرد.

جمع کثیری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور سراسری و اولیای آنان مخالف موضوع تأثیر قطعی معدل در کنکور بوده و با توجه به دلایل زیر خواستار تأیید مصوبه اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی که اوایل مهر ماه ۱۴۰۲ توسط شورای محترم نگهبان رد و مجدداً در اوایل خرداد ۱۴۰۳ در آخرین روز کاری مجلس یازدهم با اصرار و رای قاطع نمایندگان عزیز به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شده است می‌باشیم.

این دانش آموزان (امنیت بسیار کم و تقلب در امتحانات نهایی) را دلیلِ این درخواست اعلام کردند.

آمار تخلفات در امتحانات نهایی و چالش‌های پیش‌رو

امتحانات نهایی دوره متوسطه، یکی از مراحل حیاتی و تاثیرگذار در زندگی تحصیلی دانش‌آموزان است. این امتحانات علاوه بر تعیین نمرات نهایی، تاثیر مستقیمی بر سرنوشت تحصیلی و شغلی آنان دارد. در سال‌های اخیر، افزایش موارد تقلب در این امتحانات و نارضایتی والدین از نحوه برگزاری آنها، به یک مسئله مهم و چالش‌برانگیز تبدیل شده است.

موارد تقلب در امتحانات نهایی و آمار و ارقام


طبق اظهارات معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، در امتحانات نهایی سال گذشته، ۲۸۰۶ تخلف ثبت شده است. از این تعداد، تنها ۲۳ نفر از اتهامات مبری شده‌اند و بقیه متخلفان با مجازات‌های مختلف مواجه شده‌اند:
۷۰۱ مورد اخطار کتبی، ۱۴۸۰ مورد محرومیت از یک عنوان درسی در امتحانات نهایی، محرومیت بقیه متخلفان از شرکت در همه امتحانات نهایی

انواع تخلفات

برخی از رایج‌ترین تخلفات ثبت شده عبارتند از:

همراه داشتن وسایل و تجهیزات غیر مجاز، همراه داشتن یادداشت، اخلال در نظم جلسه و شرکت فرد دیگری به جای داوطلب

اعتراض و شکایتِ والدین


والدین دانش‌آموزان در تماس‌های مکرر با آسیانیوز و ارسال مدارک، خواستار رسیدگی به موارد تقلب و تخلفات در امتحانات نهایی شده‌اند. این نارضایتی‌ها نشان‌دهنده اعتراض جمعی از والدین نسبت به نحوه برگزاری و نظارت بر این امتحانات است.

کمپین اعتراضی


در واکنش به موارد تقلب و نارضایتی‌ها، کمپینی توسط جمع کثیری از دانش‌آموزان، داوطلبان کنکور سراسری و اولیای آنان به راه افتاده است. این کمپین خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست لغو تاثیر قطعی معدل در کنکور را مطرح کرده است. آنان دلایل این درخواست را به شرح زیر اعلام کرده‌اند:

۱. امنیت پایین در برگزاری امتحانات نهایی

۲. افزایش موارد تقلب و تخلفات در این امتحانات
تقلب در امتحانات نهایی مدارس

واکنش دانش‌آموزان و درخواست اصلاح قانون


دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور سراسری، با اشاره به امنیت پایین و موارد تقلب در امتحانات نهایی، خواستار تأیید مصوبه اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور هستند. این مصوبه که در ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، توسط شورای نگهبان رد شد و مجدداً در اوایل خرداد ۱۴۰۳ به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد.

نگرانی از تاثیر معدل

یکی از دلایل اصلی اعتراض دانش‌آموزان، نگرانی از تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری است. آنان معتقدند که با توجه به موارد تقلب و ناهماهنگی‌های موجود در برگزاری امتحانات نهایی، تاثیر قطعی معدل نمی‌تواند معیار منصفانه‌ای برای سنجش شایستگی‌های آنان باشد.

مسئله تقلب در امتحانات نهایی و اعتراض والدین و دانش‌آموزان به نحوه برگزاری این امتحانات، نیازمند توجه و رسیدگی جدی از سوی مسئولان مربوطه است.

بهبود نظارت و امنیت در برگزاری امتحانات نهایی، ایجاد شفافیت در رسیدگی به تخلفات و اصلاح قوانین مربوط به سنجش و پذیرش دانشجو، از جمله اقداماتی است که می‌تواند به رفع نگرانی‌ها و ایجاد اعتماد دوباره در بین دانش‌آموزان و والدین کمک کند.

نگرانی والدین از خودکشی دانش آموزان

مسئله تقلب در امتحانات نهایی و تاثیر معدل در کنکور سراسری باعث نگرانی والدین از خودکشی دانش آموزان شده است.

در سال های گذشته در بولتن های محرمانه اخباری از خودکشی دهها نفر از داوطلبان کنکور داشتیم  برخی داوطلبان واقعا آینده دردناکی را از حیث ویژگی های روانشناختی باید به خاطر شکستی که در کنکور خورده اند متحمل شوند.

https://www.asianews.ir/u/eMi
اخبار مرتبط
طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، همراه داشتن هرگونه وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه حافظه دار در جلسه آزمون علاوه بر اینکه موجب محرومیت از گزینش در آزمون می‌شود، به عنوان تقلب و تخلف نیز تلقی می‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید