صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۵ تیر ۱۴۰۳ / ۲۰:۴۷
کد خبر: 22676
گزارشگر: 464
۱۶۹
۰
۰
۴
ویکی لیکس در بیانیه‌ای که در ایکس اعلام:

جولیان آسانژ آزاد است

جولیان آسانژ آزاد است
جولیان آسانژ در عین حال که دشمنان بسیاری در مراکز قدرت داشت، دوستان بسیاری هم در میان مدافعان حق و آزادی بیان یافته است و شاید از این روست که پس از سال‌ها فرار و گریز، خبر آزادی‌اش خوشحالی بسیاری را در پی داشت.

به گزارش آسیانیوز؛ بنیانگذار ویکی‌لیکس، پس از پذیرفتن اتهام نقض قانون جاسوسی در ایالات متحده، از زندان بلمارش در بریتانیا آزاد شد و به استرالیا سفر کرد.

به‌رغم این پایان، آسانژ زندگی پرفراز و نشیبی را از سر گذراند و در سال‌های اخیر هم احتمال استرداد او به ایالات متحده و زندانی شدنش بسیار قوت گرفت. در ماه می ۲۰۱۹ ، دولت آمریکا، آسانژ را به نقض قانون جاسوسی سال ۱۹۱۷ متهم کرد.

با این‌همه روزنامه‌ها، از جمله واشنگتن‌پست و نیویورک تایمز و همچنین نهادهای مربوط به آزادی مطبوعات، از تصمیم دولت به‌شدت انتقاد کرده و آن را حمله به اصلاحیه اول قانون اساسی ایالات متحده، که آزادی مطبوعات را تضمین می کند، توصیف کردند. در دسامبر ۲۰۲۱ هم دیوان عالی لندن حکم داد که آسانژ می‌تواند برای بررسی اتهاماتش به ایالات متحده بازگردانده شود. این در حالی بود که در آمریکا او با احتمال ۱۷۵ سال زندان مواجه می‌شد.

حال، طبق پرونده‌ای که در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در جزایر ماریانای شمالی منتشر شده است، آسانژ ۵۲ ساله یکی از اتهامات مربوط به توطئه برای به دست آوردن و افشای اسناد محرمانه دفاع ملی ایالات متحده را پذیرفت و در مقابل، شاکیان قدرتمندش هم تن به مصالحه دادند و به این ترتیب او‌ از زندان فوق امنیتی بریتانیا آزاد شد. ویکی لیکس در بیانیه‌ای که در ایکس منتشر شد، اعلام کرد: «جولیان آسانژ آزاد است.»


https://www.asianews.ir/u/eMz
اخبار مرتبط
بر اساس یکی از اسناد ارائه شده به وزارت دادگستری آمریکا، آسانژ پس از رسیدگی به پرونده‌اش در این جزیره به زادگاهش استرالیا بازمی‌گردد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید