صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۵ تیر ۱۴۰۳ / ۲۰:۵۶
کد خبر: 22677
گزارشگر: 464
۱۸۸
۰
۰
۶
حذف لبنیات از سفره مردم

جراحی اقتصادی نادرست؛ عامل کاهش قدرت خرید جامعه

جراحی اقتصادی نادرست؛ عامل کاهش قدرت خرید جامعه
مدیرعامل و رئیس‌ هیات‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی کشور با بیان اینکه جراحی اقتصادی نادرست و کاهش قدرت خرید جامعه باعث شد که لبنیات از سفره مردم حذف شود، عنوان کرد: «سرانه مصرف لبنیات که تا ۱۲۰ کیلوگرم هم رسیده بود، در حال حاضر به ۵۵ کیلوگرم افت کرده است.»


به گزارش آسیانیوز؛
علی‌احسان ظفری، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی کشور گفت: «جمعیت کشور ۸۵ میلیون نفر است و طبق آمارهای تولید ۱۲میلیون تن، سرانه مصرف لبنیات در کشور باید بالای ۱۱۰ کیلوگرم باشد. در صورتی‌که سرانه مصرف حدود ۵۵ الی ۶۰ کیلوگرم است.

در سال ۸۹ سرانه مصرف تا مرز ۱۱۰ الی ۱۲۰ کیلوگرم هم رسیده بود اما متاسفانه با اتفاقاتی که تحت عنوان جراحی اقتصادی در کشور افتاد، شیر مدارس و شیر یارانه‌ای که در اختیار جامعه قرار می‌گرفت، حذف شد و مردم توان خرید نداشتند؛ در نتیجه سرانه مصرف به مرور پائین آمد؛ چراکه قیمت لبنیات نسبت به درآمد مردم هم‌خوانی ندارد و قدرت خرید مصرف کننده بسیار پائین آمده است.»

وی اعلام کرد: «نزدیک به ۷۰۰ الی ۸۰۰ واحد لبنی در کشور به‌دلیل مشکلات تعطیل شده‌اند و تعداد واحدهای فعال در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ واحد است. حدود ۱۲۰ واحد هم زیر ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و برخی از واحدهای صنایع لبنی هم با حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد ظرفیت فعالیت دارند.»

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی در ادامه صحبت‌های خود گفت: «به دلیل کاهش سرانه مصرف لبنیات، بخش عمده شیر تولیدی در کشور تبدیل به شیر خشک‌شده و به‌صورت قاچاق به کشورهایی مانند پاکستان صادر می‌شود؛ همچنین شیر خشک به ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و برخی کشورهای دیگر قاچاق و در آنجا برچسب آن تعویض و به کشورهایی مانند روسیه و... صادر می‌شود. قاچاق شیر خشک بزرگ‌ترین آسیب را به قشر مصرف کنندگان از یک طرف و از سویی دیگر به صنعت لبنیات وارد می‌کند؛ چراکه صنعت شیر خشک، یک صنعت ابتدایی است و در واقع مصداق خام فروشی محسوب می‌شود.»

ظفری ضمن تأکید بر اینکه دولت با جراحی اقتصادی باعث به هم ریختن آرامش مصرف‌کنندگان شد، گفت: «با سیاست‌های اشتباه، یارانه مصرف کننده قطع و این یارانه را به ابتدای زنجیره برای تأمین نهاده اختصاص دادند که این نهاده صرف تولید شیر خام می‌شود، ولی با قاچاق شیر خشک، این شیر خام سهم مردم کشور نمی‌شود و بخشی از آن تبدیل به شیر خشک و با حداقل قیمت نسبت به قیمت جهانی و بدون هیچ گونه سودی برای جامعه و کشور، قاچاق می‌شود.»

وی تشریح کرد: «وقتی توان خرید مردم پائین آمد و فروش واحدهای لبنی افت کرد، این صنایع به سمت تولید شیر خشک رفتند و آنچه از شیر خام که مصرف داخلی نمی‌شود، با تبدیل به شیر خشک، بدون هیچ نظارتی به خارج از کشور قاچاق می‌شود. در صورتی‌که بهتر بود این شیر به صنایع لبنی اختصاص پیدا کند و فرآوری شود.»

اجرای غلط طرح شیر مدارس، کیفیت تولیدات و عرضه لبنیات باز و سنتی در بازار از دیگر مطالبی بود که مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی به آن اشاره کرد.

مدیرعامل و رئیس‌هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی کشور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ما منتقد سیاست‌هایی هستیم که باعث شد سرانه مصرف در جامعه کاهش پیدا کند، گفت: «از دولت جدید انتظار داریم که کاری کند تا روند تعطیلی واحدها متوقف شود و فکری به حال این واحدها بکند. خواسته ما این است که دولت نگاهش بر حمایت از تولید باشد، چراکه تا زمانی که تولید وجود نداشته باشد، رشد سرمایه و رفاه در کشور اتفاق نمی‌افتد.»

ظفری گفت: «اگر دولت کمک کند که بنگاه‌های تولیدی راه بیفتد، رشد اقتصادی اتفاق می‌افتد اما متاسفانه دولت‌ها به جای حمایت از تولید، بیشتر بر سر راه آن‌ها موانع ایجاد می‌کنند و سیاست‌های دولت، تبدیل به یک معظل بزرگ برای تولید شده است. دولت با وجود اینکه می‌بیند که واحدهای ما مرتبا تعطیل می‌شوند، برای آنها مشکلاتی ایجاد می‌کند که روند تعطیلی سریع‌تر می‌شود؛ مثلا مالیات بر ارزش افزوده را افزایش می‌دهد در مورد صادرات و برگشت ارز، این کالا را با برخی کالاهای دیگر یکسان فرض می‌کند.»

https://www.asianews.ir/u/eMA
اخبار مرتبط
در راستای مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها, نرخ مصوب حداکثری جدید کالاهای اساسی در گروه‌ کالایی مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات اعلام شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید