صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۶ تیر ۱۴۰۳ / ۱۵:۳۲
کد خبر: 22691
گزارشگر: 2
۱۵۷
۰
۰
۱
خرید و فروش لوله گلخانه

قیمت لوله گلخانه؛ نو یا دست دوم؟ کدام؟

قیمت لوله گلخانه؛ نو یا دست دوم؟ کدام؟
قیمت لوله گلخانه نو قطعا نسبت به لوله گلخانه دست دوم گرانتر است. اما حتما خرید به صرفه‌تری است. چون دوام بیشتری دارد. قیمت لوله گلخانه، همیشه یک دغدغه برای گلخانه‌کاران است. چون با توجه به شرایط اقتصادی کشور و هزینه‌های سرسام‌آور بسیاری از گلخانه‌کاران نمی‌دانند لوله نو بخرند یا لوله دست دوم تا هزینه‌ها را کاهش دهند!

قیمت لوله گلخانه نو قطعا نسبت به لوله گلخانه دست دوم گرانتر است. اما حتما خرید به صرفه‌تری است. چون دوام بیشتری دارد. قیمت لوله گلخانه، همیشه یک دغدغه برای گلخانه‌کاران است. چون با توجه به شرایط اقتصادی کشور و هزینه‌های سرسام‌آور بسیاری از گلخانه‌کاران نمی‌دانند لوله نو بخرند یا لوله دست دوم تا هزینه‌ها را کاهش دهند!
لوله دست دوم، لوله‌ای است که دوام و ماندگاری پایینی نسبت به لوله‌های نو دارد. از این رو بسیاری از تولیدکنندگان از عرضه آن به مشتری خودداری می‌کنند. به عنوان مثال پتروگرایش یک تولیدکننده بنام در تولید لوله گلخانه است. اما عرضه لوله دسته دوم گلخانه را در کار خود ندارد.
چنانچه قصد راه‌اندازی گلخانه دارید، حتما به موارد ذکر شده توجه کنید تا متحمل ضرر نگردید.

لوله گلخانه نو بخریم یا دست دوم؟

کارخانه‌ها و کارگاه‌های بسیاری در سطح کشور به تولید انواع لوله گالوانیزه گلخانه مشغولند. اما برخی از شرکت‌ها مانند اتصالات آنلاین لوله گلخانه دست دوم می‌فروشند. از آنجا که لوله‌های گلخانه، عموما لوله گالوانیزه گرم هستند و ماندگاری چند ده ساله دارند (۲۰ الی ۳۰ سال)؛ از این رو لوله‌های دست دوم گلخانه نیز می‌توانند نیاز برخی از گلخانه‌کاران را برآورده کنند.

ویژگی‌های لوله گلخانه نو

لوله‌های گلخانه، لوله‌های فولادی هستند که تمام سطح آن با فلز روی (ZN) طی فرایند گالوانیزاسیون پوشانده می‌شود. فولاد از ترکیب آهن و کربن تولید می‌شود که مقاوم‌ترین فلز در برابر تحمل فشارهای مکانیکی محسوب می‌گردد. اما آهن به سرعت در جوار رطوبت با اکسیژن محیط ترکیب شده و دچار خوردگی می‌گردد. فلز روی، جزو فلزاتی است که به کندی تحت تاثیر رطوبت قرار می‌گیرد. در نتیجه مقاومت فولاد را افزایش داده و از سطح فولادی در برابر رطوبت، زنگ‌زدگی، خوردگی و سایر آسیب‌های محیطی محافظت می‌کند. گلخانه‌ها محیطی مملو از رطوبت و دمای مورد نیاز برای رشد گیاه است و این شرایط، آهن را در کوتاه مدت از بین می‌برد.
لوله گالوانیزه باکیفیت، تا حدود ۳۰ سال مفید، سازه شما را سرپا نگه می‌دارد. اما چنانچه از آن به خوبی نگهداری و محافظت شود، عمر مفید بیشتری خواهد داشت.
این گروه از لوله‌های گلخانه، مقاوم‌ترین نوع تجهیزات فلزی گلخانه‌ای محسوب شده و فشارهای مکانیکی را با بالاترین مقاومت تحمل می‌کنند. از این رو برای ساخت اسکلت سازه و ستون‌های گلخانه به کار می‌روند. به علت ویژگی‌های منحصربفردی که دارند، قیمت آنها نیز نسبت به سایر لوله‌های گلخانه گرانتر است. اما تضمینی بر عمر سازه گلخانه شماست. تمام فشار بر ستون‌ها از سقف و سایر تجهیزاتی که به ستون‌ها متصل شده‌اند، وارد می‌شود. همچنین سایر فشارهای بیرونی مثل باد، طوفان و برف نیز می‌تواند سازه بی کیفیت را سست کند. از این رو هر چه لوله گلخانه مقاوم‌تر باشد، سلامت و عمر آن بیشتر است.

چرا استفاده از لوله گلخانه دسته دوم پیشنهاد نمی‌شود؟

لوله‌های گالوانیزه گلخانه در طی عمر کاربری خود ممکن است در اثر برخورد اجسامی مثل گلدان، بیلچه و سایر ابزارآلات گلخانه دچار خط و خش شوند. گاهی ممکن است عمق این خط و خش‌ها زیاد باشد. هر چه این عمق بیشتر باشد، یعنی ضخامت بیشتری از پوشش گالوانیزه از بین رفته است. در نتیجه احتمال نفوذ رطوبت محیط، به بافت فولادی بدون پوشش افزایش می‌یابد. این شرایط موجب کاهش مقاومت لوله، کاهش عمر مفید آن و در نتیجه سست شدن مقاومت سازه شما شود.

گاهی گلخانه‌داری، از ادامه کار خود منصرف شده و بنا بر هر دلیلی گلخانه را جمع می‌کند. قطعا جایی برای نگهداری لوله گلخانه با تعداد زیاد هم ندارد. ضمن آنکه آن لوله‌ها کارایی دیگری نیز ندارند. از این رو آنها را می‌فروشد. خریدار یا از آن لوله‌ها استفاده کرده و با آن در مکانی دیگر گلخانه می‌سازد یا آن را به گلخانه‌کار دیگری می‌فروشد. در هر صورت آنچه که مشخص است، این خواهد بود که این لوله‌ها بخشی از عمر مفید خود را گذرانده‌اند و احتمال آسیب دیدگی و بروز خط و خش در حین جداسازی و جابجایی نیز در آنها بسیار زیاد است. از این رو مقاومت این لوله‌ها بسیار پایین‌تر از لوله‌های نو است و عمر گلخانه شما کاهش می‌یابد.

  • لوله‌های گلخانه دست دوم، هزینه تعمیر و نگهداری بیشتری نسبت به لوله‌های نو دارد. در نتیجه این تصور که لوله ارزانتر خریده‌اید کاملا اشتباه است. شما باید بودجه‌ای را برای تعمیر و نگهداری این لوله‌ها هزینه کنید.
  • علاوه بر آن چندین سال از عمر گلخانه شما کاهیده می‌شود. در نتیجه باید مجدد به فکر لوله ‌جایگزین باشید. وگرنه ممکن است گلخانه شما سست شده و فرو بریزد. این حادثه ضرر و خسارات سنگین و گاها جبران ناپذیری برای شما همراه خواهد داشت.
  • مقاومت لوله‌های دسته دوم پایین‌تر از لوله‌های نو است. این موضوع مقاومت سازه را در تحمل فشارها و تنش‌های محیطی مثل طوفان، برف و ... کاهش می‌دهد.

نکته: چنانچه به دنبال احداث گلخانه برای مدت زمان کوتاه هستید، استفاده از لوله گلخانه دسته دوم صرفه اقتصادی دارد. البته که کیفیت لوله و شرایط آن را نباید نادیده گرفت.

فروش لوله گلخانه

لوله دست دوم همان لوله درجه ۲ است؟

خیر. لوله دست دوم، همانطور که از نامش مشخص است، لوله‌های گالوانیزه‌ای است که قبلا از آن استفاده شده باشد. اما لوله درجه دو به کیفیت ورق لوله مربوط است. لوله‌های درجه ۲ از خلوص آهن کمتری برخوردار است. مقاومت ورق پایین‌تر است. عموما در بخش لبه‌ها پلیسه دارد. کیفیت درز جوش ضعیف‌تری دارد و ممکن است ظاهر صاف و یک‌دستی نداشته باشد. لوله درجه ۲ می‌تواند نو باشد. اما قیمت کمتری نسبت به لوله‌های گلخانه درجه ۱ دارد.

چه زمانی از لوله دسته دوم استفاده کنیم؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، لوله‌های دسته دوم، مقاومت پایین‌تر و هزینه تعمیرات بالاتری نسبت به لوله‌های گلخانه نو دارند. از این رو قیمت خرید ارزانتری هم دارند. اما این قیمت ارزانتر همیشه به نفع خریدار نیست. از قدیم می‌گفتند "خساست ۲ تا خرج داره". هرچند امروزه هزینه‌ها سرسام آور و بسیار کمرشکن شده است. اما همیشه خرید ارزانتر به نفع شما نیست. چون مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف برای تعمیر یا تعویض خواهید بود. شرایط تعویض گلخانه به سادگی امکان پذیر نیست و گاهی ممکن است مجبور به گسستن ساختار گلخانه و سازه خود شوید که ممکن است به گیاهان داخل گلخانه آسیب وارد شود. ضمن آنکه تضمین قدرتمندی بر عمر و سلامت سازه شما وجود نخواهد داشت.
اما چنانچه به یک گلخانه و سازه کوتاه مدت نیاز دارید که پس از مدتی بخواهید کلا آن را از هم بشکافید، انتخاب لوله گلخانه دسته دو، یه هزینه اقتصادی و به صرفه است.

https://www.asianews.ir/u/eMN
اخبار مرتبط
تجهیزات کشاورزی جزء مهم و حیاتی در صنعت کشاورزی است که می تواند عملکرد را بهبود بخشد و بهره وری را در حوزه تولید کشاورزی افزایش دهد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید