صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۶ تیر ۱۴۰۳ / ۱۶:۵۱
کد خبر: 22697
گزارشگر: 306
۱۰۴
۰
۰
۴
به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب مطرح شد

یزد یکی از استان های پیشتاز در طرح تحویل حجمی در کشور

یزد یکی از استان های پیشتاز در طرح تحویل حجمی در کشور
یزد - معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای گفت: یزد یکی از استان های پیشتاز و پیشرو در طرح تحویل حجمی آب در سطح کشور است

 

آسیانیوز / یزد ؛ به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد، جواد منصوری معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای یزد با بیان اینکه یزد یکی از استان های پیشتاز در طرح تحویل حجمی است، گفت: در سال 99 طرح تحویل حجمی در بعضی از دشت های استان آغاز شد که در سال 1400 با تصویب برنامه سازگاری با کم آبی، طرح تحویل حجمی برای همه دشت های استان در دستور کار قرار گرفت. 

وی افزود: میزان حجم آب برداشتی از چاه ها مطابق برنامه سازگاری با کم آبی به صورت گام به گام مشخص شده است تا صدمه ای به بهره برداران وارد نشود.

 

منصوری همچنین ابراز کرد: طرح تحویل حجمی باعث شده که به جای خاموشی اجباری چاه ها در یک مقطع زمانی مشخص، مدیریت مصرف از ابتدای سال شمسی تا پایان همان سال توسط کشاورز انجام شود.

وی به برنامه سازگاری با کم آبی در استان اشاره کرد و گفت: این برنامه میزان صرفه جویی در سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات و شرب و بهداشت مشخص کرده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای یزد خاطر نشان کرد: طبق برنامه سازگاری با کم آبی، صرفه جویی در بخش کشاورزی با راهبرد مدیریت و مدارا، در بخش صنعت و خدمات با راهبرد تسهیل، تنفس و تشویق باید انجام شود.

منصوری در ادامه گفت: از ابتدای دهه 90 نصب کنتور های هوشمند بر روی چاههای کشاورزی، صنعت و خدمات و شرب و بهداشت آغاز و در پایان همان دهه به تکامل رسید.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد با بیان اینکه استان یزد پیشرو در نصب کنتور هوشمند بر روی چاه ها است، بیان کرد: بیش از 95 درصد از چاه های کشاورزی و بیش از 81 درصد از چاه های صنعتی استان یزد به کنتور هوشمند مجهز اند.

منصوری گفت با اجرای برنامه سازگاری با کم آبی در استان از سال 99 تا 1405 باید 223 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی به تناسب مصرف در بخش های مختلف انجام شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای یزد به پروژه اتاق شیشه ای به عنوان یکی دیگر از طرح های مدیریت مصرف اشاره کرد و گفت: وضعیت منابع دشت ها با استفاده از چاه های اندازه گیری آب های زیر زمینی یا چاه های پیزومتری مشخص و به صورت شفاف در سامانه ای برای اطلاع همه قرار می گیرد.

 

منصوری افزود: در اتاق شیشه ای وضعیت منابع و مصارف آب، میزان برداشت، تغییرات سفره آب زیرزمینی یک دشت به صورت شفاف و بر خط در معرض دید عموم قرار می گیرد.

 

بازار آب یکی از راهکار های مدیریت مصرف

محمد راسترو معاون برنامه ریزی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد با بیان اینکه بازار آب یکی از راهکار های مدیریت مصرف و تقاضا است ، گفت: بازار آب یزد به صورت پایلوت در دشت یزد - اردکان در پایان سال 1402  وارد مرحله اجرایی شد.

وی با بیان اینکه یزد سومین استان کشور در راه اندازی بازار آب در کشور است، افزود: بهره برداران با صرفه جویی در مصرف آب می توانند تنها ده درصد از آب مازاد خود را در بازار آب مبادله کنند.

معاون شرکت آب منطقه‌ای یزد در پایان خاطرنشان کرد: در همین راستا سامانه‌ای با عنوان «سبا یزد » (سامانه بازار آب) طراحی شده که متقاضیان از طریق آن نسبت به ثبت درخواست و واگذارکنندگان آب پس از بررسی کارشناسان می توانند درخواستهای مورد نظر خود را پذیرش نمایند.

سید محمد جواد عرفانفر

 

یزد یکی از استان های پیشتاز در طرح تحویل حجمی در کشور ، جواد منصوری معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای یزد

https://www.asianews.ir/u/eMS
اخبار مرتبط
یزد - جواد محجوبی مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب پیامی صادرکرد
یزد - معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان یزد از رفع تصرف 2 هکتار از رودخانه های استان یزد در یکسال گذشته خبر داد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید